Gabapentin Teva

Podmiot odpowiedzialnyTeva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Kod ATCN03AX12
ProceduraMRP
SubstancjaGabapentyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gabapentin Teva?

Gabapentin Teva należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).

Substancją czynną leku Gabapentin Teva jest gabapentyna.

Lek Gabapentin Teva jest stosowany w leczeniu:
– różnych postaci padaczki (napadów padaczkowych początkowo ograniczonych do określonych miejsc w mózgu, które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Lekarz przepisuje lek Gabapentin Teva jako lek wspomagający leczenie padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia całkowitego opanowania napadów. Gabapentin Teva należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Gabapentin Teva można też stosować w monoterapii u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
– obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów). Obwodowy (występujący przede wszystkim w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez wiele różnych chorób, takich jak cukrzyca czy półpasiec. Pacjenci opisują odczuwany przez siebie ból jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie itp.

Jaki jest skład Gabapentin Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest gabapentyna.

Każda kapsułka twarda zawiera odpowiednio
100 mg, 300 mg, 400 mg gabapentyny.

– Inne składniki leku to:

100 mg:
Rdzeń kapsułki: talk, skrobia żelowana, kukurydziana
Wieczko i korpus kapsułki: żelatyna, żelaza tlenek czarny (E172), tytanu dwutlenek (E171)
Tusz drukarski: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy

300 mg:
Rdzeń kapsułki: talk, skrobia żelowana, kukurydziana
Wieczko i korpus kapsułki: żelatyna, erytrozyna (E127), żółcień pomarańczowa S (E110),
tytanu dwutlenek (E171)
Tusz drukarski: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy

400 mg:
Rdzeń kapsułki: talk, skrobia żelowana, kukurydziana
Wieczko i korpus kapsułki: żelatyna, żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek czerwony
(E172), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171)
Tusz drukarski: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy

Dawkowanie preparatu Gabapentin Teva – jak stosować ten lek?

Dawkę odpowiednią dla danego pacjenta ustala lekarz.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Gabapentin Teva jest zbyt silne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) powinni przyjmować lek Gabapentin Teva według normalnie zalecanego schematu dawkowania, chyba że występują u nich choroby nerek.

W przypadku pacjentów, u których występują choroby nerek, lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) inną dawkę.

Stosowanie leku Gabapentin Teva wolno przerwać dopiero, gdy zaleci to lekarz.

Dawka leku zwykle stosowana w leczeniu padaczki:

Lek Gabapentin Teva nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Dorośli i młodzież:
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek, jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 do 900 mg na dobę. Następnie może być ona stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Wielkość dawki, jaka powinna być podawana dziecku, ustala lekarz na podstawie masy ciała dziecka. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która jest zwiększana stopniowo przez okres 3 dni. Zazwyczaj stosowana dawka leku zapewniająca opanowanie padaczki wynosi od 25 do 35 mg/kg mc./dobę. Lek stosowany jest zwykle w trzech dawkach podzielonych, codziennie kapsułka (kapsułki) rano, drugi raz po południu i trzeci raz wieczorem.

Dawka leku zwykle stosowana w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek, jaką zaleci lekarz. Lekarz będzie stopniowo zwiększał dawkę. Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi od 300 do 900 mg na dobę. Następnie może być ona stopniowo zwiększana, aż do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę przyjmowanej tak, jak zaleci lekarz, w 3 mniejszych dawkach (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Sposób i droga podania leku
Lek Gabapentin Teva należy stosować doustnie. Kapsułki należy zawsze połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie dawki większej niż zalecana może spowodować nasilenie działań niepożądanych, w tym utratę świadomości, zawroty głowy, podwójne widzenie, bełkotliwą mowę, senność i biegunkę. W razie przyjęcia większej niż zalecona przez lekarza dawki leku Gabapentin Teva, należy niezwłocznie wezwać lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej. Należy zabrać ze sobą pozostałe kapsułki, opakowanie oraz ulotkę, aby personel szpitala od razu wiedział, jaki lek został przyjęty

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gabapentin Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Gabapentin Teva można przyjmować niezależnie od posiłków

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gabapentin Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Gabapentin Teva nie należy przyjmować będąc w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Choć nie przeprowadzono badań, które oceniałyby stosowanie gabapentyny u kobiet w ciąży, donoszono jednak o zwiększonym ryzyku uszkodzenia płodu przez inne leki stosowane w leczeniu padaczki, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania kilku leków przeciwpadaczkowych. Zawsze, kiedy to możliwe, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, kobiety w ciąży powinny przyjmować tylko jeden lek przeciwpadaczkowy. Nie należy nagle zaprzestawać przyjmowania tego leku, gdyż może to wywołać drgawkowe napady przełomowe, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla kobiety w ciąży, jak i jej dziecka.

W przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas przyjmowania leku Gabapentin Teva należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Gabapentyna – substancja czynna leku Gabapentin Teva – przenika do mleka kobiecego. Ponieważ nie wiadomo, jaki ma wpływ na karmione nim dziecko, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Gabapentin Teva.

