Calcipotriol + Betamethasone Teva

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaBetametazon, Kalcypotriol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Calcipotriol + Betamethasone Teva?

Lek Calcipotriol + Betamethasone Teva maść jest stosowany na skórę w leczeniu łuszczycy plackowatej (łuszczycy pospolitej) u dorosłych. Łuszczyca jest spowodowana przez zbyt szybkie wytwarzanie komórek skóry. Powoduje to zaczerwienienie, złuszczanie się i zgrubienie skóry.

Lek Calcipotriol + Betamethasone Teva maść zawiera kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga spowolnić tempo wzrostu komórek skóry do wartości prawidłowych, natomiast betametazon łagodzi stan zapalny.

Jaki jest skład Calcipotriol + Betamethasone Teva, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: kalcypotriol i betametazon.
Jeden gram maści zawiera 50 mikrogramów kalcytopriolu (bezwodnego) oraz 0,5 mg betametazonu (co odpowiada 0,643 mg betametazonu dipropionianu)

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
• Parafina ciekła
• Glikolu polipropylenowego-15 eter stearylowy
• Wazelina biała
• Butylohydroksytoluen (E 321)

Dawkowanie preparatu Calcipotriol + Betamethasone Teva – jak stosować ten lek?

Sposób stosowania maści Calcipotriol + Betamethasone Teva: do stosowania na skórę.

Instrukcja prawidłowego stosowania
– Stosować tylko na skórę zajętą łuszczycą; nie stosować na skórę, która nie jest objęta łuszczycą.
– Przed pierwszym użyciem maści, zdjąć z tuby zakrętkę i sprawdzić, czy uszczelka zabezpieczająca otwór w tubie nie jest uszkodzona.
– Aby zerwać zamknięcie, należy użyć czubka tyłu zakrętki.
– Wycisnąć maść na czysty palec.
– Wcierać maść delikatnie w skórę dotkniętą łuszczycą, aby utworzyła się warstwa na powierzchni, dopóki większość maści nie zniknie z powierzchni skóry.
– Na leczone miejsce na skórze nie nakładać bandaży, szczelnych opatrunków i opasek.
– Po użyciu maści Calcipotriol + Betamethasone Teva umyć dokładnie ręce (jeśli pacjent nie używa maści do leczenia rąk). Pozwoli to uniknąć przypadkowego przenoszenia maści na inne części ciała (szczególnie na twarz, owłosioną skórę głowy, usta i oczy).
– Nie należy obawiać się, jeśli niewielka ilość maści przypadkowo dostanie się na skórę zdrową, znajdującą się w pobliżu skóry zajętej łuszczycą. Należy ją tylko zetrzeć, jeśli rozeszła się zbyt daleko.
– W celu uzyskania optymalnego działania, nie zaleca się brania prysznica czy kąpieli bezpośrednio po nałożeniu leku Calcipotriol + Betamethasone Teva maść.
– Po nałożeniu maści, należy unikać kontaktu z tekstyliami (np. jedwabiem), które łatwo plamią się tłuszczem.

Czas trwania leczenia
– Maść należy stosować raz na dobę. Może być wygodniejsze użycie maści wieczorem.
– Zwykle początkowy okres leczenia wynosi 4 tygodnie, lecz lekarz może zadecydować o innym okresie leczenia.
– Lekarz może podjąć decyzję o powtórzeniu leczenia.
– Nie należy stosować więcej niż 15 gramów leku na jedną dobę.

W przypadku stosowania innych leków zawierających kalcypotriol, całkowita ilość leków zawierających kalcypotriol nie może przekraczać 15 gramów na dobę, natomiast obszar leczonej skóry nie powinien przekraczać 30% całkowitej powierzchni ciała.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjent, który użył więcej niż 15 gramów maści w ciągu doby, powinien skontaktować się lekarzem.

Nadmierne, długotrwałe stosowanie maści Calcipotriol + Betamethasone Teva może powodować zaburzenia stężenia wapnia we krwi, które zwykle po przerwaniu stosowania leku powraca do prawidłowych wartości.

Lekarz może zlecić przeprowadzienie badania krwi, aby sprawdzić, czy stosowanie zbyt dużej ilości maści nie spowodowało zaburzenia stężenia wapnia we krwi pacjenta. Nadmierne, długotrwałe stosowanie leku może również powodować niedoczynność nadnerczy (znajdują się one w pobliżu nerek i wytwarzają hormony).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Calcipotriol + Betamethasone Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować doustnie 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Calcipotriol + Betamethasone Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Jeśli lekarz zezwolił na karmienie piersią, należy zachować ostrożność i nie stosować maści Calcipotriol + Betamethasone Teva na powierzchni piersi.

Ulotka Calcipotriol + Betamethasone Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Calcipotriol + Betamethasone Teva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Calcipotriol + Betamethasone Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Calcipotriol + Betamethasone Teva w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Calcipotriol + Betamethasone Teva - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Calcipotriol + Betamethasone Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz