Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | M05BX |
Procedura | NAR |
Substancja | Fosfor, Hydroksyapatyt, Osseina, Wapń |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Osteogenon?
Osteogenon zawiera w proporcjach fizjologicznych składniki organiczne macierzy kostnej wraz z mikrokryształami hydroksyapatytów, zawierających wapń i fosfor w naturalnej zbilansowanej proporcji. Osseina zawiera elementy białkowe i niebiałkowe, co jak zostało potwierdzone ma pozytywny wpływ na formowanie się tkanki kostnej. Lek stosowany jest w osteoporozie różnego pochodzenia (u osób w podeszłym wieku, po menopauzie, po zastosowaniu steroidów) oraz w regulacji równowagi wapniowo-fosforanowej w okresie ciąży i karmienia piersią, a także pomocniczo po złamaniach kości.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Osteogenon, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Osteogenon – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Osteogenon – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Osteogenon w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Osteogenon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Osteogenon, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest 830 mg kompleksu osseiny i hydroksyapatytu, co odpowiada ok. 444 mg hydroksyapatytu, 178 mg wapnia, 82 mg fosforu.
Pozostałe składniki to: rdzeń: skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna; otoczka: hypromeloza, talk, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Osteogenon – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Osteoporoza: 2 do 4 tabletek 2 razy na dobę
Inne wskazania: 1 lub 2 tabletki na dobę
Sposób stosowania
Tabletki należy połykać popijając niewielką ilością wody, najlepiej przyjmować podczas posiłków.
Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Zbyt duże dawki leku Osteogenon mogą wywołać następujące objawy: pragnienie, wielomocz, nudności, wymioty, odwodnienie, nadciśnienie, zaburzenia naczynioruchowe, zaparcia, utratę apetytu, zmianę rytmu serca, osłabienie, zwiększenie stężenia wapnia w nerkach i kamienie w nerkach, ból kości, zaburzenia psychiczne.
Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Osteogenon – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Osteogenon w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Osteogenon może być stosowany w czasie ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny.
Osteogenon może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Ulotka Osteogenon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Osteogenon - -, Tabletki powlekane (Preparat złożony) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Osteogenon - -, Tabletki powlekane (Preparat złożony) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z powodu zdiagnozowanej osteopenii rozpoczęłam terapię lekiem Osteogenon w dawkowaniu 1 tabletka dwa razy dziennie. Niestety, już po przyjęciu trzeciej dawki wystąpiły bardzo intensywne dolegliwości bólowe, szczególnie nasilone w miejscach wcześniej zdiagnozowanych schorzeń – w obszarze kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, gdzie występuje dyskopatia, oraz w okolicy prawego stawu biodrowego, gdzie stwierdzono osteofity. Intensywność bólu była tak znaczna, że zmusiła mnie do przerwania terapii. Na podstawie mojego doświadczenia mogę stwierdzić, że lek ten wymaga szczególnie starannej kwalifikacji pacjentów, gdyż nie każde stadium choroby może być odpowiednim wskazaniem do jego stosowania.
Chciałabym podzielić się moim niezwykle pozytywnym doświadczeniem z lekiem Osteogenon, który został mi przepisany przez ortopedę po złamaniu nogi w stawie skokowym. Ze względu na powolny proces zrastania się kości, lekarz zdecydował się na włączenie tego preparatu do mojej terapii. Efekty zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie – już po dwóch tygodniach stosowania zaobserwowałam znaczącą poprawę. Obecnie mogę już stanąć na nodze bez odczuwania bólu.
W trakcie przyjmowania leku odczuwałam delikatny dyskomfort w postaci lekkiego bólu kości, który był jednak całkowicie znośny i interpretowałam go jako oznakę zachodzących procesów regeneracyjnych. Mimo że znajomi ostrzegali mnie przed długotrwałym procesem leczenia i rehabilitacji, moje doświadczenia są zupełnie inne. Jedyne, czego żałuję, to fakt, że lek nie został mi przepisany od samego początku – jestem przekonana, że przyspieszyłoby to znacząco mój powrót do pełnej sprawności.
Z pełnym przekonaniem mogę polecić Osteogenon osobom z podobnymi problemami, oczywiście pod warunkiem braku przeciwwskazań do jego stosowania. W moim przypadku okazał się prawdziwym przełomem w procesie leczenia.
Moje doświadczenie z tym lekiem jest niezwykle pozytywne! Po poważnym urazie, który obejmował mnogie złamania kości podudzia oraz kompleksowe uszkodzenie stawu skokowego, rozpoczęłam systematyczną terapię. Przez pierwsze trzy miesiące przyjmowałam dawkę dwóch tabletek dziennie, następnie zrobiłam miesięczną przerwę w leczeniu. Kolejny etap terapii obejmował trzymiesięczne przyjmowanie jednej tabletki dziennie. Obecnie, rok po wypadku, efekty leczenia przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Stan mojej nogi można określić jako idealny – kości zrosły się prawidłowo, a sprawność stawu wróciła do normy. Najbardziej zadziwiający jest fakt, że odzyskałam pełną mobilność – mogę nawet bez problemu chodzić w butach na wysokim obcasie! Jest to dla mnie niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę początkową skalę obrażeń. Proces regeneracji i leczenia z wykorzystaniem tego preparatu przebiegł nadzwyczaj skutecznie.
Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku Osteogenon, który został mi przepisany przez lekarza ortopedę. Początkowo otrzymałem zalecenie przyjmowania dwóch opakowań preparatu. Niestety, podczas przyjmowania drugiego opakowania, przy standardowym dawkowaniu dwóch tabletek na dobę, pojawiły się u mnie bardzo niepokojące objawy niepożądane. Wystąpiła intensywna wysypka skórna, której towarzyszył nieznośny świąd. Nasilenie tych objawów było tak znaczące, że byłem zmuszony przerwać terapię. Reakcja alergiczna była na tyle uciążliwa, że uniemożliwiała mi kontynuowanie leczenia tym preparatem. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest obserwacja organizmu podczas wprowadzania nowego leku i reagowanie na pojawiające się działania niepożądane.