Bimifree

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCS01EE03
ProceduraDCP
SubstancjaBimatoprost

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bimifree?

Bimifree jest lekiem stosowanym w jaskrze. Należy do grupy leków zwanych prostamidami.

Lek Bimifree stosuje się do obniżania podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Lek ten może być stosowany jako jeden lek, lub z innymi kroplami do oczu zwanymi lekami beta adrenolitycznymi, które również obniżają ciśnienie wewnątrz oka.

Oko zawiera przejrzysty, wodnisty płyn, który odżywia wnętrze oka. Płyn ten jest stale odprowadzany z oka, a na jego miejsce wytwarzany jest nowy. Jeśli nie jest on odprowadzany wystarczająco szybko, ciśnienie w gałce ocznej wzrasta. Działanie tego leku polega na zwiększaniu ilości odprowadzanego płynu, a w konsekwencji na obniżeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W przypadku nieleczonego podwyższonego ciśnienia może dojść do wystąpienia choroby zwanej jaskrą i ostatecznie do uszkodzenia wzroku.

Lek nie zawiera środków konserwujących.

Reklama

Jaki jest skład Bimifree, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest bimatoprost.
Każdy ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu.

Każda butelka zawiera 3 ml roztworu (nie mniej niż 105 kropli).

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek, kwas solny, rozcieńczony (do ustalenia pH), woda wysokooczyszczona.

Dawkowanie preparatu Bimifree – jak stosować ten lek?

Lek Bimifree należy stosować tylko do oczu. Zalecana dawka to jedna kropla leku Bimifree wieczorem, raz na dobę, do każdego oka wymagającego leczenia.

Lek Bimifree nie był badany u pacjentów noszących soczewki kontaktowe. Przed zastosowaniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.

Nie stosować tego leku częściej niż raz na dobę, gdyż może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Bimifree to sterylny roztwór, który nie zawiera środków konserwujących. Patrz punkt 6. Jak wygląda lek Bimifree i co zawiera opakowanie.

Przed zakropleniem kropli do oczu:
– W przypadku pierwszego użycia, przed podaniem kropli do oka, pacjent powinien wypróbować użycie butelki z kroplomierzem, ściskając ją powoli, aż jedna kropla zostanie wypuszczona z butelki. Należy to zrobić z dala od oka.
– Jeżeli pacjent jest pewny, że może zakroplić pojedynczą kroplę leku, powinien przyjąć najbardziej komfortową pozycję do jego zakroplenia (może siedzieć, leżeć na plecach albo stanąć przed lustrem).

Instrukcja stosowania:
1. Przed zakropleniem leku należy dokładnie umyć ręce.
2. Jeśli opakowanie lub butelka są uszkodzone leku nie należy stosować.
3. Przed pierwszym użyciem kropli należy odkręcić zakrętkę po upewnieniu się, że pierścień gwarancyjny na zakrętce jest nieprzerwany. Podczas odkręcania będzie odczuwalny lekki opór, dopóki pierścień się nie przerwie (rysunek 1.).
4. Jeśli pierścień gwarancyjny jest poluzowany, należy usunąć go przed zastosowaniem leku, ponieważ może wpaść do oka i wywołać obrażenia.
5. Głowę należy odchylić do tyłu, a następnie palcem delikatnie odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka” (rysunek 2.). Należy unikać kontaktu końcówki kroplomierza z okiem, powiekami czy palcami.
6. Zakroplić jedną kroplę naciskając powoli butelkę (rysunek 3.). Butelkę należy delikatnie ścisnąć w środkowej części, tak aby kropla dostała się do oka pacjenta. Należy pamiętać, że może być kilka sekund opóźnienia pomiędzy ściśnięciem butelki, a uwolnieniem kropli. Nie należy zbyt mocno ściskać butelki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
7. Po zakropleniu leku uciskać palcem kanalik łzowy (kącik oka w okolicy nosa) przez przynajmniej 2 minuty i przez ten czas mieć zamknięte oko (oczy). Zapewni to przeniknięcie leku do wnętrza oka, a także ograniczy przedostawanie się leku przez kanalik łzowy do całego organizmu.
8. Jeśli lekarz zaleci stosowanie kropli do drugiego oka, należy powtórzyć czynności z punktu 5., 6. i 7.
9. Po użyciu a przed zamknięciem butelki, w celu usunięcia pozostałości płynu z końcówki należy wstrząsnąć butelkę w dół nie dotykając końcówki kroplomierza w celu usunięcia płynu pozostałego na końcówce kroplomierza. Jest to konieczne w celu zapewnienia możliwości zakroplenia kolejnych kropli. Bezpośrednio po użyciu dokładnie zakręcić butelkę (rysunek 4.).

Jeśli kropla nie trafi do oka próbę zakroplenia należy powtórzyć.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku użycia większej niż zalecana dawki leku Bimifree nie jest prawdopodobne, aby spowodował on jakiekolwiek poważne szkody. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze. W razie wątpliwości zgłosić to lekarzowi lub farmaceucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bimifree – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Bimifree w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem każdego leku.

Lek Bimifree może przenikać do mleka kobiecego, zatem nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Bimifree.

Ulotka Bimifree – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Bimifree - 0,3 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Bimatoprostum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bimifree - 0,3 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Bimatoprostum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.7 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
67%
Słaby
33%
Fatalny
0%

3 komentarze do “Bimifree”

  1. ★★★☆☆

    Po rozpoczęciu stosowania kropli Bimifree zaobserwowałam niepokojące działanie niepożądane w postaci znacznego przekrwienia gałek ocznych. Efekt ten jest bardzo widoczny i estetycznie mocno niekomfortowy. Zaczerwienienie oczu jest intensywne i sprawia bardzo nieprzyjemne wrażenie wizualne, co dodatkowo pogarsza mój komfort podczas stosowania tego leku.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moimi niepokojącymi doświadczeniami po zastosowaniu kropli Bimifree. Po aplikacji leku występuje u mnie znaczny dyskomfort w postaci bólu i szczypania oczu. Dodatkowo pojawiły się problemy z ostrością widzenia – mam trudności z czytaniem tekstów, które wcześniej nie sprawiały mi żadnych problemów. Niepokoi mnie też stałe zaczerwienienie oczu utrzymujące się po zakropleniu. Zastanawiam się, czy inni pacjenci doświadczają podobnych reakcji i czy są to typowe objawy podczas stosowania tego preparatu.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Po zastosowaniu kropli do oczu Bimifree doświadczyłem wystąpienia nieprzyjemnego bólu gałek ocznych. Dolegliwość ta pojawiła się bezpośrednio po aplikacji leku i utrzymywała się przez pewien czas. Jest to jedna z możliwych reakcji organizmu na substancję czynną zawartą w preparacie, którą jest bimatoprost stosowany w leczeniu jaskry i nadciśnienia ocznego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz