Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaAmoksycylina, Klawulanian potasu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo?

Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia.

Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych “penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnienie). Drugi działający składnik (kwas klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.

Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo jest stosowany u dorosłych i dzieci w leczeniu następujących zakażeń:

• zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych
• zakażenia dróg oddechowych
• zakażenia dróg moczowych
• zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne
• zakażenia kości i stawów.

Reklama

Jaki jest skład Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są amoksycylina trójwodna i klawulanian potasu.
Każda tabletka powlekana zawiera amoksycylinę trójwodną w ilości odpowiadającej 500 mg amoksycyliny i klawulanian potasu w ilości odpowiadającej 125 mg kwasu klawulanowego lub w ilości odpowiadającej 875 mg amoksycyliny i klawulanian potasu w ilości odpowiadającej 125 mg kwasu klawulanowego. .

Inne składniki leku to:

Rdzeń:
celuloza mikrokrystaliczna (E460), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

Otoczka tabletki:
hypromeloza 5 cP, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza 15 cP.

Dawkowanie preparatu Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo – jak stosować ten lek?

Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej

Zwykle stosowana dawka
• 1 tabletka trzy razy na dobę. (dot. 500 mg + 125 mg)
• 1 tabletka dwa razy na dobę. (dot. 875 mg + 125 mg )

Dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg

Dzieci w wieku 6 lat lub młodsze należy raczej leczyć lekiem Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo w postaci zawiesiny
doustnej.

Należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo w tabletkach u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą dawkę leku Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo niż zalecana, objawy mogą obejmować podrażnienie żołądka i jelit (nudności, wymioty lub biegunkę) lub drgawki. Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym tak szybko, jak to tylko możliwe. Należy mieć ze sobą tekturowe opakowanie lub butelkę po leku, aby je pokazać lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka wie lub przypuszcza, że jest w ciąży, albo jeżeli karmi piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu lub farmaceucie.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 5 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
20%
Słaby
60%
Fatalny
20%

5 komentarzy do “Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo”

  1. ★★☆☆☆

    Chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami ze stosowaniem leku Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo. Jestem w trakcie czwartego dnia kuracji, przyjmuję 20 tabletek w dawkowaniu 2 tabletki dziennie. Niestety, od drugiego dnia terapii borykam się z uporczywą biegunką, która znacząco utrudnia moje codzienne funkcjonowanie. Stosowanie leku Stoperan przynosi jedynie niewielką ulgę w objawach. Sytuacja jest na tyle uciążliwa, że zaczynam się martwić o swoją obecność w pracy. Mam nadzieję, że te nieprzyjemne skutki uboczne wkrótce ustaną i będę mógł kontynuować terapię z mniejszym dyskomfortem. Mimo wszystko staram się wytrwać w leczeniu, wiedząc jak ważne jest dokończenie pełnej kuracji antybiotykowej.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Po czterech dniach stosowania leku Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo wystąpiła u mnie niepokojąca reakcja alergiczna. Pojawiła się bardzo uciążliwa, swędząca wysypka, która objęła znaczny obszar skóry na brzuchu oraz plecach. Ten skutek uboczny był na tyle dokuczliwy, że znacząco wpłynął na moje samopoczucie i komfort życia codziennego.

    Świąd był szczególnie intensywny, a zmiany skórne rozległe, co może sugerować dość silną reakcję organizmu na składniki preparatu. Warto zwrócić uwagę na tego typu objawy, gdyż mogą one świadczyć o nadwrażliwości na antybiotyki z grupy penicylin lub kwas klawulanowy.

    Odpowiedz
  3. ★☆☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z antybiotykiem Amoxi-clavulan Aurobindo 875mg/125mg. Trzeciego dnia kuracji, którą przepisała mi laryngolog z powodu poważnego zapalenia ucha (obrzęk, zaczerwienienie, powiększone węzły chłonne i brak czucia), doświadczyłam niepokojących objawów. Około godziny 22:30 pojawiły się silne zawroty głowy, nudności mimo włączonej klimatyzacji i otwartych okien w samochodzie. Wystąpiły zimne poty, drżenie całego ciała i zaburzenia równowagi. Po dotarciu do domu miałam wymioty i biegunkę. Sytuację złagodziło wypicie herbaty, wody oraz przyłożenie zimnego kompresu na kark. Podejrzewam, że te dolegliwości mogą być związane z przyjmowanym antybiotykiem.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Opisane objawy są typową reakcją organizmu na działanie antybiotyku, a ich źródłem jest wpływ na funkcjonowanie błędnika. Ten narząd, zlokalizowany w uchu wewnętrznym i połączony anatomicznie z uchem środkowym, pełni kluczową rolę w utrzymywaniu równowagi ciała. Gdy zostaje zaburzony przez proces chorobowy lub działanie leku, może powodować symptomy przypominające stan upojenia alkoholowego – zawroty głowy, zaburzenia równowagi i dezorientację przestrzenną. Mechanizm ten wynika z ścisłego powiązania układu przedsionkowego błędnika z kontrolą postawy ciała i orientacją przestrzenną. Zaburzenia te są przejściowe i zazwyczaj ustępują po zakończeniu terapii antybiotykowej.

      Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Jako prawie 40-letni pacjent z rzadką historią chorób, chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowania antybiotyku Amoksycylina/Kwas klawulanowy Aurobindo. Zaobserwowałem wystąpienie działań niepożądanych już w pierwszym kwadransie po przyjęciu leku. Wśród objawów, które u mnie wystąpiły, znalazły się: ból głowy, nudności, ogólne złe samopoczucie, wymioty oraz biegunka. Dolegliwości te utrzymywały się przez pełną dobę, z przerwą na sen nocny. Co ciekawe, niemiecka ulotka leku, skąd zakupiłem preparat, zawiera szerszy katalog możliwych działań niepożądanych w porównaniu do polskiej wersji, gdzie część z tych objawów wymieniona jest jedynie w sekcji dotyczącej przedawkowania. Warto wspomnieć, że lek może również powodować obrzęk węzłów chłonnych w okolicy szyi i pach oraz obrzęk twarzy, których na szczęście nie doświadczyłem. Obecnie jestem w czwartym dniu kuracji antybiotykowej. Moje doświadczenie pokazuje, jak ważne jest dokładne zapoznanie się z możliwymi skutkami ubocznymi leku, niezależnie od rzadkości występowania chorób.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz