Dymista

Podmiot odpowiedzialnyViatris Healthcare Limited
Kod ATCR01AD58
ProceduraDCP
SubstancjaAzelastyna, Flutykazon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dymista?

Lek Dymista zawiera dwie substancje czynne: azelastyny chlorowodorek i flutykazonu propionian.

• Azelastyny chlorowodorek należy do grupy leków zwanych lekami przeciwhistaminowymi.
Leki przeciwhistaminowe działają poprzez zapobieganie działaniu substancji takich jak histamina, które organizm produkuje jako część reakcji alergicznej i przez to zmniejszają objawy alergicznego nieżytu nosa.
• Flutykazonu propionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami, które zmniejszają stan zapalny.

Lek Dymista stosowany jest w celu złagodzenia objawów sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, jeśli stosowanie innych podawanych donosowo preparatów zawierających tylko lek przeciwhistaminowy lub kortykosteroid uważa się za niewystarczające.

Sezonowy i całoroczny alergiczny nieżyt nosa to rodzaj reakcji alergicznej na takie substancje jak pyłki roślin (katar sienny), roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, kurz czy sierść zwierząt domowych.

Lek Dymista łagodzi objawy alergii, na przykład: wyciek z nosa, wyciek z nozdrzy tylnych, kichanie, swędzenie i zatkanie nosa.

Jaki jest skład Dymista, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: azelastyny chlorowodorek i flutykazonu propionian.
W każdym gramie zawiesiny znajduje się 1000 mikrogramów azelastyny chlorowodorku i 365 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Po każdym naciśnięciu dozownika (0,14 g) uwalnianych jest 137 mikrogramów azelastyny chlorowodorku (= 125 mikrogramów azelastyny) i 50 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Pozostałe składniki to: Disodu edetynian, glicerol, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, alkohol fenyloetylowy i woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Dymista – jak stosować ten lek?

Lek Dymista należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Aby leczenie przyniosło największe korzyści, lek Dymista musi być stosowany regularnie.
Należy unikać kontaktu z oczami.

Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i starsza)
• Zaleca się stosowanie jednej dawki do każdego otworu nosowego rano i wieczorem.

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat
• Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Stosowanie u osób z zaburzeniami czynności nerek i wątroby
• Brak danych dotyczących stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku do nosa istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli cokolwiek pacjenta zaniepokoi lub gdy przez dłuższy czas podawana była dawka większa niż zalecana. Jeśli ktokolwiek, w szczególności dziecko, przypadkowo wypije lek Dymista, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dymista – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dymista w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem leku Dymista należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Dymista – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Dymista przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dymista - (137 mcg + 50 mcg)/dawkę donosową, Aerozol do nosa, zawiesina (Azelastini hydrochloridum + Fluticasoni propionas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Dymista m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dymista - (137 mcg + 50 mcg)/dawkę donosową, Aerozol do nosa, zawiesina (Azelastini hydrochloridum + Fluticasoni propionas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Dymista w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Dymista - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Dymista? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

16 komentarzy do “Dymista”

  1. Jako wieloletnia alergiczka chciałabym podzielić się swoją historią walki z przewlekłą niedrożnością nosa. Przez lata stosowałam różnorodne spraye do nosa, niestety bez zadowalających efektów. Najgorsze było to, że uzależniłam się od standardowych preparatów obkurczających naczynia krwionośne, takich jak Sudafed, których stosowanie powinno być ograniczone do 14 dni. Mój przypadek był szczególnie poważny – używałam ich nawet do 10 razy dziennie, znacznie przekraczając zalecaną dawkę 2 aplikacji. Ta sytuacja trwała ponad 2 lata i wydawało mi się, że nie ma już dla mnie ratunku. Dopiero Dymista okazała się przełomem w mojej terapii. Co prawda tuż po aplikacji następuje przejściowe uczucie zatkania nosa, jednak po krótkim czasie oddychanie staje się swobodne. Z każdym dniem stosowania obserwuję systematyczną poprawę. Warto też zwrócić uwagę na technikę aplikacji – najlepsze efekty osiągam pochylając głowę do przodu po aplikacji, co zapewnia dotarcie leku dokładnie tam, gdzie powinien działać, zamiast spływania do gardła.

