Cevenfacta

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyLaboratoire français du Fractionnement et des Biotechnologies
Kod ATCB02BD08
ProceduraCEN
SubstancjaEptakog beta

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cevenfacta?

CEVENFACTA to innowacyjny lek zawierający substancję czynną eptakog beta (aktywowany), będącą rekombinowanym ludzkim czynnikiem krzepnięcia VIIa (rhFVIIa). Jest to preparat przeznaczony dla pacjentów dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 lat) z wrodzoną hemofilią A lub B, u których występują inhibitory (przeciwciała).

Lek stosuje się w celu leczenia epizodów krwawienia oraz w ramach postępowania mającego na celu zapobieganie krwawieniu podczas zabiegów chirurgicznych. Jego mechanizm działania polega na tworzeniu zakrzepu krwi w miejscu krwawienia w przypadkach, gdy własne czynniki krzepnięcia organizmu nie działają prawidłowo. CEVENFACTA jest lekiem monitorowanym dodatkowo, co umożliwia szybkie zidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie.

Reklama

Jaki jest skład Cevenfacta, jakie substancje zawiera?

CEVENFACTA występuje w trzech mocach: 1 mg (45 kj.m.), 2 mg (90 kj.m.) i 5 mg (225 kj.m.). Substancją czynną leku jest eptakog beta (aktywowany). Po rekonstytucji stężenie roztworu wynosi około 1 mg/mL (45 kj.m./mL) eptakogu beta.

Lek zawiera również substancje pomocnicze:

  • argininy chlorowodorek
  • izoleucyna
  • trójsodowy cytrynian dwuwodny
  • glicyna
  • lizyny chlorowodorek
  • polisorbat 80
  • kwas solny (do dostosowania pH)

Rozpuszczalnik stanowi woda do wstrzykiwań. Lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) w każdym wstrzyknięciu, co oznacza, że uznaje się go za „wolny od sodu”.

Dawkowanie preparatu Cevenfacta – jak stosować ten lek?

Dawkowanie leku CEVENFACTA jest indywidualne i zależy od masy ciała pacjenta, choroby i rodzaju krwawienia. Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza z doświadczeniem w prowadzeniu pacjentów z hemofilią lub zaburzeniami krwawienia.

Sposób podawania w zależności od typu krwawienia:

  • W przypadku łagodnego lub umiarkowanego krwawienia (np. w obrębie stawu, mięśnia powierzchownego, tkanki miękkiej, błon śluzowych) – lek należy podać jak najszybciej, najlepiej w ciągu 2 godzin od wystąpienia objawów. Leczenie domowe nie powinno przekraczać 24 godzin bez konsultacji z lekarzem.
  • W przypadku dużego krwawienia (np. krwotoku zagrażającego życiu, mogącego doprowadzić do utraty kończyny, krwotoku wewnątrzczaszkowego lub w obrębie przewodu pokarmowego) – należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i udać do szpitala. Pierwszą dawkę można podać w drodze do placówki medycznej.

Lek podaje się we wstrzyknięciu dożylnym (maksymalnie przez 2 minuty). Po rekonstytucji roztwór należy zużyć w ciągu 4 godzin.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku CEVENFACTA należy natychmiast zgłosić się po pomoc lekarską. Przedawkowanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cevenfacta – czy mogę spożywać alkohol?

W dokumentacji leku nie ma szczególnych przeciwwskazań dotyczących diety czy spożywania alkoholu podczas stosowania leku CEVENFACTA. Jednak ze względu na charakter schorzenia i możliwe interakcje z innymi lekami, wszelkie decyzje dotyczące diety i spożywania alkoholu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cevenfacta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Brak szczegółowych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w tych okresach, dlatego decyzję o jego użyciu może podjąć tylko lekarz po starannym rozważeniu korzyści i ryzyka.

Skutki uboczne Cevenfacta, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku CEVENFACTA mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 pacjentów):

  • zawroty głowy
  • ból głowy
  • dyskomfort w miejscu podania
  • siniak (krwiak) w miejscu wstrzyknięcia
  • podwyższona temperatura ciała
  • krwiak pozabiegowy
  • reakcja związana z wlewem

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Laboratoire français du Fractionnement et des Biotechnologies. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Cevenfacta z innymi lekami

Należy zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza o stosowaniu:

  • innych aktywowanych czynników VII
  • aktywowanych lub nieaktywowanych czynników zespołu protrombiny
  • czynnika XIII

Skojarzenie tych leków z CEVENFACTA może zwiększać ryzyko wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. Przed rozpoczęciem leczenia należy omówić z lekarzem wszystkie przyjmowane leki.

Ulotka Cevenfacta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Cevenfacta dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Cevenfacta dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz