Memoniq

Memoniq to lek zawierający substancję czynną piracetam, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych. Dostępny jest na receptę i występuje w różnych dawkach substancji czynnej oraz pod kilkoma postaciami. Lek jest szczególnie skuteczny w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

MemoniQ jest lekiem nootropowym. MemoniQ zmniejsza lepkość krwi, poprawia przepływ krwi przez naczynia w mózgu, nie wykazując przy tym działania rozszerzającego naczynia. Substancją czynną leku jest piracetam, który zwiększa wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej.

Wskazania do stosowania

Lek MemoniQ jest wskazany w:
– leczeniu mioklonii pochodzenia korowego (krótkie, gwałtowne skurcze mięśni w obrębie jednej lub kilku kończyn albo tułowia),
– leczeniu zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną,
– leczeniu zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.

Skład

Substancją czynną leku jest piracetam. 1 tabletka powlekana zawiera 1200 mg piracetamu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:

Rdzeń:
Makrogol 6000
Krzemionka koloidalna bezwodna
Kroskarmeloza sodowa
Magnezu stearynian
Otoczka Opadry II 85F18422 White:
Alkohol poliwinylowy
Tytanu dwutlenek (E 171)
Makrogol
Talk

Dawkowanie

Sposób podawania
Lek MemoniQ należy przyjmować doustnie, w trakcie posiłku lub w przerwie między posiłkami. Tabletki należy popijać niewielką ilością wody. Zaleca się podawać dawkę dobową w 2-4 dawkach podzielonych. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia. Poniżej przedstawiono dawkowanie dla różnych wskazań.

1 tabletka powlekana 1200 mg w przeliczeniu na gramy to 1,2 g.

Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Leczenie powinno rozpoczynać się od dawki 7,2 g piracetamu (tj. od 6 tabletek 1200 mg) na dobę, zwiększając co 3 lub 4 dni o 4,8 g leku (tj. o 4 tabletki 1200 mg) na dobę do dawki maksymalnej 24 g na dobę. Lek MemoniQ powinien być podawany w dawkach podzielonych 2 lub 3 razy na dobę.

W leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwmioklonicznymi, dawki innych leków powinny być utrzymywane w zalecanych dawkach terapeutycznych. Jeżeli uzyska się poprawę kliniczną i jest to możliwe – dawki innych leków powinny być zmniejszone.

U osób z mioklonią może dojść z czasem do ewolucji objawów, w związku z czym co 6 miesięcy lekarz może zalecić próbę zmniejszenia dawki lub odstawienia leku. Dawkę piracetamu należy wówczas zmniejszać o 1,2 g (tj. o 1 tabletkę 1200 mg) co dwa dni, by zapobiec nagłemu nawrotowi choroby.

Leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci (równocześnie z terapią logopedyczną)
U dzieci w wieku od 8 roku życia i młodzieży należy podawać piracetam 3 razy dziennie po 1,2 g (tj. 1 tabletka 1200 mg). Dla łatwiejszego połknięcia przez dziecko tabletkę można przełamać.

Leczenie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego
Zwykle zaleca się stosować 1,2 g piracetamu (tj. 1 tabletka 1200 mg) 2 lub 3 razy dziennie.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lekarz zmniejszy dawkę.

Przedawkowanie

Na ogół zażycie zbyt dużej dawki leku Memolek nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. W takim przypadku mogą wystąpić wzmożone objawy opisane w punkcie 4.załącoznej poniżej ulotki „Możliwe działania niepożądane”.

W razie znacznego przedawkowania leku Memolek, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub innym lekarzem, gdyż może zaistnieć konieczność wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek MemoniQ można przyjmować w trakcie posiłku lub w przerwie między posiłkami.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania piracetamu u kobiet w ciąży. Piracetam przenika przez barierę łożyskową. W związku z tym nie należy stosować leku MemoniQ u kobiet w ciąży, chyba że istnieją wyraźne wskazania i korzyści wynikające ze stosowania leku przewyższające ryzyko dla płodu, a stan zdrowia kobiety w ciąży wymaga leczenia piracetamem.

Karmienie piersią
Piracetam przenika do mleka kobiecego. Z tego względu należy unikać stosowania leku MemoniQ w okresie karmienia piersią lub zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia piracetamem.

Ulotka Memoniq

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Memoniq (forum)

Stosujesz Memoniq? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Memoniq. Podziel się doświadczeniami na forum.