Betametazon - opis substancji i lista leków

Betametazon – lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, z grupy glikokortykosteroidów. Mechanizm działania betametazonu polega na hamowaniu rozwoju reakcji alergicznych. Stosowany w leczeniu chorób skóry (m.in. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, liszaju, łojotokowego zapalenia skóry, tocznia rumieniowatego, kontaktowego zapalenia skóry), chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanek miękkich (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów), przewlekłej astmy oskrzelowej, przewlekłym i alergicznym nieżycie nosa oraz wielu innych chorobach.

Betametazon dostępny jest w postaci kremu, maści (dipropionian betametazonu) i zawiesiny do wstrzykiwań (dipropionian betametazonu w połączeniu z solą sodową fosforanu betametazonu). Występuje jako pojedynczy lek lub w połączeniu z innymi substancjami takimi jak gentamycyna, kwas salicylowy i klotrimazol. Postać leku dobiera się indywidualnie w zależności od nasilenia objawów i miejsca ich występowania.

Możliwe działania niepożądane: są różne w zależności od drogi podania, dawki i czasu trwania leczenia. Podany na skórę powoduje najczęściej miejscowe pieczenie skóry, ból i świąd. Podany dożylnie może powodować zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. zaburzenia równowagi, bóle głowy), endokrynologicznego, mięśniowo-szkieletowego, bilansu płynowego i elektrolitowego, skóry i tkanki podskórnej (np. wybroczyny, krwawe wylewy podskórne) oraz zaburzenia oka (np. wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego).

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik