Podmiot odpowiedzialny | Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. |
Kod ATC | N05BA02 |
Procedura | NAR |
Substancja | Chlordiazepoksyd |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Elenium?
Lek Elenium zawiera jako substancję czynną chlordiazepoksyd, który należy do pochodnych benzodiazepiny. Elenium działa hamująco na wiele struktur ośrodkowego układu nerwowego, przede wszystkim związanych z regulacją czynności emocjonalnych. Lek wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające, umiarkowanie nasenne. Obniża napięcie mięśni szkieletowych i ma właściwości przeciwdrgawkowe.
Wskazania do stosowania:
Doraźne, krótkotrwałe leczenie objawowe:
– Zespołów lękowych różnego pochodzenia (towarzyszących zespołom psychoorganicznym, objawom psychotycznym).
– Zespołów lękowych z zaburzeniami snu.
– Ostrego zespołu odstawienia alkoholu.
– Zwiększonego napięcia mięśniowego o różnej etiologii.
Stany napięcia i niepokoju związane z problemami dnia codziennego nie są wskazaniem do stosowania leku.
Jaki jest skład Elenium, jakie substancje zawiera?
Jedna tabletka drażowana zawiera:
Dawka 5 mg
substancja czynna: chlordiazepoksyd 5 mg
substancje pomocnicze:
rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodu, żelatyna, polisorbat 80, talk, magnezu stearynian oraz około 59,5 mg laktozy.
otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, maltodekstryna, lak żółcieni chinolinowej E-104, dwutlenek tytanu oraz około 18,3 mg sacharozy.
Dawka 10 mg
substancja czynna: chlordiazepoksyd 10 mg
substancje pomocnicze:
rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodu, żelatyna, polisorbat 80, talk, magnezu stearynian oraz około 54,4 mg laktozy.
otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, maltodekstryna, lak zielony E-132 (indygotyna)+ E-104 (żółcień chinolinowa), dwutlenek tytanu oraz około 18,3 mg sacharozy.
Dawka 25 mg
substancja czynna: chlordiazepoksyd 25 mg
substancje pomocnicze:
rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodu, żelatyna, polisorbat 80, talk, magnezu stearynian oraz około 38,3 mg laktozy.
otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, maltodekstryna, lak żółcieni pomarańczowej E-110, dwutlenek tytanu oraz około 18,3 mg sacharozy.
Dawkowanie preparatu Elenium – jak stosować ten lek?
Lek Elenium należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Dorośli
– W leczeniu stanów lękowych chlordiazepoksyd zwykle stosuje się do 30 mg na dobę w dawkach podzielonych, co 6 do 8 godzin. W szczególnych sytuacjach można stosować dawki większe, zależnie od indywidualnego zapotrzebowania. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 100 mg.
– W stanach lękowych z towarzyszącą bezsennością – 10 mg do 30 mg w jednorazowej dawce przed snem.
– W stanach pobudzenia w ostrym zespole odstawienia alkoholu – 25 mg do 100 mg. W razie potrzeby dawkę można powtarzać, po 2 do 4 godzinach, nie przekraczając 200 mg na dobę.
Następnie zmniejsza się dawkę do podtrzymującej, najniższej wystarczającej do opanowania objawów pobudzenia.
– W stanach zwiększonego napięcia mięśniowego – 10 mg do 30 mg na dobę w dawkach podzielonych.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania chlordiazepoksydu u dzieci.
Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku są bardziej wrażliwi na leki działające na ośrodkowy układ nerwowy. U pacjentów tych zaleca się podawanie leku Elenium w możliwie najmniejszej efektywnej dawce.
Stosowane dawki nie powinny przekraczać połowy dawki zalecanej dla pacjentów dorosłych.
Jeśli w trakcie stosowania leku pacjent odnosi wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe powinien zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawami przedawkowania chlordiazepoksydu są senność, splątanie, osłabienie siły mięśniowej. W przypadku znacznego przedawkowania może dojść do śpiączki. W przypadku przedawkowania leku należy jak najszybciej sprowokować wymioty (pod warunkiem zachowanej przytomności) i skontaktować się z lekarzem.
Specyficznym antidotum jest flumazenil.
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Elenium – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki leku Elenium można przyjmować przed lub wraz z posiłkiem popijając wodą.
W trakcie leczenia lekiem Elenium i do 3 dni po jego zakończeniu nie należy pić żadnych napojów alkoholowych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Elenium w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży.
Ulotka Elenium – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Elenium przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Elenium - 25 mg, Tabletki drażowane (Chlordiazepoxidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Elenium m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Elenium - 25 mg, Tabletki drażowane (Chlordiazepoxidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Elenium w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Elenium - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Elenium? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.