Antykoncepcja awaryjna może okazać się szczególnie pomocna w przypadku stosunku płciowego, w którym nie zastosowano żadnej antykoncepcji lub zastosowana antykoncepcja zawiodła (pominięte tabletki antykoncepcyjne lub pęknięcie prezerwatywy). Pamiętaj, że pigułka po, dostępna jest do wykupienia tylko z e-Receptą przepisaną przez lekarza.
Jak działają tabletki dzień po?
Pigułki antykoncepcji awaryjnej to pigułki zawierające hormony, przyjmowane w celu zapewnienia hormonalnej antykoncepcji, która prawdopodobnie zapobiegnie owulacji, zapłodnieniu i/lub implantacji. Antykoncepcja awaryjna nie zaszkodzi już, jednak istniejącej ciąży.
Pigułkę antykoncepcji awaryjnej należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe; do 120 godzin (5 dni) po stosunku płciowym bez zabezpieczenia.
Pigułki antykoncepcji awaryjnej — czy muszę iść do lekarza?
W Polsce wszystkie tabletki dzień po dostępne są dla pacjentek tylko po uzyskaniu e-Recepty przez lekarza. Nie ma znaczenia, jakiej firmy chcesz wykupić antykoncepcję awaryjną w aptece — farmaceuta bez e-Recepty nie będzie miał możliwości jej wydania.
Jak najszybciej skontaktować się z lekarzem?
Najszybszym sposobem na skontaktowanie się z lekarzem są e-Wizyty na platformach telemedycznych. Za pośrednictwem internetu możemy uzyskać kompleksową pomoc od lekarza bez wychodzenia z domu. Po opłaceniu konsultacji online oraz połączeniu się z lekarzem możemy zapytać o wszystkie możliwe skutki uboczne tabletki dzień po. Warto również pamiętać o tym, że każdorazowo lekarz decyduje o zasadności wydania e-Recepty na tabletkę dzień po.
Czy tabletki dzień po są skuteczne?
Pigułki antykoncepcji awaryjnej zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę o około 75%. Innymi słowy, na 100 kobiet, które odbyły stosunek bez zabezpieczenia w połowie cyklu, około 8 zaszłoby w ciążę.
Kiedy antykoncepcja awaryjna jest najskuteczniejsza?
Tabletka dzień po staje się najbardziej skuteczna, jeśli jest stosowana 3-5 dni po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Jednak im szybciej tabletka zostanie przyjęta, tym większe szanse, że zadziała skutecznie.
Leki te są jednak mniej skuteczne w przypadku otyłych kobiet, których BMI wynosi ponad 30-35.
Skutki uboczne pigułek antykoncepcji awaryjnej
Najczęstszym działaniem niepożądanym są nudności, z wymiotami lub bez. Istnieją sposoby na zmniejszenie tego efektu, jeśli łatwo ulegasz mdłościom. Pigułkę należy przyjmować z jedzeniem. Możesz zdecydować się na przyjęcie leków przeciw nudnościom dostępnych na receptę lub bez recepty około 30 minut przed pierwszą dawką pigułki antykoncepcji awaryjnej.
Czy stosowanie tabletki dzień po jest bezpieczne?
W 1997 r. Agencja Żywności i Leków dokonała przeglądu dowodów i stwierdziła, że pigułki antykoncepcji awaryjnej są bezpieczne i skuteczne.
Jeśli jesteś już w ciąży i zastosujesz antykoncepcję awaryjną, wykazano, że hormony zawarte w pigułkach antykoncepcji awaryjnej nie mają wpływu na dziecko.
Jak należy przyjmować lek?
Jest to bardzo proste, gdyż składa się tylko z jednej tabletki. Jeśli lekarz zaleci lek przeciw mdłościom, należy przyjąć go w pierwszej kolejności. Odczekaj od 30 minut do godziny, a następnie zażyj pigułkę antykoncepcji awaryjnej. Pomocne jest przyjmowanie pigułki z jedzeniem, a nie na pusty żołądek.
Czy miesiączka wystąpi w spodziewanym czasie po antykoncepcji awaryjnej?
Miesiączka może rozpocząć się kilka dni wcześniej lub kilka dni później niż oczekiwano. Jeśli miesiączka nie rozpocznie się w ciągu tygodnia od spodziewanego terminu, należy wykonać test ciążowy lub zgłosić się do lekarza.
Powody, dla których nie należy stosować antykoncepcji awaryjnej
Pigułki antykoncepcji awaryjnej mogą nie być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli:
- Masz alergię na ten składnik leku,
- Masz znaczną nadwagę,
- Seks bez zabezpieczenia miał miejsce ponad 120 godzin wcześniej.
- Nie są znane żadne schorzenia, w przypadku których antykoncepcja awaryjna jest niebezpieczna.
Jak wygląda inna opcja oprócz tabletki dzień po?
Wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca miedź. Jeśli zostanie założona w ciągu 5 dni (120 godzin), zapewnia ponad 99% skuteczną antykoncepcję awaryjną oraz ciągłą skuteczną antykoncepcję przez dłuższy okres. Wkładka jest zakładana podczas drobnego zabiegu w gabinecie ginekologa.
Dodatkowe obawy
Jeśli antykoncepcja barierowa (prezerwatywa) nie była stosowana lub jeśli zawiodła, należy wziąć pod uwagę możliwość narażenia na infekcję przenoszoną drogą płciową (STI). Należy omówić tę kwestię z pielęgniarką lub lekarzem.
Antykoncepcja awaryjna nie powinna być stosowana jako podstawowa metoda kontroli urodzeń. Jest ona znacznie mniej skuteczna niż metody przeznaczone do ciągłej ochrony przed ciążą. Umów się na wizytę do ginekologa i porozmawiaj z nim o najwygodniejszej formie antykoncepcji dla Ciebie.
Zobacz także spis leków stosowanych przez kobiety. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na infekcje intymne, tabletki antykoncepcyjne, leki stosowane w menopauzie.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.