Ceclor MR

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyTeva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Kod ATCJ01DA08
ProceduraNAR
SubstancjaCefaklor

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ceclor MR?

Lek Ceclor MR zawiera jako substancję czynną cefaklor, który jest doustnym półsyntetycznym antybiotykiem z grupy cefalosporyn. Cefalosporyny wykazują działanie bakteriobójcze, ponieważ hamują syntezę ściany komórkowej bakterii.

Cefaklor jest wskazany do stosowania w następujących zakażeniach spowodowanych przez wrażliwe szczepy bakterii:
· Ostre zapalenie oskrzeli i zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli spowodowane przez Streptococcus pneumoniae (szczepy o obniżonej wrażliwości na penicylinę są oporne), Haemophilus influenzae (w tym szczepy wytwarzające b-laktamazy), Haemophilus parainfluenzae, Moraxella catarrhalis (w tym szczepy wytwarzające b-laktamazy), Staphylococcus aureus (szczepy oporne na metycylinę są oporne).
· Zapalenie gardła i zapalenie migdałków wywołane przez Streptococcus pyogenes (paciorkowce grupy A).
· Zapalenie płuc wywołane przez Streptococcus pneumoniae (szczepy o obniżonej wrażliwości na penicylinę są oporne), Haemophilus influenzae (w tym szczepy wytwarzające b-laktamazę) i Moraxella catarrhalis (w tym szczepy wytwarzające b-laktamazę).
· Zapalenie zatok wywołane przez Streptococcus pneumoniae (tylko szczepy wrażliwe na penicylinę), Haemophilus influenzae (w tym szczepy wytwarzające b-laktamazę), Moraxella catarrhalis (w tym szczepy wytwarzające b-laktamazę).
· Zakażenia dolnego odcinka układu moczowego niepowikłane, w tym zapalenie pęcherza i bakteriuria bezobjawowa wywołane przez Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis i Staphylococcus saprophyticus.
· Zapalenie skóry i przydatków skórnych wywołanych przez Streptococcus pyogenes, (paciorkowce grupy A), Staphylococcus aureus (w tym szczepy wytwarzające b-laktamazę, szczepy oporne na metycylinę są oporne) i Staphylococcus epidermidis (w tym szczepy wytwarzajace b-laktamazę, szczepy oporne na metycylinę są oporne).

Reklama

Jaki jest skład Ceclor MR, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cefaklor.
1 tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu zawiera 375 mg, 500 mg lub 750 mg cefakloru.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Mannitol
Metylohydroksypropyloceluloza
Hydroksypropyloceluloza
Hydroksypropyloceluloza EF (Extra Fine)
Kopolimer kwasu metakrylowego (typ C)
Stearynowy kwas
Magnezu stearynian6
Otoczka tabletki:
Mieszanina barwna „Dark Blue YS-1-4273”
Glikol propylenowy
Talk

Dawkowanie preparatu Ceclor MR – jak stosować ten lek?

Ceclor MR jest lekiem stosowanym doustnie.

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku
· Zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, zakażenia skóry i przydatków skórnych – 375 mg dwa razy na dobę.
· Zakażenia dolnego odcinka układu moczowego – 375 mg dwa razy na dobę lub 500 mg raz na dobę.
· Zapalenie płuc – 750 mg dwa razy na dobę.
· Zapalenie zatok – 750 mg dwa razy na dobę.

U osób w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek nie jest konieczna zmiana dawkowania leku.

Dzieci
Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność produktu leczniczego Ceclor MR u dzieci nie zostały określone. Dla dzieci dostępny jest cefaklor w postaci zawiesin doustnych.

Sposób podawania
Cefaklor dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Lepsze wchłanianie substancji czynnej następuje w obecności pokarmu, dlatego lek Ceclor MR powinien być przyjmowany podczas posiłku.

