Kvelux SR

Kvelux SR to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, zawierający kwetiapinę. Należy do grupy leków przeciwpsychotycznych stosowanych w leczeniu schizofrenii, manii oraz zaburzeń afektywno dwubiegunowych i epizodów ciężkiej depresji. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują leczenie schizofrenii, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego, w tym leczenie umiarkowanych do ciężkich epizodów maniakalnych i ciężkiej depresji.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Kvelux SR zawiera substancję czynną o nazwie kwetiapina. Należy ona do grupy leków
przeciwpsychotycznych. Kvelux SR można stosować w leczeniu niektórych chorób, takich jak:
– schizofrenia: w której pacjent może słyszeć lub odczuwać nieistniejące rzeczy, mieć fałszywe przekonania lub odczuwać niezwykłą podejrzliwość, lęk, dezorientację, poczucie winy, napięcie lub depresję;
– mania: w której pacjent może odczuwać silne podniecenie, rozradowanie, pobudzenie, entuzjazm lub wykazywać nadmierną aktywność albo fałszywie oceniać sytuację, z agresją lub działaniem destrukcyjnym;
– depresja związana z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i epizodami dużej depresji w przebiegu ciężkiego zaburzenia depresyjnego: w której pacjent odczuwa przez cały czas smutek lub przygnębienie, ma poczucie winy, nie ma energii, utracił apetyt lub nie może spać.

Jeśli Kvelux SR stosowany jest w leczeniu epizodów dużej depresji związanej z ciężkim zaburzeniem depresyjnym, lekarz zaleci przyjmowanie również innego leku stosowanego w tym wskazaniu.

Lekarz może kontynuować stosowanie leku Kvelux SR nawet po uzyskaniu poprawy samopoczucia pacjenta.

Skład

Substancją czynną jest kwetiapina (w postaci hemifumaranu kwetiapiny).
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg, 300 mg lub 400 mg kwetiapiny (w postaci kwetiapiny hemifumaranu).

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, hypromeloza, sodu chlorek, powidon K-30, talk, magnezu stearynian, hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000.
Tabletki Kvelux SR 200 mg i 300 mg zawierają również żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Kvelux SR dostępny jest w 3 różnych mocach, a tabletki każdej z mocy mają inny kolor. Jeśli nawet dawka jest ta sama, może być podawana w postaci tabletek o różnej mocy (np. jednej białej tabletki 400 mg lub dwóch żółtych tabletek po 200 mg).

Dorośli
Lekarz określi dawkę początkową. Dawka podtrzymująca zależy od rodzaju choroby i potrzeb pacjenta, ale zwykle wynosi od 150 mg do 800 mg.

Osoby w podeszłym wieku
Osobom w podeszłym wieku lekarz może przepisać mniejszą dawkę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lekarz może zmienić dawkę.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Leku Kvelux SR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie większą niż zalecona ilość leku Kvelux SR, może wystąpić senność, zawroty głowy i nieprawidłowe bicie serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym
szpitalem. Należy zabrać ze sobą tabletki.

Jedzenie i picie (alkohol)

– Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
– Pokarm może wpływać na działanie leku Kvelux SR, dlatego tabletek nie należy przyjmować podczas jedzenia (należy je przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub przyjmować je przed snem – lekarz wskaże najlepszą porę).
– Podczas stosowania leku Kvelux SR nie należy pić soku grejpfrutowego, gdyż może on wpływać na sposób działania leku.
– Należy uważać na ilość spożywanego alkoholu, gdyż lek w połączeniu z alkoholem może powodować senność.
– Podczas stosowania leku Kvelux SR nie należy pić soku grejpfrutowego, gdyż może on wpływać na działanie tego leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że zaszła w ciążę lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy przyjmować leku Kvelux SR w okresie ciąży bez uzgodnienia tego z lekarzem.
U noworodków matek, które przyjmowały Kvelux SR w ostatnim trymestrze (ostatnich trzech miesiącach) ciąży mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, zaburzenia oddychania i trudności w ssaniu. Jeśli u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem.

Ulotka Kvelux SR

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Kvelux SR (forum)

Stosujesz Kvelux SR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Kvelux SR”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Kvelux SR. Podziel się doświadczeniami na forum.