Ulotka Gabapentin Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gabapentin Teva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gabapentin Teva - 300 mg, Kapsułki twarde (Gabapentinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gabapentin Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gabapentin Teva - 300 mg, Kapsułki twarde (Gabapentinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Gabapentin Teva w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Gabapentin Teva - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Gabapentin Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

14 komentarzy do “Gabapentin Teva”

  1. Witam wszystkich, Gabapentin Teva 300 mg zażywam od 2 lat. Podzielam opinie osób, które negatywnie wypowiadają się o tym leku. Uważajcie na lekarzy. Idą po najmniejszej linii oporu. Przepiszą, skasują forsę i zapomną. Bądźcie czujni i nie dawajcie się nabierać tym konowałom. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
  2. Witam, mam pieczenie całej prawej strony od 2015 roku po przebytym niedokrwieniu mózgu, spadnięciu z łóżka na głowę i wszczepieniu stymulatora serca. Od tamtej pory zażywam Gabapentin 300 dwa razy dziennie. Pieczenie mało ustaje, a przy tym mam duży apetyt, szum w uszach i bolą mnie nogi tak, że ledwo chodzę.

    Odpowiedz
  3. Nigdy więcej. Odradzam. Powoduje wszystkie skutki uboczne oraz spustoszenie w mózgu i otępienie u osób starszych. A poprawy żadnej. Ludzie, opamiętajcie się zanim otrzymacie receptę na ten lek, zwłaszcza dla kogoś po udarze. Przeciwpadaczkowy lek.

    Odpowiedz
  4. Witam, bardzo proszę, może ktoś ma takie dolegliwości jak ja, a mianowicie: od czterech lat po prostu odczuwam pieczenie podczas siedzenia. Przeszedłem wszystkie badania, łącznie z blokadą kręgosłupa, bez skutku. Biorę Gabapentin 800 – 3 razy dziennie po 2 tabletki, częściowo pomaga. Jestem na emeryturze, ta dolegliwość robi się coraz bardziej nie do wytrzymania. Są podejrzenia, że mogę mieć uszkodzony nerw. Może ktoś z Państwa miał taką dolegliwość, może kontakt do lekarza, byłbym wdzięczny. Pozdrawiam, Mieczysław.

    Odpowiedz
      • Witam i dziękuję za zainteresowanie moimi dolegliwościami. Biorę Gabapentin 800 mg 3×2 tabletki, częściowo pomaga, ale nie do końca. Jak pisałem, robili mi wszystkie badania, nawet byłem na wizycie u doktora prof. Maksymowicza, skasował 400 zł, dał skierowanie do swoich asystentów, chodziłem 1 rok bez żadnej diagnozy, a on w ogóle się tym nie interesował. Ja mam tylko takie objawy, jak pisałem wcześniej, tylko podczas siedzenia. Przepraszam, a Ty też miałeś/miałaś takie same objawy i ten lek pomógł? Proszę o więcej informacji na ten temat. Życzę zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Pozdrawiam.

        Odpowiedz
  5. Biorę gabapentynę od jesieni 2017 roku na bóle związane z polineuropatią cukrzycową (m.in. przy chodzeniu). Przez pierwszy rok brałam 100 mg 3-4 razy dziennie. Nie miałam skutków ubocznych. Od lata 2018 do dziś (03.2020) biorę 300 mg 3 razy dziennie. Nie tyję, nie mam napadów głodu ani nie zbiera mi się woda. Nie mam też senności ani innych skutków ubocznych, które miałam przy testowanych wcześniej środkach przeciwbólowych na neuropatię. Jedyne co, to gdy po 6-7 godzinach tabletka przestaje działać, a ja się zagapię i nie wezmę kolejnej, to wraca ból, ale jak znowu wezmę lek, to mija. Zdarzyło mi się zagapić i wziąć podwójną dawkę, wtedy jestem bardzo zmęczona, “śnięta” i czuję się, jakby mnie bujało przy chodzeniu. Ogólnie jestem zadowolona i mam nadzieję, że dam radę jak najdłużej brać jak najmniejsze dawki.

    Odpowiedz
  6. Lek jest b.dobr w neuropatycznych bolach.Ja tez cierpialam bole jak porazenie pradem.Po zastosowaniu tego leku jak reka odjol.

    Odpowiedz
    • Witam oraz pozdrawiam. Biorę Gabapentin 800 mg 3 razy dziennie po 2 tabletki. Wszystkie badania, łącznie z blokadą kręgosłupa, podejrzewam, że mam uszkodzony nerw podczas upadku na pośladki. Dolegliwości występują tylko podczas siedzenia, szczypanie. Biorę ten lek, ale nie do końca pomaga. Szukam osób z podobnymi dolegliwościami, może wskażą fachową pomoc. Bardzo dziękuję.

      Odpowiedz
  7. Miałam straszne bóle lewej strony twarzy stwierdzono u mnie zapalenie nerwu trójdziennego.Od 5 lutego cierpiałam .Bóle były straszne ja nie płakakałam ,ale wyłam z bólu.Poszłam do neurologa.Pan doktor przepisał mi lek GABAPENTIN TEVA 100.Ból zelżał o 100procent.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz