Biomentin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyBiofarm Sp. z o.o.
Kod ATCN06DX01
ProceduraNAR
SubstancjaMemantyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Biomentin?

Biomentin należy do grupy leków przeciw otępieniu.

Utrata pamięci w chorobie Alzheimera spowodowana jest zaburzeniami przekazywania impulsów (sygnałów) nerwowych przenoszących informacje w mózgu. W mózgu znajdują się tzw. receptory kwasu N-metylo-D-asparaginowego (NMDA), które uczestniczą w przekazywaniu sygnałów nerwowych istotnych dla procesu uczenia się oraz dla procesów zapamiętywania. Biomentin należy do grupy leków określanych jako antagoniści receptorów NMDA (są to związki blokujące pobudzenie tych receptorów). Poprzez wpływ wywierany na receptory NMDA. Biomentin poprawna przekazywanie impulsów nerwowych i usprawnia pamięć.

W jakim celu stosuje się lek Biomentin
Biomentin jest stosowany w leczeniu pacjentów z choroba Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Reklama

Jaki jest skład Biomentin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest memantyny chlorowodorek.
Biomentin 10 mu
Każda tabletka powlekana leku Biomentin zawiera 10 mg memantyny chlorowodorku (co odpowiada 8,31 mg memantyny).

Biomentin 20 mg
Każda tabletka powlekana leku Biomentin zawiera 20 mg memantyny chlorowodorku (co odpowiada 16,62 mg memantyny).

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: laktoza iednowodna. celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%; sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, talk. triacetyna, symetykon.

Dawkowanie preparatu Biomentin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub farmaceuty.

Dawkowanie
Biomentin 10 mg
Zalecana dawka leku Biomentin dla dorosłych i osób w podeszłym wieku wynosi 20 mg raz na dobę (dwie tabletki 10 mg). Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się działań niepożądanych, dawkę leku należy zwiększać stopniowo, zgodnie z poniższym schematem:
1. tydzień: pól tabletki 10 mg raz na dobę
2. tydzień: jedna tabletka 10 mg raz na dobę
3. tydzień: jedna i pól tabletki 10 ma raz na dobę
4. tydzień i kolejne: dwńe tabletki 10 mg raz na dobę

Biomentin 20 mg
Lek Biomentin w dawce 20 mg zalecany jest wyłącznie jako dawka podtrzymująca i może być stosowany u dorosłych i osób w podeszłym wieku od początku czwartego tygodnia leczenia. Należy wówczas przyjmować jedna tabletkę 20 mg raz na dobę.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów’ z zaburzoną czynnością nerek dawkowanie ustala lekarz prowadzący odpowiednio do stanu pacjenta. W takich przypadkach niezbędne jest regularne monitorowanie czynności nerek, w określonych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów’ z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie ma potrzeby zmiany dawkowania. Stosowanie leku Biomentin nie jest zalecane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nic określono bezpieczeństwa i skuteczności memantyny u dzieci i młodzieży. Stosowanie leku Biomentin u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie jest zalecane.

Sposób podawania
Lek Biomentin należy przyjmować doustnie, raz na dobę. Aby leczenie było skuteczne, lek należy przyjmować regularnie, codziennie o tej samej porze dnia. Tabletki powlekane należy połknąć i popić wodą. Tabletki mogą być przyjmowane z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.

Czas trwania leczenia
Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo lek przynosi pozytywne efekty terapeutyczne i nie występują niedopuszczalne działania niepożądane. Przebieg leczenia powinien być na bieżąco oceniany przez lekarza prowadzącego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Na ogól zażycie zbyt dużej dawki leku Biomentin nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.

W razie znacznego przedawkowania leku Biomentin. należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub innym lekarzem, ponieważ może wówczas zaistnieć konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Biomentin – czy mogę spożywać alkohol?

Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeśli pacjent dokonał ostatnio lub zamierza dokonać zasadniczych zmian w sposobie odżywiania się (np. przejście z normalnej diety na ścisłą dietę wegeteriańską) lub rozpoznano u pacjenta nerkową kwasicę kanalikową (RTA; nadmierne stężenie substancji kwaśnych we krwi spowodowane zaburzoną czynnością nerek) bądź ciężkie zakażenie dróg moczowych (struktury, przez które przepływa mocz). W takich przypadkach może zaistnieć konieczność zmiany dawkowania leku przez lekarza prowadzącego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Biomentin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty.

Pacjentki w ciąży lub planujące zajście w ciążę powinny przed rozpoczęciem leczenia poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego.

Podawanie leku Biomentin kobietom w ciąży nie jest zalecane.

Kobiety stosujące lek Biomentin nie powinny karmić piersią.

Ulotka Biomentin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Biomentin - 20 mg, Tabletki powlekane (Memantini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Biomentin - 20 mg, Tabletki powlekane (Memantini hydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.8 na 5 gwiazdek (na podstawie 4 opinii)

Znakomity
25%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
75%
Fatalny
0%

4 komentarze do “Biomentin”

  1. ★★☆☆☆

    Po zastosowaniu Biomeninu doświadczyłam nieprzyjemnych skutków ubocznych. Występowały uporczywe mdłości oraz zawroty głowy, które znacząco wpływały na moje codzienne funkcjonowanie. Ogólne samopoczucie było wyraźnie pogorszone, co sprawiło, że terapia tym lekiem była dla mnie bardzo trudna.

    Odpowiedz
  2. ★★★★★

    Terapia lekiem Biomentin przyniosła znaczącą poprawę mojego funkcjonowania poznawczego. Zauważyłam wyraźny wzrost koncentracji i zdolności uczenia się, co jest dla mnie szczególnie istotne. Pamięć, która wcześniej sprawiała mi problemy, uległa zauważalnemu wzmocnieniu. Dodatkowo, zaobserwowałam pozytywny wpływ leku na jakość snu – teraz częściej udaje mi się przespać noc bez problemów. Ogólna poprawa funkcji kognitywnych pozytywnie wpłynęła na moją codzienną aktywność i samopoczucie. Biomentin okazał się skutecznym wsparciem w poprawie funkcjonowania mojego układu nerwowego.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Chcę podzielić się bardzo niepokojącym doświadczeniem po zażyciu pierwszej tabletki Biomentin 10mg. Godzinę po przyjęciu leku doświadczam niespotykanej dotąd intensywności zawrotów głowy. Moje samopoczucie jest dramatycznie złe.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Po zażyciu leku Biomentin doświadczyłam bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych. Wystąpiły u mnie silne zawroty głowy, które całkowicie uniemożliwiły mi normalne funkcjonowanie. Przez kilka godzin byłam zmuszona pozostać w łóżku, ponieważ każda próba wstania kończyła się nasileniem objawów. Zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem terapii tym lekiem, aby omówić możliwe działania niepożądane i ustalić odpowiednie dawkowanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz