Betahistyna Bluefish

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyBluefish Pharmaceuticals AB
Kod ATCN07CA01
ProceduraDCP
SubstancjaBetahistyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Betahistyna Bluefish?

Substancją czynną, zawartą w leku Betahistyna Bluefish, jest betahistyny dichlorowodorek. Ten lek zwany jest „analogiem histaminy”. Lek jest stosowany w leczeniu:

Objawów choroby Ménière’a, takich, jak zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, szumy uszne, utrata słuchu z towarzyszącymi nudnościami, zaburzeniami słuchu i (lub) bólem głowy:
– zawroty głowy pochodzenia błędnikowego (uczucie wirowania). Lek poprawia przepływ krwi w uchu wewnętrznym. Powoduje to obniżenie zwiększonego ciśnienia.
– szumy uszne,
– utrata słuchu.

Reklama

Jaki jest skład Betahistyna Bluefish, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 8 mg, 16 mg i 24 mg betahistyny dichlorowodorku.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, mannitol (E 421), krzemionka koloidalna bezwodna i talk .

Dawkowanie preparatu Betahistyna Bluefish – jak stosować ten lek?

Jak stosować lek Betahistyna Bluefish

– Połknąć tabletkę, popijając wodą.
– Tabletkę można przyjmować z jedzeniem lub po jedzeniu. Jednakże, lek Betahistyna Bluefish może powodować łagodne dolegliwości żołądkowe (wymienione w punkcie 4). Przyjmowanie leku Betahistyna Bluefish z jedzeniem może pomóc zmniejszyć dolegliwości żołądkowe.

Ile leku Betahistyna Bluefish należy przyjmować

Zwykle zalecana dawka to:
Tabletki, 8 mg: jedna lub dwie tabletki, 3 razy na dobę.
Tabletki, 16 mg: połowa tabletki lub jedna tabletka, 3 razy na dobę.

Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ lekarz może dostosować dawkę.

Jeśli pacjent przyjmuje więcej niż jedną tabletkę na dobę, przyjmowanie tabletek należy rozłożyć równomiernie w ciągu dnia.

Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. Pozwoli to mieć pewność, że stała ilość leku znajduje się w organizmie. Przyjmowanie tabletek o tej samej porze pomoże również pamiętać o zażywaniu tabletek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął zbyt wiele tabletek leku Betahistyna Bluefish, mogą wystąpić nudności, senność lub bóle brzucha. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Betahistyna Bluefish – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Jednakże, lek może powodować łagodne dolegliwości żołądkowe (patrz punkt 4 załączonej ulotki). Przyjmowanie leku Betahistyna Bluefish z jedzeniem może pomóc zmniejszyć dolegliwości żołądkowe.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Betahistyna Bluefish w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wiadomo, czy lek wpływa na nienarodzone dziecko:
– Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza że może być w ciąży, powinna przerwać przyjmowanie leku i zwrócić się do lekarza.
– Nie wolno przyjmować leku w czasie ciąży, chyba, że zezwoli na to lekarz.

Nie wiadomo, czy betahistyna przenika do mleka matki.
– Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku, chyba, że zezwoli na to lekarz.

Ulotka Betahistyna Bluefish – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Betahistyna Bluefish - 24 mg, Tabletki (Betahistini dihydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Betahistyna Bluefish - 24 mg, Tabletki (Betahistini dihydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
50%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
50%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Betahistyna Bluefish”

  1. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się moim wieloletnim doświadczeniem ze stosowaniem Betahistyny Bluefish. Pierwszy raz zażywałam ten lek trzy lata temu i jestem bardzo zadowolona z efektów terapii. Poprawa stanu zdrowia nastąpiła już po kilku tygodniach stosowania, a co najważniejsze – nie doświadczyłam żadnych skutków ubocznych. Po roku przerwałam leczenie, jednak zawroty głowy powróciły, więc zdecydowałam się na ponowne włączenie leku do terapii. Podobnie jak poprzednio, preparat okazał się skuteczny.

    Stosuję lek zawsze po posiłku, co jest istotne z punktu widzenia tolerancji – moja koleżanka początkowo odczuwała bóle brzucha, ale zmiana pory przyjmowania na czas po posiłku rozwiązała ten problem. Zauważyłam, że niektórzy pacjenci obawiają się skutków ubocznych wymienionych w ulotce, jednak warto pamiętać, że nawet popularne leki przeciwbólowe, jak Ibuprom, mają długą listę potencjalnych działań niepożądanych.

    Co prawda szumy uszne nie ustąpiły całkowicie, ale nauczyłam się z nimi żyć. Staram się zachować pozytywne nastawienie, przypominając sobie, że inni zmagają się z poważniejszymi dolegliwościami. Wypracowałam własne sposoby radzenia sobie z szumami – wypełniam czas różnymi aktywnościami, słucham muzyki lub słuchowisk w tle, co pomaga mi uniknąć nieprzyjemnego uczucia ciszy. Ogólnie jestem bardzo zadowolona z terapii Betahistyną i polecam ten lek innym osobom zmagającym się z zawrotami głowy.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Stosuję Histigen (betahistynę) w dawce 2×24 mg od kilku miesięcy w leczeniu choroby Meniera. W ostatnich tygodniach zaobserwowałam niepokojące zmiany w moim organizmie, które skłoniły mnie do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Najbardziej zauważalne są obrzęki, które pojawiły się na twarzy i kończynach dolnych, co przyczyniło się do widocznego wzrostu masy ciała. Dodatkowo zaczęłam doświadczać intensywnych bólów głowy, których wcześniej nie miałam. Szczególnie niepokojące są nasilone stany lękowe oraz dolegliwości żołądkowe, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie.

    Co ciekawe, w ulotce dołączonej do leku nie znalazłam informacji o możliwości wystąpienia przyrostu masy ciała czy stanów lękowych. Warto podkreślić, że nie przyjmuję żadnych innych leków, które mogłyby powodować te objawy. Czy ktoś z przyjmujących betahistynę doświadczył podobnych skutków ubocznych? Jak sobie z nimi radziliście? Bardzo zależy mi na poznaniu doświadczeń innych pacjentów stosujących ten lek w podobnej dawce.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz