Clindamycin-MIP

Clindamycin-MIP to antybiotyk, który zawiera substancję czynną - klindamycynę. Lek ten jest dostępny na receptę i jest stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na klindamycynę. Może działać bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia kości i stawów, zakażenia ucha, nosa oraz gardła, zakażenia w obrębie zębów i odzębowe zapalenia kości szczęki i żuchwy, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, płonicę, posocznicę oraz zapalenie wsierdzia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Antybiotykoterapia jest potrzebna w przypadku podejrzenia zakażenia bakteriami. Preparat Clindamycin MIP jest antybiotykiem, który działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo na te bakterie, które są wrażliwe na klindamycynę.

Jakie są wskazania, dozowanie, a także skład tego leku? Można to sprawdzić na niniejszej stronie. Dla wygody pacjentów zawarliśmy tutaj najistotniejsze informacje dotyczące prezentowanego preparatu. Dzięki temu dowiecie się Państwo, kiedy należy stosować dany środek, czy są przeciwwskazania dla kobiet w ciąży i okresie laktacji, jaka jest jego cena w poszczególnych aptekach, a także gdzie można go dostać. Zadbaliśmy o to, aby pacjenci mogli szybko i bez problemu odnaleźć także informacje o potencjalnej refundacji produktu, a także jego potencjalnych zamiennikach. Na stronie znajduje się również ulotka w formacie PDF, w której zawarto wszystkie szczegóły, dotyczące preparatu. Niżej osoby, które już korzystały z tego leku, mogą napisać swoje opinie o Clindamycin MIP.

Lek ten jest antybiotykiem linkozamidowym. Ma właściwości bakteriostatyczne lub bakteriobójcze, co jest uzależnione od stężenia i rodzaju drobnoustroju. Dostępny jest pod postacią powlekanych tabletek, których substancją czynną jest chlorowodorek klindamycyny, będącej półsyntetyczną pochodną linkomycyny.

Preparat wykazuje działanie na takie bakterie, jak gronkowce (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis), Streptococcus pneumoniae (pneumokoki odporne na penicylinę są w części odporne na klindamycynę), Streptococcus pyogenes z grupy A, Streptococcus viridans, Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Actinomycetes spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Propionibacterium, Mycoplasma hominis. Niektóre bakterie Clostridium spp. są odporne na klindamycynę.

Wskazania do stosowania:
Podstawowym wskazaniem do przyjmowania tego preparatu jest zakażenie szczepami bakterii wrażliwymi na klindamycynę. Wśród dolegliwości, przy których Clindamycin MIP wyróżnia się zakażenia:

  • kości i stawów,
  • ucha, nosa i gardła,
  • w obrębie zębów (a także przy odzębowym zapaleniu kości szczęki i żuchwy),
  • dolnych dróg oddechowych,
  • w obrębie jamy brzusznej,
  • w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych,
  • skóry i tkanek miękkich,
  • a także płonicy.

Skład

W prezentowanym preparacie substancją czynną jest klindamycyna. Dostępne są preparaty o dwóch różnych stężeniach tego środka:

  • Clindamycin-MIP 300, zawierający 300 mg klindamycyny w 344 mg chlorowodorku klindamycyny,
  • Clindamycin-MIP 600, o stężeniu 600 mg klindamycyny w 688 mg chlorowodorku klindamycyny.

Wśród substancji pomocznicych znajdują się: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, krospowidon, Eudragit E 12,5%, tytanu dwutlenek (E 171), magnezu stearynian, makrogol.

Dawkowanie

Dzieci
U dzieci powyżej 5 lat zaleca się stosowanie dawki od 8 do 25 mg klindamycyny na każdy kilogram masy ciała. Wielkość dawki jest uzależniona od lokalizacji, a także ciężkości zakażenia. Maksymalną zaleconą dozę dobową należy podawać w 3 lub 4 partiach.

Przez wzgląd na fakt, że pacjenci w wieku 5-6 lat mogą mieć problem w przełknięciu tabletki powlekanej, dawki klindamycyny w tej postaci mogą być nieprecyzyjne.

Dorośli
U osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat, zaleca się stosowanie od 600 mg do 1,8 grama klindamycyny na dobę. Doza uzależniona jest od ciężkości i lokalizacji zakażenia i powinna być podawana w 3 lub 4 partiach w ciągu dnia.

Jeśli lekarz przepisze zażywanie mniejszej dobowej dawki niż 1,2 g (także u dzieci poniżej 14 lat), wskazane jest, aby stosować Clindamycin-MIP 300.

Sposób podawania
Preparat należy połykać bez rozgryzania, popijając szklanką wody. Można go zażywać z posiłkami lub pomiędzy nimi.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania i zatrucia klindamycyną nie są znane. W przypadku przedawkowania leku podanego doustnie (tabletki powlekane) zalecane jest płukanie żołądka. Klindamycyny nie można usunąć z krwi poprzez dializę lub dializę otrzewnową. Specyficzne antidotum nie jest znane. W razie przyjęcia dawki leku większej niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Badania nie wskazują na to, aby Clindamycin-MIP miał teratogenny wpływ na płód. Niemniej jednak zaleca się dokonać odpowiedniego bilansu ryzyka zarówno przy ciąży, jak i w okresie karmienia mlekiem. Klindamycyna przenika do produkowanego przez matkę pokarmu, co może powodować u karmionego noworodka nadwrażliwość, rozwolnienia i zakażenie grzybami rodzaju candida.

Ulotka Clindamycin-MIP


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Clindamycin-MIP (forum)

Stosujesz Clindamycin-MIP? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

2 komentarze do “Clindamycin-MIP”

  1. Stanowczo odradzam branie Clindamycin. Pytajcie lekarza czy nie ma innego mniej inwazyjnego antybiotyku. To bomba atomowa dla organizmu, jeszcze w życiu tak źle się nie czułam. Po 3 dniach stosowania moje objawy to: ból głowy, zaburzenia myślenia i mowy, utrata węchu, objawy grypopodobne, wcześniejszy okres po 14 dniach od ostatniego, bardzo silne zmęczenie. Przerwałam branie leku po 3 dniach, a po 5 dniach od odstawieniu czuję nieznaczną poprawę, ale najbardziej dokucza mi ból głowy i mgła myślowa, oraz sile osłabienie i dalej nie odzyskałam węchu. Mam nadzieję że z czasem dojdę do siebie i te efekty da się odwrócić. 

    Biorę bardzo dużo priobiotyków, bo ten antybiotyk bardzo niszczy florę bakteryjną, wręcz wymiata ją z organizmu i wiele osób ma bardzo duże problemy gastryczne: biegunki, zapalenia jelit i żołądka. Wybieram się też do neurologa. Poczytałam na forach angielskich o tym co ludzie piszą o efektach ubocznych, to bardzo groźny lek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clindamycin-MIP. Podziel się doświadczeniami na forum.