Wynzora

Wynzora to lek stosowany w leczeniu łuszczycy plackowatej u dorosłych. Jest to lek dostępny na receptę, który zawiera w swoim składzie substancje czynne: kalcytriol i betametazon. Kalcytriol jest formą witaminy D3, która pomaga kontrolować tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon jest sterydem, który zmniejsza zaczerwienienie, obrzęk i świąd skóry. Lek ten jest stosowany na skórę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Wynzora stosuje się na skórę, w celu leczenia łuszczycy pospolitej, w tym łuszczycy pospolitej owłosionej skóry głowy, o przebiegu łagodnym do umiarkowanego, u osób dorosłych. Łuszczyca jest spowodowana zbyt szybkim wytwarzaniem komórek skóry. Powoduje to zaczerwienienie, łuszczenie się i pogrubienie skóry.

Lek Wynzora zawiera kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry, a betametazon zmniejsza stan zapalny.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są: kalcypotriol i betametazon.
Jeden gram kremu zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i betametazonu dipropionian, odpowiadający 0,5 mg betametazonu.

– Pozostałe składniki to: izopropylu mirystynian, parafina ciekła, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, alkohol izopropylowy, makrogolu eter laurylowy (4), poloksamer (407), makrogologlicerolu hydroksystearynian (40), karbomer (interpolimer Typ A), butylohydroksyanizol, trolamina, disodu wodorofosforan siedmiowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, all-rac-α-tokoferol i woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Wynzora stosuje się na skórę.

Czas trwania leczenia
• Krem należy stosować raz na dobę. Może być wygodniejsze zastosowanie kremu wieczorem.
• Zazwyczaj początkowy okres leczenia wynosi osiem tygodni.
• Lekarz może ustalić inny okres leczenia.
• Lekarz może podjąć decyzję o powtórnym leczeniu.
• Nie należy stosować więcej niż 15 gramów na dobę (w ciągu jednego dnia).

Jeżeli pacjent stosuje inne leki zawierające kalcypotriol, całkowita ilość leków zawierających kalcypotriol nie może przekraczać 15 gramów na dobę, a leczony obszar nie powinien przekraczać 30% całkowitej powierzchni ciała.

Czego należy się spodziewać podczas stosowania leku Wynzora?
U większości pacjentów wyraźne rezultaty leczenia będą widoczne po upływie jednego tygodnia, nawet jeżeli do tego momentu łuszczyca nie ustąpi.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania więcej niż 15 gramów na dobę (w ciągu jednego dnia) należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie większej niż zalecana dawki leku Wynzora może również powodować zaburzenia stężenia wapnia we krwi, które zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu leczenia. Konieczne może być wykonanie badań krwi zleconych przez lekarza, aby sprawdzić, czy użycie zbyt dużej ilości kremu nie spowodowało zaburzenia stężenia wapnia we krwi.
Długotrwałe stosowanie większej niż zalecana dawki leku może również powodować zaburzenia czynności nadnerczy (nadnercza znajdują się obok nerek i wytwarzają hormony).

Jedzenie i picie (alkohol)


Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Stosowanie leku Wynzora podczas ciąży powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Karmienie piersią
Stosowanie leku Wynzora w okresie karmienia piersią powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno stosować leku Wynzora na piersi, jeśli pacjentka karmi piersią.

Ulotka Wynzora

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Wynzora (forum)

Stosujesz Wynzora? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Wynzora. Podziel się doświadczeniami na forum.