    Odpowiedz
  2. Zwracam się z pytaniem do osób stosujących lek Dymista – czy ktoś z Was doświadczył problemu ze zgagą podczas stosowania tego preparatu? Zauważyłam u siebie takie dolegliwości i chciałabym się dowiedzieć, czy może to być związane z przyjmowaniem leku. Będę wdzięczna za podzielenie się swoimi doświadczeniami, szczególnie jeśli ktoś miał podobne objawy i znalazł sposób na ich złagodzenie.

    Odpowiedz
    • Chciałabym podzielić się moim dwumiesięcznym doświadczeniem ze stosowaniem kropli Dymista. W ostatnim czasie zaobserwowałam u siebie niepokojący problem ze zgagą, którego wcześniej nigdy nie doświadczałam. Jest to dla mnie szczególnie zastanawiające, ponieważ stosuję bardzo zdrową dietę i dbam o odpowiednie odżywianie, więc jestem przekonana, że nie jest to problem związany ze sposobem żywienia. Zauważyłam też, że podczas aplikacji kropli substancja od razu spływa mi do gardła, co może nie być prawidłową techniką stosowania. Z informacji, które znalazłam, wynika, że taki sposób aplikacji może faktycznie prowadzić do podrażnienia żołądka. Zaplanowałam już wizytę u lekarza na jutro, aby skonsultować ten problem i upewnić się co do prawidłowej techniki stosowania leku.

      Odpowiedz
  3. Po rozpoczęciu stosowania Dimysty w schemacie dwóch dawek na dobę w odstępach 12-godzinnych, już po trzech dniach pojawiły się niepokojące objawy. Zaobserwowałam znaczny obrzęk górnej wargi oraz dyskomfort w tylnej części gardła. Te reakcje zmusiły mnie do tymczasowego przerwania terapii w celu obserwacji, czy dolegliwości ustąpią. Pierwsze dni stosowania leku były szczególnie trudne ze względu na silne uczucie zatkania nosa, które zmuszało mnie do oddychania wyłącznie przez usta, co było niezwykle uciążliwe i wpływało na jakość snu oraz codzienne funkcjonowanie.

    Odpowiedz
  4. Od dwóch miesięcy podaję synowi lek Dymista i moje obserwacje są dość złożone. Z jednej strony lek skutecznie zapobiega reakcjom alergicznym, co jest bardzo pozytywnym aspektem terapii. Jednak równocześnie pojawiły się niepokojące skutki uboczne, które szczególnie dotykają jego aktywności fizycznej. Syn skarży się na znaczne osłabienie, wyraźny spadek siły fizycznej (co szczególnie przeszkadza mu w bieganiu) oraz uporczywe bóle mięśniowe. Te dolegliwości, choć wymienione w ulotce jako możliwe skutki uboczne, są szczególnie problematyczne w kontekście jego pasji do piłki nożnej i aktywnego trybu życia.

    Odpowiedz
  5. Zmagam się z silną alergią na pyłki drzew, która objawiała się bardzo uciążliwymi symptomami. Dymista okazała się niezwykle skutecznym preparatem w moim przypadku – niemal całkowicie wyeliminowała wszystkie dokuczliwe objawy, włączając uporczywy katar, intensywne napady kichania, reakcje alergiczne skóry twarzy, pieczenie oczu oraz ogólne podrażnienie błon śluzowych. Skuteczność leku znacząco poprawiła jakość mojego życia w okresie pylenia. Jest to preparat, który zdecydowanie spełnił moje oczekiwania w zakresie kontrolowania objawów alergii sezonowej.

    Odpowiedz
    • Chciałabym dowiedzieć się więcej o skutkach ubocznych leku Dymista, szczególnie w kontekście potencjalnych krwawień z nosa. Czy podczas stosowania aerozolu doświadczyłeś tego typu dolegliwości? Interesuje mnie też, jak często mogą występować takie powikłania i czy jest to częsty problem wśród osób stosujących ten preparat. Planuję rozpoczęcie terapii i zależy mi na zebraniu jak największej ilości informacji o możliwych skutkach ubocznych.

