Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Senju Poland Sp. z o.o. |
Kod ATC | S01XA |
Procedura | NAR |
Substancja | Pirenoksyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Catalin?
Wskazaniem do stosowania leku Catalin jest zaćma starcza. Substancją czynną leku Catalin jest pirenoksyna. W opakowaniu znajduje się tabletka i rozpuszczalnik; tabletka jest jasnopomarańczowa a rozpuszczalnik jest przezroczysty i bezbarwny. Mimo, iż przyczyna występowania zaćmy nie została do dziś jednoznacznie wyjaśniona uważa się, że zmętnienie soczewki powstaje na skutek przemiany jej rozpuszczalnych białek w białka nierozpuszczalne. Preparat Catalin hamuje i zapobiega postępowi zaćmy.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Catalin, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Catalin – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Catalin – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Catalin w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Catalin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Catalin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest pirenoksyna w postaci soli sodowej, w dawce 0,75 mg.
Pozostałe składniki to:
– w tabletce: tauryna, kwas borowy;
– w rozpuszczalniku: kwas borowy, potasu chlorek, sodu tetraboran, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Catalin – jak stosować ten lek?
Sposób przygotowania roztworu
Rozpuścić tabletkę w 15 ml rozpuszczalnika. Powstaje przezroczysty, żółty roztwór. Dostępne opakowanie 1 tabletka i 15 ml rozpuszczalnika.
– Zdjąć białą nakrętkę z buteleczki
– Otworzyć opakowanie tabletki i wpuścić ją do buteleczki. Nie dotykać tabletki bezpośrednio.
– Zamknąć dobrze buteleczkę i wstrząsnąć aż do rozpuszczenia tabletki.
– Przed użyciem zdjąć brązowy koreczek. Wkroplić do oka. Nie dotykać oka końcówką kroplomierza.
Sposób podawania:
1. Przygotować butelkę z lekiem i lusterko.
2. Umyć ręce.
3. Zdjąć koreczek.
4. Wziąć butelkę w rękę i skierować ją do góry dnem, trzymając kciukiem i palcem środkowym.
5. Odchylić głowę do tyłu. Czystym palcem odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”; do niej powinna trafić kropla.
6. Przybliżyć końcówkę butelki do oka. Dla ułatwienia można posłużyć się lusterkiem.
7. Nie dotykać zakraplaczem do oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni. To może spowodować zakażenie kropli. Stosowanie zakażonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań a nawet do utraty wzroku.
8. Aby spowodować wypłynięcie pojedynczej kropli leku należy lekko nacisnąć dno butelki.
9. Jeżeli kropla nie wpadnie do oka, próbę zakroplenia należy powtórzyć.
10. Po zakropleniu leku delikatnie zamknąć oko i ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa przez co najmniej minutę. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
11. W przypadku stosowania kropli do obu oczu należy powtórzyć postępowanie opisane powyżej w celu zakroplenia do drugiego oka.
12. Bezpośrednio po użyciu leku nałożyć koreczek.
Dawkowanie
Wkraplać do worka spojówkowego 1 lub 2 krople 3 do 5 razy na dobę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie są znane objawy przedawkowania leku Catalin u ludzi. Antidotum nie jest konieczne, ponieważ przedawkowanie pirenoksyny jest praktycznie niemożliwe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Catalin – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Catalin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Catalin w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ulotka Catalin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Catalin - 0,75 mg, Tabletka i rozpuszczalnik do sporządzania kropli do oczu (Pirenoxinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Catalin - 0,75 mg, Tabletka i rozpuszczalnik do sporządzania kropli do oczu (Pirenoxinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z mojego doświadczenia wynika, że Catalin skutecznie spowalnia proces zmętnienia soczewki oka. Jest to dobra opcja terapeutyczna do rozważenia przed ewentualnym zabiegiem chirurgicznym, pozwalająca na wydłużenie czasu do koniecznej interwencji.
Odnośnie leku Catalin chciałbym podzielić się istotną obserwacją dotyczącą ekonomiki jego stosowania. Mimo że preparat wymaga znacznej inwestycji finansowej, zauważyłem, że w okresie 20-dniowej kuracji wykorzystuję mniej niż połowę zawartości opakowania. W związku z tym zastanawiam się nad dostępnością mniejszych, bardziej ekonomicznych opakowań, które lepiej odpowiadałyby rzeczywistemu zapotrzebowaniu podczas terapii. Taka opcja pozwoliłaby na optymalizację kosztów leczenia przy zachowaniu jego skuteczności.
Stosowanie kropli do oczu Catalin wywołuje u mnie bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Najbardziej dokuczliwy jest silny, pulsujący ból głowy, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości są na tyle intensywne, że czuję się naprawdę źle podczas całego okresu stosowania leku. Dyskomfort jest trudny do zniesienia, a ból głowy jest wyjątkowo mocny i uporczywy. Reakcja mojego organizmu na ten preparat jest zdecydowanie negatywna.
Po długotrwałym stosowaniu kropli Catalin w leczeniu zaćmy jestem zmuszona podzielić się swoimi niepokojącymi obserwacjami. Niestety, pomimo regularnego stosowania leku zgodnie z zaleceniami, nie zauważyłam żadnej znaczącej poprawy w ostrości widzenia ani spowolnienia rozwoju zaćmy. Co więcej, w trakcie terapii pojawiły się dość uciążliwe skutki uboczne, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Najbardziej dokuczliwe jest obniżone ciśnienie tętnicze, które objawia się uczuciem osłabienia i zawrotami głowy, szczególnie przy szybkiej zmianie pozycji ciała. Dodatkowo występuje nasilona fotofobia – zwiększona wrażliwość na światło, która zmusza mnie do noszenia przyciemnianych okularów nawet w pomieszczeniach. Wszystkim tym objawom towarzyszy ogólne złe samopoczucie i uczucie zmęczenia, które utrudnia mi wykonywanie codziennych obowiązków. Te niepożądane efekty znacząco obniżają moją jakość życia, szczególnie w kontekście braku zauważalnej poprawy stanu wzroku.
W trakcie wizyty u okulisty zdiagnozowano u mnie zaćmę w obu oczach, przy czym jedno oko było w lepszym stanie. Otrzymałem receptę na krople Catalin, które miały spowolnić rozwój zaćmy w oku z mniejszymi zmianami, oraz skierowanie na zabieg operacyjnego usunięcia zaćmy w oku bardziej dotkniętym chorobą. Jednak podczas konsultacji kwalifikacyjnej do zabiegu, drugi specjalista okulista przedstawił odmienną opinię. Stwierdził, że stosowanie kropli Catalin jest nieefektywne kosztowo, ponieważ mimo regularnego stosowania preparatu, zaobserwowano dalszą progresję zmian zaćmowych w oku, które było w lepszym stanie. Zmiany postępowały pomimo zastosowanego leczenia zachowawczego.