Slinda

Slinda to jednoskładnikowy lek antykoncepcyjny, który zawiera tylko progestagen - drospirenon. Lek ten jest dostępny na receptę. Slinda jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Nie zawiera estrogenów, dlatego może być stosowany przez kobiety, które go nie tolerują. Każde opakowanie zawiera 24 białe tabletki aktywne oraz 4 tabletki zielone placebo (bez substancji czynnej).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Slinda jest tabletką antykoncepcyjną, stosowaną w celu zapobiegania ciąży. Każdy blister leku Slinda zawiera 24 białe tabletki, zwane tabletkami aktywnymi oraz 4 zielone tabletki, zwane tabletkami placebo, które nie zawierają substancji czynnej. Tabletki oznakowane dwoma różnymi kolorami ułożone są w odpowiedniej kolejności.

Każda z 24 białych, aktywnych tabletek zawiera niewielką ilość jednego rodzaju hormonu płciowego żeńskiego, progestagenu – drospirenonu. Z tego powodu, lek Slinda nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen (ang. progestogen-only pill, POP). W przeciwieństwie do tabletki złożonej, tabletki zawierające tylko progestagen nie zawierają estrogenu. Z tego względu, lek Slinda może być stosowany przez kobiety, które nie tolerują estrogenów.

Slinda posiada wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Działanie antykoncepcyjne leku Slinda polega na hamowaniu owulacji, zmianach w śluzie szyjkowym i wpływie na endometrium, które staje się cieńsze.

Niedogodnością, która może wystąpić w trakcie stosowania leku Slinda jest występowanie nieregularnych krwawień z dróg rodnych podczas jego przyjmowania. Krwawienia mogą także nie występować w ogóle.

Skład

Białe tabletki powlekane aktywne:
– Substancją czynną jest drospirenon.
Każda biała, aktywna tabletka powlekana zawiera 4 mg drospirenonu.
– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, krzemionka koloidalna bezwodna (E 551), magnezu stearynian (E 470b).
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, talk (E 553b).

Zielone tabletki powlekane placebo:
Zielone tabletki powlekane placebo nie zawierają substancji czynnej.
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna (E 551), magnezu stearynian (E 470b).
Otoczka tabletki: hypromeloza (E 464), triacetyna, polisorbat 80 (E 433), tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna, lak (E 132), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Każdy blister leku Slinda zawiera 24 białe, aktywne tabletki i 4 zielone tabletki zawierające placebo. Tabletki oznakowane dwoma różnymi kolorami ułożone są w odpowiedniej kolejności.

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Slinda każdego dnia, w razie konieczności popijając niewielką ilością wody. Tabletkę można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami (patrz punkt „Slinda z jedzeniem i piciem”). Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, tak, aby odstęp czasu między kolejnymi dwoma tabletkami wynosił zawsze 24 godziny.

Nie należy pomylić tabletek: Ze względu na różnice w składzie tabletek, koniecznym jest rozpocząć stosowanie leku od pierwszej białej tabletki w lewym górnym rogu blistra i przyjmować tabletkę każdego dnia. W celu zachowania właściwej kolejności przyjmowania tabletek, należy przestrzegać kierunku zgodnie ze strzałkami oraz kolejnymi numerami na blistrze.

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Następnie, tabletki należy przyjmować w sposób ciągły. Należy przyjmować jedną białą, aktywną tabletkę przez pierwsze 24 dni, a następnie jedną zieloną tabletkę przez ostatnie 4 dni. Następnie, należy rozpocząć od razu kolejne opakowanie, bez przerwy w codziennym przyjmowaniu tabletek. Zatem pomiędzy dwoma opakowaniami nie ma przerwy w przyjmowaniu tabletek.

W czasie stosowania leku Slinda może pojawić się krwawienie lub może ono nie wystąpić, należy jednak kontynuować przyjmowanie tabletek jak dotychczas, bez przerwy w przyjmowaniu tabletek.
Lek Slinda, stosowany w ten sposób, chroni przed zajściem w ciążę również podczas 4 dni, w których pacjentka stosuje tabletki placebo.

Dokładny sposób dawkowania lekiem zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

Nie ma doniesień o ciężkich, szkodliwych objawach po przyjęciu zbyt wielu tabletek leku Slinda. Objawy, które mogą wystąpić to nudności, wymioty lub niewielkie krwawienie z pochwy.

Jednakże, w przypadku przedawkowania należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ konieczne może być wykonanie badania krwi.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy unikać spożywania grapefruitów i soku grapefruitowego podczas stosowania leku Slinda.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Lek Slinda jest przeciwwskazany jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży.
Nie wykazano, że stosowanie leku Slinda w okresie ciąży może powodować zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Nie można jednak wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych.

Karmienie piersią
Lek Slinda może być stosowany podczas karmienia piersią.
Nie przewiduje się wpływu na noworodki i (lub) niemowlęta karmione piersią. Jednakże, niewielkie ilości drospirenonu przenikają do mleka ludzkiego.

Ulotka Slinda

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Slinda (forum)

Stosujesz Slinda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

10 komentarzy do “Slinda”

  1. Właśnie kończę pierwsze opakowanie. Dziś mam wziąć pierwsza tabletkę placebo. Pierwsze dwa tygodnie trwały plamienia, ale już nie występują. Żadnych innych skutków ubocznych. Jak dotąd jestem bardzo zadowolona :)

    Odpowiedz
  2. Zaczelam 6 miesiąc początku bole glowy dyskomfort w obrębie piersi nie nazwałabym tego bólem raczej ucisk napieta skora plamienia od czasu do czasu bole podbrzusza przy 5 opakowaniu zaczęły się zmiany nastroju jeden dzień dol drugi ok i tak na zmianę ale ponoc przy tych tabletkach trzeba dłużej brac zrby się organizm przystosował a i cera mi się pogorszyła

    Odpowiedz
  3. Biorę 2 opakowanie i żadnych skutków ubocznych. Na początku lekki ból głowy po 2 tyg wszystko w normie. Nie odczuwam nawet, że je biorę. Osobiście polecam. Najlepsze jakie brałam do tej pory

    Odpowiedz
  4. Ja biore 5 miesiac. W pierwszym i 3 super czysto w miare. Drugi, trzeci a teraz piaty to ciagle plamienia i krwawienia. Lekarz kaze brac bo do 6 m-cy niby ma sie ustatkowac. Wątpie… jezeli dalej tak bedzie mam brac po 2 tabletki brac. Zarzywam na endometrioze

    Odpowiedz
  5. Drugi blister i jedyne co doskwiera ze sutków ubocznych to nagle krwawienie (zawarte jest w ulotce jako skutek uboczny). Po 2 dniach ustało i jest ok. Drugim skutkiem ubocznym jest też zwiększenie trochę proporcji ciała (w biuście jakoś tak, więcej), ale waga w normie. Póki co, nic więcej :)

    Odpowiedz
  6. Slinda skutki uboczne u mnie byly tragiczne.
    10 dni brania tabletek, dusznosci takie ze oddychac nie moglam, bole glowy, rozbicie i okropne bole nog…
    Nie dla mnie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Slinda. Podziel się doświadczeniami na forum.