Podmiot odpowiedzialny | Sandoz GmbH |
Kod ATC | N05AH04 |
Procedura | DCP |
Substancja | Kwetiapina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kvelux SR?
Kvelux SR zawiera substancję czynną o nazwie kwetiapina. Należy ona do grupy leków
przeciwpsychotycznych. Kvelux SR można stosować w leczeniu niektórych chorób, takich jak:
– schizofrenia: w której pacjent może słyszeć lub odczuwać nieistniejące rzeczy, mieć fałszywe przekonania lub odczuwać niezwykłą podejrzliwość, lęk, dezorientację, poczucie winy, napięcie lub depresję;
– mania: w której pacjent może odczuwać silne podniecenie, rozradowanie, pobudzenie, entuzjazm lub wykazywać nadmierną aktywność albo fałszywie oceniać sytuację, z agresją lub działaniem destrukcyjnym;
– depresja związana z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i epizodami dużej depresji w przebiegu ciężkiego zaburzenia depresyjnego: w której pacjent odczuwa przez cały czas smutek lub przygnębienie, ma poczucie winy, nie ma energii, utracił apetyt lub nie może spać.
Jeśli Kvelux SR stosowany jest w leczeniu epizodów dużej depresji związanej z ciężkim zaburzeniem depresyjnym, lekarz zaleci przyjmowanie również innego leku stosowanego w tym wskazaniu.
Lekarz może kontynuować stosowanie leku Kvelux SR nawet po uzyskaniu poprawy samopoczucia pacjenta.
Jaki jest skład Kvelux SR, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest kwetiapina (w postaci hemifumaranu kwetiapiny).
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg, 300 mg lub 400 mg kwetiapiny (w postaci kwetiapiny hemifumaranu).
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, hypromeloza, sodu chlorek, powidon K-30, talk, magnezu stearynian, hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000.
Tabletki Kvelux SR 200 mg i 300 mg zawierają również żelaza tlenek żółty (E172).
Dawkowanie preparatu Kvelux SR – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kvelux SR dostępny jest w 3 różnych mocach, a tabletki każdej z mocy mają inny kolor. Jeśli nawet dawka jest ta sama, może być podawana w postaci tabletek o różnej mocy (np. jednej białej tabletki 400 mg lub dwóch żółtych tabletek po 200 mg).
Dorośli
Lekarz określi dawkę początkową. Dawka podtrzymująca zależy od rodzaju choroby i potrzeb pacjenta, ale zwykle wynosi od 150 mg do 800 mg.
Osoby w podeszłym wieku
Osobom w podeszłym wieku lekarz może przepisać mniejszą dawkę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lekarz może zmienić dawkę.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Leku Kvelux SR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjmie większą niż zalecona ilość leku Kvelux SR, może wystąpić senność, zawroty głowy i nieprawidłowe bicie serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym
szpitalem. Należy zabrać ze sobą tabletki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kvelux SR – czy mogę spożywać alkohol?
– Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
– Pokarm może wpływać na działanie leku Kvelux SR, dlatego tabletek nie należy przyjmować podczas jedzenia (należy je przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub przyjmować je przed snem – lekarz wskaże najlepszą porę).
– Podczas stosowania leku Kvelux SR nie należy pić soku grejpfrutowego, gdyż może on wpływać na sposób działania leku.
– Należy uważać na ilość spożywanego alkoholu, gdyż lek w połączeniu z alkoholem może powodować senność.
– Podczas stosowania leku Kvelux SR nie należy pić soku grejpfrutowego, gdyż może on wpływać na działanie tego leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Kvelux SR w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że zaszła w ciążę lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy przyjmować leku Kvelux SR w okresie ciąży bez uzgodnienia tego z lekarzem.
U noworodków matek, które przyjmowały Kvelux SR w ostatnim trymestrze (ostatnich trzech miesiącach) ciąży mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, zaburzenia oddychania i trudności w ssaniu. Jeśli u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem.
Ulotka Kvelux SR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Kvelux SR przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Kvelux SR - 400 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Quetiapinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Kvelux SR m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Kvelux SR - 400 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Quetiapinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Kvelux SR w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Kvelux SR - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Kvelux SR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Dopiero zaczynam. Mam nerwicę lękową i dostałam Kvelux. Bardzo się boję, bo to neuroleptyk.