Flukonazol roztwór do infuzji 2 mg/ml

Flukonazol w roztworze do infuzji o stężeniu 2 mg/ml jest lekiem przeciwinfekcyjnym i przeciwgrzybiczym. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych różnymi szczepami grzybów, takimi jak Candida spp. i Cryptococcus spp. Lek jest skuteczny w leczeniu grzybic endemicznych, w tym zakażeń Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis i Histoplasma capsulatum. Flukonazol jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Flukonazol roztwór do infuzji należy do grupy leków zwanych pochodnymi triazolu, które są wykorzystywane w leczeniu różnych zakażeń drożdżakami i innych zakażeń grzybiczych (Candida i cryptococci), szczególnie zakażeń jamy ustnej, gardła, płuc, dróg moczowych, krwi i innych organów. Flukonazol jest również stosowany w zapobieganiu zakażeniom grzybiczym występujących u osób, u których zmniejszone są mechanizmy obronne organizmu (immunosupresja) – pacjentów poddawanych chemioterapii, po przeszczepie narządów, a także chorych na AIDS. Działanie leku powoduje spowolnienie wzrostu grzybów wywołujących zakażenie

Skład

Substancja czynna to flukonazol. 1 mililitr roztworu do infuzji zawiera 2 mg flukonazolu.

Każda 100 ml fiolka lub worek zawiera 200 mg flukonazolu.

nne składniki leku to: chlorek sodu i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

W przypadku wątpliwości dotyczących podawania leku należy skonsultować się lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą. Należy poinformować lekarza o złym samopoczuciu utrzymującym się po zakończeniu określonego okresu trwania terapii. Lekarz zadecyduje, jaką dawkę leku należy podać w związku z zaawansowaniem zakażenia lub stopniem skuteczności leczenia. Poniżej podano zazwyczaj proponowane dawki leku Flukonazol roztwór do infuzji 2 mg/ml.

Dorośli

• Drożdżyca układowa
– Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 400 do 800 mg flukonazolu raz na dobę pierwszego dnia leczenia, a następnie 200 mg flukonazolu raz na dobę.
• Ciężka kandyduria (występowanie drożdżaków w moczu)
– 100 mg flukonazolu raz na dobę.
– Długość podawania leku: 14–30 dni.

• Ciężkie drożdżakowe zapalenia skóry i błon śluzowych
− Ciężka drożdżyca jamy ustnej i gardła
– 100 mg flukonazolu raz na dobę.
– Długość podawania leku: 14-30 dni.
− Zakażenie przełyku (Ciężka drożdżyca przełyku)
– 100 mg flukonazolu raz na dobę.
– Długość podawania leku: 14–30 dni.
− (Zakażenia płuc) Ciężkie nieinwazyjne drożdżakowe zapalenie oskrzeli i płuc
– 100 mg flukonazolu raz na dobę.
– Długość podawania leku: 14–30 dni.

• Kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
– Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 400 mg flukonazolu raz na dobę pierwszego dnia leczenia, a następnie 200 mg flukonazolu raz na dobę.
− Zapobieganie kryptokokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych
– W zapobieganiu nawrotom kryptokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u pacjentów z AIDS zaleca się dawkę dobową 100 do 200 mg w leczeniu podtrzymującym, przez okres do 25 miesięcy.

Dzieci
U dzieci nie należy podawać dawki większej niż maksyma: 400 mg na dobę. Należy zachować szczególną ostrożność u dzieci z zaburzeniami czynności nerek
• Dzieci powyżej czwartego tygodnia życia
– w leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych (ciężka drożdżyca jamy ustnej i gardła) – 3mg/kg na dobę
– W leczeniu układowych zakażeń drożdżakami i zakażeń kryptokokowych zalecana dawka wynosi 6 do 12 mg/kg mc. na dobę, w zależności od ciężkości choroby.
• Dzieci poniżej drugiego tygodnia życia
– Wydalanie flukonazolu u noworodków przebiega powoli. W ciągu pierwszych dwóch tygodniach życia należy stosować tę samą dawkę w miligramach na kilogram masy ciała, co u starszych dzieci, ale należy ją podawać co 72 godziny.

Nie należy podawać dawki większej niż 12 mg/kg mc. co 72 godziny.
• Dzieci w wieku dwóch do czterech tygodni
– Zalecana dawka nie powinna być większa niż 12 mg/kg mc. co 48 godzin.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku bez objawów zaburzeń czynności nerek należy stosować zwykle zalecaną dawkę.

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ pacjent otrzymuje wyłącznie jedną dawkę leku FLUDEOXYGLUCOSE (18F) UJV, starannie przygotowaną pod kontrolą lekarza wykonującego badanie. Jednakże, w przypadku przedawkowania lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Lekarz nadzorujący procedurę może zalecić picie dużych ilości płynów, co ułatwi usunięcie leku FLUDEOXYGLUCOSE (18F) UJV z organizmu (podstawowym sposobem usuwania tego leku z organizmu jest jego usuwanie w moczu).

W przypadku jakichkolwiek innych pytań dotyczących zażywania lekarstwa, prosimy zwrócić się do swojego lekarza medycyny nuklearnej, który nadzoruje procedurę

Jedzenie i picie (alkohol)

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Flukonazol roztwór do infuzji 2 mg/ml należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub pielęgniarką.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, może zajść w ciążę lub karmi piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi przed rozpoczęciem stosowania leku.

Ulotka Flukonazol roztwór do infuzji 2 mg/ml

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Flukonazol roztwór do infuzji 2 mg/ml (forum)

Stosujesz Flukonazol roztwór do infuzji 2 mg/ml? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Flukonazol roztwór do infuzji 2 mg/ml. Podziel się doświadczeniami na forum.