Bactrim forte

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyEumedica Pharmaceuticals GmbH
Kod ATCJ01EE01
ProceduraNAR
SubstancjaSulfametoksazol, Trimetoprim

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bactrim forte?

Lek Bactrim Forte ma działanie przeciwbakteryjne. Zawiera substancje czynne: sulfametoksazol i trimetoprim. Połączenie tych dwóch substancji znane jest pod nazwą ko-trimoksazol.

Przed zaleceniem zastosowania leku lekarz weźmie pod uwagę wrażliwość na lek drobnoustrojów powodujących zakażenie oraz możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Wskazania lecznicze są ograniczone do zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na lek.

Wskazania do stosowania:
– zakażenie dróg oddechowych – w przypadku zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, gdy istnieją powody przemawiające za przewagą zastosowania ko-trimoksazolu nad leczeniem pojedynczym antybiotykiem;
– zapalenie ucha środkowego, gdy istnieją powody przemawiające za przewagą zastosowania ko-trimoksazolu nad leczeniem pojedynczym antybiotykiem;
– leczenie i profilaktyka (pierwotna i wtórna) zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis carinii u dorosłych i dzieci;
– zakażenie układu moczowego i wrzód miękki;
– zakażenie przewodu pokarmowego, w tym dur brzuszny i biegunki podróżnych.

Reklama

Jaki jest skład Bactrim forte, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są sulfametoksazol i trimetoprim.

– Pozostałe składniki to: Powidon K 30, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, sodu dokuzynian.

Dawkowanie preparatu Bactrim forte – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lek Bactrim Forte stosowany jest doustnie. Najkorzystniej jest go przyjmować po posiłku z odpowiednią ilością płynów.

Dokladny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy
Wśród objawów ostrego przedawkowania mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia umysłowe i wzrokowe; w ciężkich przypadkach mogą wystąpić krystaluria, krwiomocz i bezmocz.
W przypadku przewlekłego przedawkowania może dochodzić do zahamowania czynności szpiku, objawiającego się trombocytopenią lub leukopenią, a także innymi nieprawidłowościami w obrazie krwi wynikającymi z niedoboru kwasu folinowego.

Leczenie
W zależności od objawów, należy wdrożyć postępowanie zapobiegające dalszemu wchłanianiu leku, zwiększyć wydalanie nerkowe poprzez stosowanie diurezy wymuszonej (alkalizacja moczu zwiększa wydalanie sulfametoksazolu), zastosować hemodializę (uwaga! dializa otrzewnowa nie jest skuteczna), kontrolować obraz krwi i stężenie elektrolitów. W razie pojawienia się żółtaczki lub znacznych nieprawidłowości w składzie krwi konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Może być wskazane domięśniowe podawanie 3-6 mg folinianu wapnia przez 5-7 dni w celu przeciwdziałania wpływowi trimetoprimu na hemopoezę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bactrim forte – czy mogę spożywać alkohol?

Najkorzystniej jest przyjmować po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Bactrim forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lekarz rozważy zastosowanie leku Bactrim Forte u pacjentek w ciąży lub karmiących piersią.

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku gdy spodziewane korzyści z leczenia przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. W takim przypadku zaleca się podawanie pacjentce również kwasu foliowego w dawce 5 mg na dobę. W miarę możliwości należy unikać stosowania leku Bactrim Forte w ostatnim okresie ciąży ze względu na ryzyko wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych mózgu u noworodka.

Ponieważ substancje czynne leku Bactrim Forte przenikają do mleka kobiecego, lekarz rozważy ryzyko dla dziecka (żółtaczka jąder podkorowych mózgu, nadwrażliwość) wobec oczekiwanych korzyści terapeutycznych dla matki.

Brak dostępnych danych dotyczących wpływu na płodność.

Ulotka Bactrim forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Bactrim Forte - 800 mg + 160 mg, Tabletki (Sulfamethoxazolum + Trimethoprimum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bactrim Forte - 800 mg + 160 mg, Tabletki (Sulfamethoxazolum + Trimethoprimum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

5.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
100%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Bactrim forte”

  1. ★★★★★

    Bactrim forte okazał się niezwykle skutecznym antybiotykiem w leczeniu zapalenia dróg moczowych. Już po kilku dawkach zauważyłem znaczącą poprawę samopoczucia i ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości. Szczególnie doceniam szybkość działania leku oraz brak uciążliwych skutków ubocznych. Polecam ten preparat osobom zmagającym się z podobnymi problemami urologicznymi.

    Odpowiedz
  2. Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat tego leku – jakie ma działanie, jak się go stosuje i jakie są doświadczenia innych pacjentów? Czy moglibyście podzielić się swoimi obserwacjami odnośnie skuteczności i ewentualnych skutków ubocznych tego preparatu?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz