Podmiot odpowiedzialny | G.L. Pharma GmbH |
Kod ATC | C03BA04 |
Procedura | DCP |
Substancja | Chlortalidon |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Uldiulan?
Uldiulan jest długodziałającym lekiem moczopędnym obniżającym ciśnienie krwi.
Lek Uldiulan jest stosowany w leczeniu:
• obrzęków (nagromadzenie płynów) pochodzenia sercowego, wątrobowego i nerkowego
• wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienie tętnicze)
• niewydolności serca.
Jaki jest skład Uldiulan, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną jest chlortalidon:
Każda tabletka zawiera 12,5 mg chlortalidonu.
– Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, Powidon (k-30), karboksymetyloskrobia sodowa (typ a), magnezu stearynian.
– Substancją czynną jest chlortalidon:
Każda tabletka zawiera 25 mg chlortalidonu.
– Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, Powidon (k-30), karboksymetyloskrobia sodowa (typ a), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony
(E172), magnezu stearynian.
– Substancją czynną jest chlortalidon:
Każda tabletka zawiera 50 mg chlortalidonu.
– Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, powidon (k-30), karboksymetyloskrobia sodowa (typ a), żelaza tlenek żółty (E172), magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Uldiulan – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Należy uważnie przestrzegać zaleceń aby uniknąć zmniejszenia skuteczności leku Uldiulan.
Dawkowanie powinno być zgodne z przebiegiem choroby i indywidualną odpowiedzią pacjenta podczas leczenia.
Należy wybrać najniższą skuteczną dawkę dla zachowania optymalnej skuteczności.
Lekarz będzie ostrożnie dostosowywał dawkę leku Uldiulan, jeśli u pacjenta występują zaburzenia krążenia w naczyniach wieńcowych (choroba wieńcowa lub miażdżyca mózgu), jak w przypadku stanu po zawale serca lub udarze.
Zalecana dawka to:
Obrzęki (nagromadzenie płynów) pochodzenia sercowego, wątrobowego i nerkowego oraz niewydolności serca
Zalecana dawka początkowa to 25 do 50 mg/dobę, w ciężkich przypadkach może być zwiększona do 100 do 200 mg/dobę. Dawka w przypadku obrzęku nerczycowego nie powinna być większa niż 50 mg na dobę.
Zazwyczaj stosowana dawka podtrzymująca to najniższa skuteczna dawka, np. 25 do 50 mg na dobę.
Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze)
Dawka początkowa:
12,5 – 50 mg chlortalidonu na dobę.
Dawka podtrzymująca:
12,5 – 25 mg chlortalidonu na dobę.
Dawkę początkową należy zmniejszać indywidualnie.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ponieważ nie są dostępne odpowiednie dane dotyczące leczenia dzieci, chlortalidonu nie należy podawać dzieciom.
Pacjenci w podeszłym wieku (> 65 lat) i pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Jeśli pacjent jest starszy i (lub) ma łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 30-60 mL/ min i (lub) stężenie kreatyniny w surowicy 1,1-1,8 mg/ 100 mL), dawkę należy dostosować do potrzeb terapeutycznych i tolerancji (patrz punkt 2. Ostrzeżenia i środki ostrożności).
Diuretyki tiazydowe i analogi tiazydów, w tym chlortalidon, tracą swoje działanie moczopędne w przypadku ciężkiej niewydolności nerek, co oznacza klirens kreatyniny < 30 mL/ min i (lub) stężenie kreatyniny w surowicy > 1,8 mg/100 mL (patrz punkt 2. Kiedy nie przyjmować leku Uldiulan).
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby, lek Uldiulan powinien być dawkowany przez lekarza zgodnie z obowiązującymi zastrzeżeniami. W przypadku ciężkiej niewydolności wątroby nie należy stosować leku Uldiulan.
Pacjenci z zaburzeniami czynności serca
W przypadku ciężkiej niewydolności serca z wyraźnym nagromadzeniem płynów w tkance (obrzęk) może się zdarzyć, że lek Uldiulan praktycznie nie jest już wchłaniany.
Sposób podawania
Tabletki leku Uldiulan należy połykać w całości, nie rozgryzając, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody).
W przypadku pojedynczej dawki, tabletkę należy przyjąć rano wraz ze śniadaniem. W przypadku podawania dwa razy na dobę tabletki należy przyjmować dodatkowo podczas wieczornego posiłku.
Nie należy rozważać zwiększenia dawki po upływie 2-3 tygodni.
Czas trwania leczenia
O czasie trwania leczenia zdecyduje lekarz.
Po długotrwałym stosowaniu leku Uldiulan, terapii nie należy przerywać od razu. Należy stosować coraz mniejsze dawki leku Uldiulan przez kilka dni (dawkowanie stopniowe).
W przypadku wrażenia, że działanie leku Uldiulan jest za słabe lub za silne, należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Uldiulan, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi lub skontaktować się z najbliższym oddziałem pomocy doraźnej.
Lekarz na podstawie objawów zdecyduje, jakie środki należy podjąć.
W przypadku przedawkowania i (lub) ciężkich objawów należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, w celu przyjęcia do szpitala i podjęcia intensywnej opieki medycznej.
Objawy ostrego lub przewlekłego przedawkowania zależą od stopnia utraty płynów i elektrolitów.
Objawami przedawkowania mogą być:
– zawroty głowy i omdlenia, nudności, senność, ból głowy, przyspieszony puls (tachykardia), – niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie) i zaburzenia krążenia z obniżonym ciśnieniem krwi przy zmianie pozycji z siedzącej na leżącą (zaburzenia regulacji ortostatycznej)
– zaburzenia równowagi elektrolitowej (niedobór potasu i (lub) sodu we krwi) z nieregularnym biciem serca i skurczami mięśni (np. skurcze nóg).
Silne odwodnienie organizmu i zmniejszona objętość krwi krążącej (hipowolemia) mogą powodować zagęszczenie krwi (hemokoncentracja), skurcze, drętwienie, brak napędu (ospałość), splątanie, zapaść krążeniową i ostrą niewydolność nerek.
Niedobór potasu we krwi (hipokaliemia) skutkuje niezwykłym zmęczeniem, osłabieniem mięśni, podrażnieniami (np. mrowienie i uczucie zimna) rąk i stóp (parestezje), paraliżami, apatią, nadmiernym gazem w przewodzie pokarmowym (wzdęcia) i zaparcia (niedrożność porażenna jelit) lub zaburzenia świadomości aż do śpiączki związanej z niedoborem potasu (hipokaliemicznej).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Uldiulan – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać picia alkoholu podczas podawania leku Uldiulan, ponieważ lek Uldiulan nasila działanie alkoholu, np. zdolność do reagowania może być osłabiona.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Uldiulan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie należy stosować leku Uldiulan, jeśli pacjentka jest w ciąży lub próbuje zajść w ciążę. Chlortalidon, substancja czynna leku Uldiulan może zmniejszać krążenie krwi w łożysku. Tiazydy i pochodne tiazydów przenikają również do krążenia płodowego i mogą powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej. Zgłaszano małopłytkowość u noworodków.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Uldiulan.
Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Uldiulan w okresie karmienia piersią, ponieważ substancja czynna leku Uldiulan przenika do mleka matki i może zaszkodzić dziecku.
Ulotka Uldiulan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Uldiulan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Uldiulan - 50 mg, Tabletki (Chlortalidonum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Uldiulan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Uldiulan - 50 mg, Tabletki (Chlortalidonum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Uldiulan w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Uldiulan - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Uldiulan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.