Podmiot odpowiedzialny | Bayer Sp. z o.o. |
Kod ATC | N02BA01 |
Procedura | NAR |
Substancja | Kwas acetylosalicylowy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aspirin Effect?
Aspirin Effect to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy w wygodnej postaci granulatu do stosowania bezpośrednio na język.
Wskazania do stosowania:
– dolegliwości bólowe np.: ból głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów, pleców,
– dolegliwości związane z przeziębieniem i grypą,
– gorączka.
Jaki jest skład Aspirin Effect, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum).
Pozostałe składniki leku to: mannitol, sodu wodorowęglan, sodu diwodorocytrynian, kwas askorbowy, aromat Cola H& R 290053, aromat pomarańczowy 290038 HR SPT, kwas cytrynowy, bezwodny, aspartam (E951).
Dawkowanie preparatu Aspirin Effect – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka leku Aspirin Effect, to:
– dorośli – jednorazowo 1 – 2 saszetek. W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana nie częściej niż co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 saszetek na dobę.
– młodzież w wieku powyżej 12 lat –lek może być stosowany u młodzieży powyżej 12 r. życia wyłącznie za zlecenie lekarza. Należy przyjąć jednorazowo 1 saszetkę. W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana nie częściej niż co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 3 saszetki na dobę.
Granulat należy umieścić bezpośrednio na języku i poczekać aż się rozpuści. Rozpuszczone granulki należy połknąć a jeśli to konieczne można popić niewielką ilością płynu.
Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Zatrucie substancją czynną leku Aspirin Effect może być spowodowane długotrwałym przyjmowaniem leku (łagodne zatrucie) lub przedawkowaniem (ciężkie zatrucie), które może zagrażać życiu, np. po przypadkowym przyjęciu leku przez dzieci lub osoby w podeszłym wieku.
Objawami łagodnego zatrucia są: zawroty głowy (w tym pochodzenia błędnikowego), szumy uszne, głuchota, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty, ból głowy, splątanie (zaburzenia świadomości z dezorientacją, zaburzeniami myślenia i mowy, urojeniami, omamami, lękiem oraz pobudzeniem psychoruchowym), przyspieszony oddech, zbyt głęboki oddech oraz objawy alkalozy oddechowej (mroczki przed oczami, omdlenie).
W przypadku zatrucia ciężkiego mogą wystąpić ponadto: wysoka gorączka, zaburzenia układu oddechowego (aż do zatrzymania oddechu i uduszenia), zaburzenia pracy serca i naczyń krwionośnych (od nierównego rytmu serca, niskiego ciśnienia aż do zatrzymania pracy serca), utrata płynów i elektrolitów (od odwodnienia, skąpomoczu [zmniejszenie ilości moczu dobowego poniżej 400-500 ml u dorosłych] aż do niewydolności nerek), wzrost lub obniżenie stężenia glukozy we krwi (szczególnie u dzieci), ketoza, krwawienia z układu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia neurologiczne objawiające się letargiem, splątaniem aż do śpiączki i napadu drgawkowego.
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, a w przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala.
Leczenie zatrucia polega na wykonaniu płukania żołądka, podaniu węgla aktywowanego, zastosowaniu diurezy alkalicznej. W ciężkich zatruciach może być konieczna forsowana diureza alkaliczna, dializa otrzewnowa lub hemodializa.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aspirin Effect – czy mogę spożywać alkohol?
Leku nie należy zażywać na czczo.
Uwaga! Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienia.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Aspirin Effect w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Aspirin Effect jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki, jak i u noworodka.
Nie należy stosować produktów zawierających kwas acetylosalicylowy u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W razie konieczności stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobiety usiłujące zajść w ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, należy przyjmować jak najmniejszą dawkę leku przez jak najkrótszy czas.
Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkiej ilości do mleka kobiet.
Aspirin Effect należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiet.
Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.
Ulotka Aspirin Effect – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Aspirin Effect przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Aspirin Effect - 500 mg, Granulat (Acidum acetylsalicylicum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Aspirin Effect m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Aspirin Effect - 500 mg, Granulat (Acidum acetylsalicylicum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Aspirin Effect w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Aspirin Effect - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Aspirin Effect? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.