Levothyroxine Norpharm

Lewotyroksyna, substancja czynna leku Levothyroxine Norpharm, jest syntetycznym hormonem tarczycy do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Wykazuje ona takie samo działanie jak naturalnie występujące hormony tarczycy.

Lewotyroksyna jest stosowana
– w leczeniu łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy,
– aby zapobiec nawrotom wola po zabiegu operacyjnym,
– w celu uzupełnienia niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ich ilości,
– w celu zahamowania wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy.

Skład

Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa.
Levothyroxine Norpharm, 50 mikrogramów/5 ml, roztwór doustny zawiera lewotyroksynę w ilości odpowiadającej 50 mikrogramów lewotyroksyny sodowej bezwodnej.
Levothyroxine Norpharm, 100 mikrogramów/5 ml, roztwór doustny zawiera lewotyroksynę w ilości odpowiadającej 100 mikrogramów lewotyroksyny sodowej bezwodnej.

Pozostałe składniki to: glicerol, kwas cytrynowy jednowodny, metylu parahydroksybenzoesan sodowy (E 219), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH) i woda oczyszczona.

Dowiedz się więcej o substancji:

Jak stosować Levothyroxine Norpharm?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej dawki niż zalecana mogą wystąpić objawy takie jak: kołatanie serca, niepokój, pobudzenie lub niezamierzone ruchy. U pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak padaczka, w pojedynczych przypadkach mogą wystąpić drgawki. Jeżeli którykolwiek z takich objawów wystąpi, należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent je produkty sojowe, zwłaszcza jeśli zmienia spożywaną ilość. Produkty sojowe mogą obniżać wchłanianie lewotyroksyny w jelitach, dlatego może być konieczne dostosowanie dawki lewotyroksyny.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, powinna kontynuować przyjmowanie lewotyroksyny. Należy porozmawiać z lekarzem, ponieważ może okazać się konieczna zmiana dawki.

Jeśli pacjentka przyjmowała lewotyroksynę razem z lekiem tyreostatycznym w leczeniu nadmiernej produkcji hormonów tarczycy, lekarz zaleci przerwanie leczenia lewotyroksyną kiedy pacjentka zajdzie w ciążę.

Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna kontynuować przyjmowanie lewotyroksyny zgodnie z zaleceniami lekarza. Ilość leku, która jest wydzielana do mleka matki, jest tak mała, że nie wpływa na dziecko.

Ulotka Levothyroxine Norpharm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Levothyroxine Norpharm opinie pacjentów - forum

Stosujesz Levothyroxine Norpharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Levothyroxine Norpharm. Podziel się doświadczeniami na forum.