Sudafed Xylospray DEX

Sudafed Xylospray DEX to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę i deksopantenol. Ksylometazolina działa obkurczająco na naczynia krwionośne, co zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, natomiast deksopantenol wspomaga regenerację nabłonka. Lek jest stosowany do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz w wspomagającym leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa. Sudafed Xylospray DEX jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Sudafed Xylospray DEX aerozol do nosa zawiera ksylometazoliny chlorowodorek oraz deksopantenol.

Chlorowodorek ksylometazoliny szybko obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejsza jej obrzęk. Deksopantenol jest pochodną witaminy, kwasu pantotenowego, który przyspiesza gojenie się ran oraz chroni błonę śluzową nosa.

Sudafed Xylospray DEX jest wskazany:
– w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz w leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa,
– w łagodzeniu objawów niealergicznego zapalenia błony śluzowej (naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa),
– w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa.

Sudafed Xylospray DEX jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są ksylometazoliny chlorowodorek oraz deksopantenol.
Każdy ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50 mg deksopantenolu. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu.

– Pozostałe składniki to: potasu diwodorofosforan, disodu fosforan dwunastowodny, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka Sudafed Xylospray DEX u dorosłych to jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego do trzech razy na dobę, w razie potrzeby, chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Ponowne stosowanie jest możliwe tylko po kilkudniowej przerwie.

Jeśli po upływie 3 dni u dziecka nie nastąpiła poprawa lub dziecko czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Dokładny sposób podania opisany jest w poniższej ulotce do pobrania.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana lub przypadkowego połknięcia dużych ilości leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
– zwężenie źrenic,
– rozszerzenie źrenic,
– gorączka,
– pocenie się,
– bladość skóry,
– niebieskie zabarwienie warg (sinica),
– nudności,
– drgawki,
– zaburzenia układu krążenia (zwiększona częstość akcji serca, zmniejszona częstość akcji serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, zatrzymanie akcji serca, wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)),
– zaburzenia układu oddechowego (obrzęk płuc, zaburzenia oddychania),
– zaburzenia psychiczne,
– senność, obniżenie temperatury ciała, spowolnienie akcji serca i spadek ciśnienia krwi, zatrzymanie oddychania i śpiączka.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży, nie należy stosować tego leku w okresie ciąży.

Nie wiadomo, czy ksylometazoliny chlorowodorek przenika do mleka matki, dlatego nie należy stosować tego leku podczas karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów

Jeżeli lek jest stosowany zgodnie z informacją zawartą w tej ulotce, jego stosowanie nie powinno wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Sudafed Xylospray DEX

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sudafed Xylospray DEX (forum)

Stosujesz Sudafed Xylospray DEX? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Sudafed Xylospray DEX”

  1. Kupiłam (i zużyłam) 6 opakowań preparatu w aptece. Nie wiem, czy źle trafiłam, ale żadnej nie udało się zużyć do końca. Pozostaje część płynu – jakieś 5%, jednak aplikator nie daje możliwości wykorzystania.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sudafed Xylospray DEX. Podziel się doświadczeniami na forum.