Afobam

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyEgis Pharmaceuticals PLC
Kod ATCN05BA12
ProceduraNAR
SubstancjaAlprazolam

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Afobam?

Substancja czynna leku Afobam – alprazolam należy do grupy leków nazywanej pochodnymi benzodiazepiny i wykazuje działanie przeciwlękowe. Afobam wskazany jest w krótkotrwałym leczeniu:
• zespołu lęku uogólnionego
• zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii
• zespołu lękowego z wtórnym obniżeniem nastroju

Afobam jest wskazany tylko w sytuacjach, w których objawy są nasilone, zaburzają
prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Reklama

Jaki jest skład Afobam, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu w każdej tabletce.

Pozostałe składniki to:
Tabletki 0,25 mg: laktoza jednowodna (96 mg), celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna.
Tabletki 0,5 mg: laktoza jednowodna (96 mg), celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna,
żelaza tlenek żółty.
Tabletki 1 mg: laktoza jednowodna (96 mg), celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, żelaza tlenek czerwony.

Dawkowanie preparatu Afobam – jak stosować ten lek?

Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Należy regularnie oceniać stan pacjenta i potrzebę przedłużania leczenia, szczególnie jeśli nasilenie występujących u pacjenta objawów zmniejsza się i może nie wymagać leczenia farmakologicznego. Ogólnie leczenie nie powinno trwać dłużej niż 8 – 12 tygodni, włączając w to okres zmniejszania dawki. Dawka jest ustalana przez lekarza na podstawie nasilenia objawów i indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. W razie wystąpienia nasilonych działań niepożądanych po podaniu dawki początkowej lekarz może zadecydować o zmniejszeniu dawki.

Dorośli:
Leczenie objawowe zespołu lęku uogólnionego i zespołu lękowego z wtórnym obniżeniem nastroju: zalecana jest początkowa dawka 0,25-0,5 mg podawana trzy razy na dobę. Na początku leczenia podaje się najmniejszą skuteczną dawkę, natomiast dalsze zwiększanie dawki zależy od nasilenia objawów. Lekarz dobiera dawki indywidualnie, zwiększając je stopniowo, począwszy od zwiększania dawki wieczornej. Lekarz może zwiększyć dawkę do 3 mg na dobę, podawanych w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa w leczeniu ciężkich stanów lękowych to 4 mg. Dobowa dawka podtrzymująca wynosi od 0,5 do 3 mg podawanych w dawkach podzielonych.

Leczenie objawowe zespołu lęku napadowego: zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg i jest podawane trzy razy na dobę. Aby osiągnąć odpowiednie wyniki leczenia lekarz może zwiększać dawkę o 0,5 mg co 3 do 4 dni, uwzględniając nasilanie się działań niepożądanych leku. W leczeniu napadów lęku pacjent może przyjmować 5 mg do 6 mg alprazolamu na dobę: maksymalna dawka dobowa wynosi 10 mg (podawane w 3 lub 4 dawkach podzielonych).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej liczby tabletek niż zalecona, może wystąpić ataksja (nieskoordynowane ruchy), senność, zaburzenia mowy, śpiączka i zahamowanie czynności oddechowej. W razie zauważenia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Afobam – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Afobam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Afobam nie należy stosować w przypadku ciąży, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży. Lekarz zdecyduje o zaprzestaniu leczenia i ustali sposób podstawienia leku. Pochodne benzodiazepiny przenikają do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania tych leków w okresie karmienia piersią. Lekarz zadecyduje o odstawieniu leku

Ulotka Afobam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Afobam - 0,5 mg, Tabletki (Alprazolamum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Afobam - 0,5 mg, Tabletki (Alprazolamum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

4.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
100%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Afobam”

  1. ★★★★☆

    Jako wieloletnia pacjentka zmagająca się z zaburzeniami lękowymi, chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami ze stosowaniem leku Afobam. Preparat ten skutecznie pomaga mi w kontrolowaniu silnych ataków lęku i znacząco poprawia jakość życia. Jednak należy zwrócić uwagę na istotną kwestię – z czasem zaobserwowałam potrzebę stopniowego zwiększania dawki dla uzyskania podobnego efektu terapeutycznego. Jest to związane z rozwijającą się tolerancją organizmu na lek. To zjawisko jest typowe dla leków z tej grupy i wymaga stałej konsultacji z lekarzem prowadzącym, który może odpowiednio modyfikować terapię. Warto podkreślić, że leczenie zaburzeń lękowych powinno być kompleksowe i oprócz farmakoterapii warto rozważyć wsparcie psychoterapeutyczne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz