Lithium Carbonicum GSK

Lithium Carbonicum GSK to lek, który zawiera w swoim składzie substancję czynną - węglan litu. Jest stosowany w leczeniu epizodu maniakalnego w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, a także w zapobieganiu nawrotom tych zaburzeń. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lithium carbonicum GSK zawiera substancję czynną węglan litu. Lek ma działanie stabilizujące (normujące) nastrój – depresję i stany maniakalne.

Wskazania do stosowania:
· leczenie epizodu maniakalnego w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych,
· zapobieganie nawrotom zaburzeń afektywnych dwubiegunowych lub zmniejszaniu nasilenia i częstotliwości kolejnych epizodów manii u chorych ze stanami maniakalnymi w wywiadzie,
· zapobieganie występowania epizodów depresji w zaburzeniach depresyjnych nawracających.

Skład

Substancją czynną leku jest litu węglan. Każda tabletka zawiera 250 mg litu węglanu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K-30, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta (na podstawie stężenia litu w surowicy krwi i uzyskiwanej poprawy klinicznej).

Dawka dobowa wynosi zwykle 0,5 do 1,25 g węglanu litu, podawanego w dawkach podzielonych.
Dawkę dobową należy zwiększać stopniowo.

W początkowym okresie leczenia stężenie litu w surowicy należy kontrolować co najmniej 1 raz w tygodniu. Zalecane jest utrzymanie stężenia litu w surowicy w zakresie 0,5 – 0,8 mmol/l (aby zapobiec nawrotom zaburzeń afektywnych). Po osiągnięciu wymaganego stężenia kontrolę można przeprowadzać rzadziej, co miesiąc lub co 2 miesiące; podczas remisji co 2 do 3 miesięcy.

W ostrych stanach chorobowych (maniakalnych) stosuje się dawkę 1,5 do 2,0 g na dobę (stężenie litu w osoczu powinno wynosić od 0,6 do 1,2 mmol/l). Po ustąpieniu ostrej fazy dawkę należy natychmiast zmniejszyć.

Dawka dobowa powinna być dzielona co najmniej na 3 części.

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Stosowanie u dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast zwrócić się do lekarza.
Każde przedawkowanie litu należy uznać za potencjalnie groźne. U pacjentów leczących się przewlekle litem nawet niewielkie przedawkowanie może doprowadzić do poważnej toksyczności, ponieważ tkanki organizmu są już nasycone litem.

Jedzenie i picie (alkohol)

· Podczas leczenia należy przyjmować stałą ilość sodu i wody (od 2,5 do 3 litrów na dobę) i unikać zmiany ilości spożywanej soli (patrz w punkcie: Ostrzeżenia i środki ostrożności).
· Jeżeli pacjent zamierza stosować dietę, powinien skonsultować się z lekarzem.
· Środki zobojętniające sok żołądkowy (zawierające wodorotlenek glinu lub magnezu) nie mają wpływu na wchłanianie litu i mogą być stosowane z nim jednocześnie.
· Picie większych ilości kawy może zmniejszyć stężenie litu we krwi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Leku Lithium carbonicum GSK nie wolno stosować w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Ulotka Lithium Carbonicum GSK

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lithium Carbonicum GSK (forum)

Stosujesz Lithium Carbonicum GSK? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lithium Carbonicum GSK. Podziel się doświadczeniami na forum.