Miansegen

Miansegen to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną mianserynę. Jest to czteropierścieniowy lek należący do grupy pochodnych piperazynoazepiny. Preparat poprawia przewodnictwo impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym, blokując receptory alfa2-adrenergiczne i hamując wychwyt zwrotny noradrenaliny. Lek jest wskazany do leczenia objawów zaburzeń depresyjnych. Miansegen jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Miansegen zawiera substancję czynną mianserynę należącą do grupy czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Działanie przeciwdepresyjne ujawnia się po kilku dniach leczenia a poprawę kliniczną obserwuje się po kilku tygodniach.

Mianseryna wydalana jest w moczu, prawie całkowicie w postaci metabolitów, wolnych lub sprzężonych; niektóre z nich znajdują się również w kale.

Mianseryna podlega dystrybucji w całym organizmie i w dużym stopniu wiąże się z białkami osocza.

Tabletki Miansegen są wskazane w leczeniu objawów zaburzeń depresyjnych.

Skład

Substancją czynną leku jest : chlorowodorek mianseryny.

Inne składniki leku to: skrobia żelowana, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, magnezu stearynian, Opadry White 03B28796, talk.

Dawkowanie

Tabletki należy połykać w całości bez rozgryzania.

Dawkę dobową można przyjąć w dawkach podzielonych albo w jednej dawce dobowej przed snem (z uwagi na korzystny wpływ na sen).

Często korzystne jest utrzymanie leczenia przeciwdepresyjnego przez kilka miesięcy po uzyskaniu poprawy klinicznej.

Dorośli: Zwykle leczenie należy rozpoczynać od dawki 30 mg lub 40 mg mianseryny na dobę przez kilka pierwszych dni. Skuteczna dawka mieści się zwykle w zakresie od 30 mg do 90 mg.

Osoby w podeszłym wieku: Początkowo nie więcej niż 30 mg na dobę. Dawkę należy zwiększać powoli starannie obserwując pacjenta. Właściwe działanie terapeutyczne można uzyskać stosując mniejszą dawkę niż typowa dawka podtrzymująca.

Farmakokinetyczne badania mianseryny u pacjentów w podeszłym wieku wskazują na dłuższy okres półtrwania i wolniejszy klirens metaboliczny. Konsekwencją tej informacji jest preferowanie u pacjentów w podeszłym wieku pojedynczej wieczornej dawki mianseryny a nie dawek podzielonych; poza tym właściwe działanie terapeutyczne można uzyskać stosując mniejszą dawkę niż typowa dawka podtrzymująca.

Dzieci: Mianseryna nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej lat 18.

Przedawkowanie

Głównym objawem przedawkowania jest senność. Mało prawdopodobne są: zaburzenia rytmu serca, drgawki, ciężkie nadciśnienie i depresja oddechowa. Nie istnieje swoista odtrutka w zatruciu mianseryną. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie zatrucia polega na płukaniu żołądka i podtrzymywaniu czynności życiowych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki leku należy połykać w całości bez rozgryzania.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Nie należy stosować leku w czasie ciąży o ile nie istnieje bezwzględna konieczność takiego leczenia. Nie ma dowodów potwierdzających bezpieczeństwo leku u kobiet ciężarnych. Badania na zwierzętach nie wykazały zagrożenia.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Mianseryna jest przeciwwskazana w czasie karmienia piersią. Jeżeli leczenie mianseryną jest konieczne, należy zaprzestać karmienia piersią.

Ulotka Miansegen



Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)



Opinie o Miansegen (forum)

Stosujesz Miansegen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Miansegen. Podziel się doświadczeniami na forum.