Wynzora

Wynzora to lek stosowany w leczeniu łuszczycy plackowatej u dorosłych. Jest to lek dostępny na receptę, który zawiera w swoim składzie substancje czynne: kalcytriol i betametazon. Kalcytriol jest formą witaminy D3, która pomaga kontrolować tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon jest sterydem, który zmniejsza zaczerwienienie, obrzęk i świąd skóry. Lek ten jest stosowany na skórę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Wynzora m.in. wskazania, dawkowanie i skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Wynzora i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Wynzora stosuje się na skórę, w celu leczenia łuszczycy pospolitej, w tym łuszczycy pospolitej owłosionej skóry głowy, o przebiegu łagodnym do umiarkowanego, u osób dorosłych. Łuszczyca jest spowodowana zbyt szybkim wytwarzaniem komórek skóry. Powoduje to zaczerwienienie, łuszczenie się i pogrubienie skóry.

Lek Wynzora zawiera kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry, a betametazon zmniejsza stan zapalny.

Kategorie powiązane:
Dermatologia - choroby skóry włosów i paznokci,

Reklama

Jaki jest skład Wynzora, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są: kalcypotriol i betametazon.
Jeden gram kremu zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i betametazonu dipropionian, odpowiadający 0,5 mg betametazonu.

– Pozostałe składniki to: izopropylu mirystynian, parafina ciekła, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, alkohol izopropylowy, makrogolu eter laurylowy (4), poloksamer (407), makrogologlicerolu hydroksystearynian (40), karbomer (interpolimer Typ A), butylohydroksyanizol, trolamina, disodu wodorofosforan siedmiowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, all-rac-α-tokoferol i woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Wynzora – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Wynzora stosuje się na skórę.

Czas trwania leczenia
• Krem należy stosować raz na dobę. Może być wygodniejsze zastosowanie kremu wieczorem.
• Zazwyczaj początkowy okres leczenia wynosi osiem tygodni.
• Lekarz może ustalić inny okres leczenia.
• Lekarz może podjąć decyzję o powtórnym leczeniu.
• Nie należy stosować więcej niż 15 gramów na dobę (w ciągu jednego dnia).

Jeżeli pacjent stosuje inne leki zawierające kalcypotriol, całkowita ilość leków zawierających kalcypotriol nie może przekraczać 15 gramów na dobę, a leczony obszar nie powinien przekraczać 30% całkowitej powierzchni ciała.

Czego należy się spodziewać podczas stosowania leku Wynzora?
U większości pacjentów wyraźne rezultaty leczenia będą widoczne po upływie jednego tygodnia, nawet jeżeli do tego momentu łuszczyca nie ustąpi.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania więcej niż 15 gramów na dobę (w ciągu jednego dnia) należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie większej niż zalecana dawki leku Wynzora może również powodować zaburzenia stężenia wapnia we krwi, które zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu leczenia. Konieczne może być wykonanie badań krwi zleconych przez lekarza, aby sprawdzić, czy użycie zbyt dużej ilości kremu nie spowodowało zaburzenia stężenia wapnia we krwi.
Długotrwałe stosowanie większej niż zalecana dawki leku może również powodować zaburzenia czynności nadnerczy (nadnercza znajdują się obok nerek i wytwarzają hormony).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Wynzora – czy mogę spożywać alkohol?


Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Wynzora w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Stosowanie leku Wynzora podczas ciąży powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Karmienie piersią
Stosowanie leku Wynzora w okresie karmienia piersią powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno stosować leku Wynzora na piersi, jeśli pacjentka karmi piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Wynzora

Almirall, S.A.

Ulotka Wynzora – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Wynzora w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Wynzora

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Wynzora? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Wynzora. Podziel się doświadczeniami na forum.