Helicobacter Test INFAI

Helicobacter Test INFAI to test diagnostyczny, który umożliwia wykrywanie obecności bakterii Helicobacter pylori w organizmie. Test jest nieinwazyjny i bezbolesny, a jego wykonanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani personelu medycznego. Wskazaniem do wykonania testu są dolegliwości takie jak powtarzające się bóle brzucha, nudności, niestrawność czy refluks. Test jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Test INFAI Helicobacter przeznaczony jest wyłącznie do diagnostyki. Jest to test oddechowy dla młodzieży w wieku od 12 lat i dorosłych do stwierdzenia w żołądku bakterii Helicobacter pylori.

Dlaczego należy zastosować Test INFAI Helicobacter?
W celu stwierdzenia możliwości żołądkowego zakażenia bakterią Helicobacter pylori lekarz może zlecić wykonanie Testu INFAI Helicobacter. Badanie wykonuje się z dwóch powodów:
– Lekarz chce potwierdzić, czy dolegliwości pacjenta mogą wynikać z zakażenia bakterią Helicobacter pylori, co pomoże w postawieniu diagnozy.
– Jeżeli wcześniej stwierdzono u pacjenta zakażenie bakterią Helicobacter pylori i podawano mu leki mające zlikwidować zakażenie, lekarz chce teraz sprawdzić, czy leczenie powiodło się.

Jak działa test?
Wszystkie rodzaje żywności zawierają składnik zwany węglem-13 (13C). Istnieje możliwość wykrywania węgla-13 w dwutlenku węgla wydychanym z płuc. Ilość węgla-13 w wydychanym powietrzu zależy od rodzaju poprzednio spożytej żywności.

Osoba przeprowadzająca test poprosi pacjenta o wypicie napoju przeznaczonego do testu. Po wypiciu napoju zostaną pobrane próbki oddechu. Patrz „Szczegółowe instrukcje wykonania badania”. Próbki te zostaną zbadane w celu zmierzenia „normalnej” ilości węgla-13 w wydychanym dwutlenku węgla.

Następnie osoba przeprowadzająca test poprosi pacjenta o wypicie roztworu mocznika zawierającego węgiel-13. Po upływie 30 minut zostaną pobrane następne próbki wydychanego powietrza i – jak poprzednio – zmierzona zostanie ilość zawartego w nich węgla-13. Wyniki zostaną porównane, a istotnie większa ilość węgla-13 w próbkach pobranych w drugiej części testu będzie stanowić dla lekarza wskazówkę na obecność bakterii Helicobacter pylori.

Skład

Substancją czynną jest mocznik (13C).

Jeden pojemnik zawiera 75 mg mocznika (13C)

• Nie ma innych składników.

Dawkowanie

Zalecana dawka
Pacjenci w wieku od 12 lat powinni stosować zawartość jednego pojemnika na jedno badanie.

Sposób zastosowania
Pacjent powinien nie jeść przez 6 godzin przed wykonaniem testu, najlepiej przeprowadzić test na czczo. Należy zapytać lekarza, czy pozostawanie na czczo stanowi problem, np. z powodu cukrzycy.

Przeprowadzenie testu trwa około 40 min.

Test należy przeprowadzać co najmniej:
• 4 tygodnie od zakończenia leczenia zakażenia bakteryjnego
• 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki leku zmniejszającego wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Obie grupy leków mogą wpływać na wyniki Testu INFAI Helicobacter. Ma to szczególnie miejsce po leczeniu w celu usunięcia bakterii Helicobacter pylori. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać wskazówek dotyczących przeprowadzania badania, w przeciwnym wypadku jego wyniki mogą być niepewne.

Niezbędne elementy nie dostarczane wraz z zestawem Test INFAI Helicobacter
Przed przeprowadzeniem testu oddechowego pacjent powinien wypić napój opóźniający opróżnianie żołądka. Napój nie wchodzi w skład zestawu. Następujące napoje nadają się do testu:
• 200 ml 100% soku pomarańczowego lub
• 1 g kwasku cytrynowego rozpuszczonego w 200 ml wody

Jeśli pacjent nie może pić żadnego z tych napojów, należy poinformować o tym lekarza, który zaproponuje inne rozwiązanie. Do rozpuszczenia sproszkowanego mocznika (13C) potrzebne jest naczynie do picia oraz zwykła woda. Jeśli zachodzi konieczność powtórzenia badania, można to zrobić najwcześniej dopiero następnego dnia.

Szczegółowe instrukcje wykonania badania znajdują się w załączonej ulotce.

Przedawkowanie

Ponieważ dostarczane jest tylko 75 mg mocznika (13C), nie przewiduje się przedawkowania.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak odrębnych zaleceń.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie oczekuje się, by przeprowadzenie testu w okresie ciąży lub karmienia piersią było szkodliwe.

Ulotka Helicobacter Test INFAI

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Helicobacter Test INFAI (forum)

Stosujesz Helicobacter Test INFAI? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Helicobacter Test INFAI. Podziel się doświadczeniami na forum.