      Odpowiedz
    • Jako osoba cierpiąca na alergię, chciałabym podzielić się moim pozytywnym doświadczeniem ze stosowania kropli Dymista. Przed rozpoczęciem tej terapii borykałam się z nawracającymi dolegliwościami usznymi – ból występował naprzemiennie w obu uszach, co znacząco utrudniało codzienne funkcjonowanie. Po konsultacji laryngologicznej rozpoczęłam stosowanie Dymisty w dawce raz dziennie. Rezultaty są naprawdę imponujące – od czasu włączenia leku do mojej codziennej rutyny, problemy z uszami całkowicie ustąpiły. Jest to dla mnie ogromna ulga i poprawa jakości życia.

      Odpowiedz
  6. Niestety w moim przypadku lek okazał się nieskuteczny. W okresie największego nasilenia alergii miałem wrażenie, że zupełnie nie działa.

    Odpowiedz
  7. Odkąd stosuje lek Dymista, zauważyłam niepokojącą dolegliwość – w moim nosie cały czas pojawiają się skrzepy krwi. To bardzo niekomfortowe i niepokojące zjawisko. Zastanawiam się, czy jest to częsty efekt uboczny stosowania tego preparatu. Mam nadzieję, że skrzepy nie są objawem poważniejszego problemu zdrowotnego. Podczas następnej wizyty u lekarza koniecznie poruszę ten temat. Być może konieczna będzie zmiana leku na inny, który nie będzie powodował tego typu niepożądanych reakcji. Apeluję do innych osób stosujących Dymistę, aby uważnie obserwowały swój organizm i nie bagatelizowały żadnych niepokojących symptomów. Nasze zdrowie jest najważniejsze i zasługuje na najwyższą troskę.

    Odpowiedz
    • Chciałabym podzielić się ważną obserwacją dotyczącą stosowania leku Dymista. Na podstawie mojego doświadczenia zauważyłam, że skrzepy w nosie, które początkowo przypisywałam działaniu leku, były w rzeczywistości spowodowane przez detergenty używane do sprzątania. Sam preparat Dymista działa znakomicie i spełnia swoje zadanie terapeutyczne. Warto więc zwrócić uwagę na środowiskowe czynniki, które mogą wpływać na objawy nosowe podczas stosowania leku.

      Odpowiedz
  8. Po latach zmagań z przewlekłym zapaleniem zatok i alergiami wreszcie znalazłam skuteczny lek. Dzięki niemu mogę normalnie funkcjonować – nos jest drożny, ustąpił kaszel i bóle głowy. Z całego serca polecam ten preparat wszystkim cierpiącym na podobne dolegliwości.

    Odpowiedz
  9. Ten lek mi nie służy – odczuwam po nim silne osłabienie. Już dwukrotnie próbowałam go stosować i za każdym razem występował ten sam efekt.

    Odpowiedz
  10. Miałam poważny problem z zatkanymi, przewlekle ropiejącymi zatokami. Po zastosowaniu jednej buteleczki leku problem całkowicie ustąpił, a co najważniejsze – odzyskałam węch. Zdecydowanie polecam ten preparat.

    Odpowiedz
  11. Po trzech miesiącach zmagań z przewlekłym zapaleniem zatok wreszcie znalazłam skuteczne rozwiązanie. Dymista okazała się naprawdę pomocna w mojej walce z tą uciążliwą dolegliwością! Zauważyłam znaczącą poprawę w oddychaniu i zmniejszenie dolegliwości związanych z zatokami. Jest to preparat, który mogę z czystym sumieniem polecić osobom borykającym się z podobnymi problemami.

    Odpowiedz
  12. Jako matka nastolatka z przyjemnością podzielę się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku Dymista. Podałam preparat mojemu 15-letniemu dziecku i efekty były naprawdę imponujące. Niemal natychmiast nastąpiło udrożnienie nosa, co znacząco poprawiło komfort oddychania. Dodatkowo, ku mojemu zadowoleniu, ustąpił również uporczywy kaszel. Szczególnie doceniam szybkość działania leku oraz kompleksowe podejście do objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to preparat, który warto mieć w domowej apteczce, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz