Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Ryzedronian sodu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Actonel?
Lek Actonel należy do grupy niehormonalnych leków nazywanych bisfosfonianami, które stosuje się w leczeniu chorób kości. Lek działa bezpośrednio na kości czyniąc je bardziej wytrzymałymi na złamania.
Kość jest tkanką żywą. Stara tkanka kostna jest stale usuwana ze szkieletu i zastępowana nową tkanką.
Osteoporoza pomenopauzalna występuje u kobiet po menopauzie objawiając się większą kruchością kości i ich większą podatnością na złamanie w razie upadku lub obciążenia. Osteoporoza może wystąpić częściej u kobiet, u których menopauza wystąpiła wcześniej oraz u pacjentów leczonych przez długi okres czasu steroidami.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Actonel, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Actonel – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actonel – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Actonel w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Actonel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Actonel, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest sodu ryzedronian.
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian;
Skład otoczki: Dri-Klear (hypromeloza, makrogol 400, hydroksypropyloceluloza, makrogol 8000, krzemu dwutlenek), Chroma-Tone White DDB-7536-W [tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, żelaza tlenek żółty (E 172)].
Dawkowanie preparatu Actonel – jak stosować ten lek?
Lek Actonel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Zazwyczaj stosowana dawka leku:
5 mg
Należy przyjąć jedną tabletkę leku Actonel (5 mg ryzedronianu sodu) na dobę.
30 mg
Należy przyjąć jedną tabletkę leku Actonel (30 mg ryzedronianu sodu) na dobę.
35 mg
Należy przyjąć JEDNĄ tabletkę leku Actonel (35 mg soduryzedronianu) raz w tygodniu.
W celu pamiętania o codziennym przyjmowaniu leku, na blistrze z tabletkami wydrukowane są dni tygodnia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli przypadkowo zostanie przyjęta większa ilość tabletek niż zalecana, należy wypić jedną szklankę mleka i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actonel – czy mogę spożywać alkohol?
Jest bardzo ważne aby NIE stosować leku Actonel z jedzeniem lub piciem (innym niż woda) aby lek działał właściwie. Szczególnie nie należy przyjmować tego leku w tym samym czasie co produkty nabiałowe (takie jak mleko), gdyż zawierają one wapń
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Actonel w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku Actonel jeśli pacjentka podejrzewa że jest w ciąży, jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę. Możliwe ryzyko związane ze stosowaniem ryzedronianu sodu przez kobiety w ciąży nie jest znane. Nie należy stosować leku Actonel w okresie karmienia piersią
Ulotka Actonel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Brak ulotki w bazie.
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Brak charakterystyki w bazie.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowaniem leku Actonel 35mg. Zgodnie z zaleceniami lekarza, przyjmowałam jedną saszetkę dziennie podczas posiłków lub na czczo. Niestety, już w początkowym okresie terapii zaczęłam odczuwać niepokojące objawy niepożądane. Początkowo były to zawroty głowy i mdłości, które później nasiliły się do uporczywych nudności. Dodatkowo pojawił się refluks żołądkowo-przełykowy, objawiający się nieprzyjemnym cofaniem treści żołądkowej.
Mimo zgłaszania tych dolegliwości podczas kolejnych wizyt kontrolnych, nie otrzymałam propozycji zmiany leczenia. Kontynuowałam więc terapię do końca opakowania zawierającego 60 sztuk. Po rozpoczęciu nowego opakowania mój stan zdrowia znacząco się pogorszył. Na nogach pojawiły się nietypowe zmiany skórne, które początkowo zostały zdiagnozowane jako objaw żylaków. Następnie wystąpiła intensywna wysypka w okolicy ud, która w krótkim czasie rozprzestrzeniła się na twarz, szczególnie w okolicy czoła. Towarzyszył temu obrzęk tkanek miękkich, który stopniowo obejmował okolice oczu.
Dodatkowo pojawiło się łzawienie oczu oraz wyciek z nosa przypominający katar. Sytuacja była na tyle poważna, że musiałam zastosować doraźnie preparaty wapnia oraz kremy łagodzące świąd. Choć objawy powoli ustępują, zdecydowałam się przerwać dalsze przyjmowanie leku ze względu na znaczące pogorszenie samopoczucia i nasilone działania niepożądane.