Podmiot odpowiedzialny | Orion Corporation |
Kod ATC | N05BA08 |
Procedura | DCP |
Substancja | Bromazepam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bromox?
Substancją czynną leku Bromox jest bromazepam, należący do grupy leków zwanych benzodiazepinami.
Bromox jest stosowany w leczeniu:
– stanów lękowych;
– leczeniu wspomagającym objawów lęku, towarzyszących zaburzeniom psychicznym, takim jak
zmiany nastroju lub schizofrenia.
Benzodiazepiny są stosowane tylko wtedy, gdy zaburzenie jest ciężkie, uniemożliwia funkcjonowanie pacjenta lub naraża go na silny lęk.
Jaki jest skład Bromox, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest bromazepam. Każda kapsułka zawiera 3 mg lub 6 mg bromazepamu.
Pozostałe składniki leku to:
Skład kapsułki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), czerwień koszenilowa (E 124), żółcień pomarańczowa (E 110) (tylko 3 mg kapsułka) i żelaza tlenek czarny (E 172) (tylko 6 mg kapsułka)
Dawkowanie preparatu Bromox – jak stosować ten lek?
Lekarz przepisze właściwą dawkę, w zależności od rodzaju choroby oraz wieku i masy ciała pacjenta. Lekarz zaleci najmniejszą, skuteczną dawkę.
Kapsułki leku Bromox należy połykać w całości, bez żucia, popijając odpowiednią ilością wody lub bezalkoholowego napoju.
Zwykle stosowana dawka leku Bromox wynosi od 1,5 mg do 3 mg, trzy razy na dobę (4,5 mg – 9 mg na dobę). W większości przypadków konieczny jest tylko krótki czas trwania leczenia lekiem Bromox. Zazwyczaj lek będzie stosowany nie dłużej niż przez 12 tygodni.
U osób w podeszłym wieku lub u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek lekarz zaleci mniejszą dawkę leku.
Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Bromox u dzieci w wieku poniżej 12 lat
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia przez pacjenta lub kogokolwiek innego większej, niż zalecana dawki leku Bromox, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W łagodnych przypadkach, do objawów przedawkowania benzodiazepin należą zazwyczaj senność, brak koordynacji ruchów, niewyraźna mowa lub gwałtowne ruchy gałek ocznych. Przyjęcie dużych dawek, szczególnie w połączeniu z innymi substancjami, działającymi na ośrodkowy układ nerwowy może powodować ataksję, zanik odruchów, bezdech, niedociśnienie tętnicze, depresję układu oddechowego i, w pojedynczych przypadkach, śpiączkę.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bromox – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać picia alkoholu w czasie leczenia. Alkohol może nasilić uspokojenie polekowe, co może spowodować ciężkie zaburzenia oddychania lub pracy serca. W celu uzyskania dodatkowej informacji na ten temat, należy skontaktować się z lekarzem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Bromox w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zdecyduje, czy pacjentka powinna przyjmować lek Bromox. Bromazepam przenika do mleka kobiecego. Z tego względu lekarz zdecyduje, czy pacjentka powinna przyjmować lek Bromox podczas karmienia piersią, czy też nie stosować go w tym czasie.
Ulotka Bromox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Bromox przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Bromox - 6 mg, Kapsułki twarde (Bromazepamum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Bromox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Bromox - 6 mg, Kapsułki twarde (Bromazepamum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Bromox w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Bromox - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Bromox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.