Tabletek nie należy dzielić, rozgryzać ani żuć.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Objawami przedawkowania cefakloru są: nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ceclor MR – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ceclor MR w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety będące w ciąży, podejrzewające, że mogą być w ciąży lub planujące zajść w ciążę powinny poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku. Lek Ceclor MR może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Kobiety karmiące piersią lub planujące rozpoczęcie karmienia piersią powinny poinformować o tym lekarza. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Ceclor MR u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Ceclor MR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Ceclor MR - 750 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Cefaclorum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ceclor MR - 750 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Cefaclorum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.8 na 5 gwiazdek (na podstawie 5 opinii)

Znakomity
20%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
40%
Słaby
20%
Fatalny
20%

5 komentarzy do “Ceclor MR”

  1. ★☆☆☆☆

    W moim przypadku terapia lekiem Ceclor MR nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Pomimo systematycznego przyjmowania preparatu, objawy zapalenia oskrzeli utrzymywały się, a uporczywy kaszel nie uległ złagodzeniu. Lek okazał się nieskuteczny w leczeniu mojej infekcji dróg oddechowych, nie przynosząc poprawy stanu zdrowia ani ustąpienia charakterystycznych objawów choroby.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Po stosowaniu leku Ceclor MR niestety byłam zmuszona przerwać terapię ze względu na wystąpienie szeregu poważnych działań niepożądanych. Doświadczyłam bardzo nieprzyjemnych objawów, które znacząco wpłynęły na moje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Wśród najbardziej uciążliwych skutków ubocznych pojawiły się wyraźne obrzęki powiek, które utrudniały mi normalne widzenie, oraz intensywne, trudne do zniesienia swędzenie dłoni. Dodatkowo wystąpiły u mnie problemy żołądkowe, które jeszcze bardziej skomplikowały przebieg leczenia. Te dolegliwości były na tyle dokuczliwe i uporczywe, że kontynuowanie terapii stało się niemożliwe. Reakcje te pojawiły się stosunkowo szybko po rozpoczęciu przyjmowania leku, co pozwoliło na szybką reakcję i przerwanie kuracji.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania antybiotyku Ceclor MR przy ostrym zapaleniu oskrzeli. Niestety, w moim przypadku lek nie przyniósł oczekiwanych rezultatów terapeutycznych. Mimo stosowania zalecanej dawki 750 mg dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez pełen siedmiodniowy okres kuracji, nie zaobserwowałam żadnej poprawy stanu zdrowia. Co więcej, główny objaw – uporczywy kaszel – uległ nawet nasileniu w trakcie terapii. To doświadczenie skłoniło mnie do ponownej konsultacji z lekarzem w celu modyfikacji leczenia. Uważam, że warto dzielić się takimi obserwacjami, gdyż skuteczność leków może być różna u poszczególnych pacjentów.

    Odpowiedz
  4. ★★★★★

    Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że Ceclor MR jest wyjątkowo skutecznym antybiotykiem. Po jego zastosowaniu zaobserwowałam szybką poprawę stanu zdrowia. Lek skutecznie zwalcza infekcje bakteryjne, a jego forma o przedłużonym uwalnianiu zapewnia długotrwałe działanie. Warto jednak pamiętać o dokładnym przestrzeganiu zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i czasu trwania kuracji. Polecam ten preparat osobom szukającym skutecznego antybiotyku, który jednocześnie jest dobrze tolerowany przez organizm.

    Odpowiedz
  5. ★★★☆☆

    Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania antybiotyku Ceclor MR w leczeniu zapalenia oskrzeli. Niestety, w moim przypadku skuteczność terapeutyczna tego leku pozostawiała wiele do życzenia. Mimo regularnego przyjmowania zgodnie z zaleceniami lekarza, poprawa stanu zdrowia była niewielka. Co więcej, podczas kuracji pojawiły się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Doświadczyłem problemów żołądkowych, które dodatkowo utrudniały proces leczenia. W przypadku podobnych objawów warto skonsultować się z lekarzem, który może zaproponować alternatywną terapię lepiej dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz