Asteloc

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCA02BC02
ProceduraMRP
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Asteloc?

ASTELOC jest wybiórczym inhibitorem pompy protonowej, lekiem zmniejszającym ilość kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z nadmierną ilością kwasu solnego.

Lek ASTELOC jest stosowany w:

Osoby dorosłe i młodzież w wieku od 12 lat:
– leczeniu objawów (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, ból podczas połykania) związanych z chorobą refluksową przełyku wywołaną przez cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku;
– długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku (stanu zapalnego przełyku towarzyszącego cofaniu się kwasu solnego z żoładka do przełyku) i zapobieganiu nawrotom tej choroby;

Osoby dorosłe:
– zapobieganiu owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka wywołanym przez nieselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, np. ibuprofen) u pacjentów z grupy ryzyka wymagających stałego stosowania tych leków.

Jaki jest skład Asteloc, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pantoprazol (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Każda tabletka zawiera 20 mg pantoprazolu.

Pozostałe składniki to:
mannitol,
sodu węglan bezwodny,
karboksymetyloskrobia sodowa (typ A),
kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer,
wapnia stearynian.

Otoczka:Opadry white OY-D-7233:
hypromeloza,
tytanu dwutlenek (E 171),
talk,
makrogol 400,
sodu laurylosiarczan.

Otoczka: Kollicoat MAE 30 DP yellow:
kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer dyspersja 30 %,
glikol propylenowy,
żelaza tlenek żółty (E 172),
tytanu dwutlenek (E 171),
talk.

Dawkowanie preparatu Asteloc – jak stosować ten lek?

Kiedy i w jaki sposób należy przyjmować lek ASTELOC?
Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem. Nie należy ich gryźć ani kruszyć, należy je połykać w całości popijając wodą.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosowana dawka wynosi:

Osoby dorosłe i młodzież w wieku od 12 lat:

Leczenie objawów (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, ból podczas połykania) związanych z chorobą refluksową przełyku wywołaną przez cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku
Zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka na dobę. Poprawa następuje zazwyczaj w ciągu 2 do 4 tygodni – najpóźniej po kolejnych 4 tygodniach. Lekarz poinformuje, jak długo należy kontynuować przyjmowanie leku. Jeśli po uzyskaniu poprawy, objawy będą nawracać można je opanować przyjmując jedną tabletkę leku na dobę w razie potrzeby.

Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku
Zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka na dobę. Podczas nawrotu choroby lekarz może zalecić przyjmowanie podwójnej dawki leku. W takim przypadku można użyć leku ASTELOC 40 mg i stosować go raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę można ponownie zmniejszyć do jednej tabletki 20 mg na dobę.

Osoby dorosłe:

Zapobieganie owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka u pacjentów wymagających stałego przyjmowania leków z grupy NLPZ
Zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka na dobę.

Szczególne grupy pacjentów:
– Pacjenci z ciężkimi chorobami wątroby nie powinni przyjmować więcej niż jednej tabletki o mocy 20 mg na dobę.
– Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie zaleca się stosowania tych tabletek u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie są znane objawy przedawkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Asteloc – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Asteloc w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania pantoprazolu u kobiet w ciąży. Stwierdzono przenikanie produktu do mleka kobiecego. Kobiety w ciąży, podejrzewające, że są w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować ten lek, tylko jeśli lekarz uzna, że korzyść z jego stosowania jest większa niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

Prowadzenie pojazdów

Pacjenci, u których wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy i zaburzenia widzenia, nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Ulotka Asteloc – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Asteloc przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Asteloc - 40 mg, Tabletki dojelitowe (Pantoprazolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Asteloc m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Asteloc - 40 mg, Tabletki dojelitowe (Pantoprazolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Asteloc w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Asteloc - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Asteloc? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz