Podmiot odpowiedzialny | US Pharmacia Sp. z o.o. |
Kod ATC | M01AC06 |
Procedura | NAR |
Substancja | Meloksykam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest MeloxiMed Forte?
Lek MeloxiMed Forte zawiera substancję czynną meloksykam należącą do grupy tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które są stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów oraz mięśni.
Lek MeloxiMed Forte jest stosowany:
– w krótkotrwałym leczeniu zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów,
– w długotrwałym leczeniu: reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (znanego również jako choroba Bechterewa).
Jaki jest skład MeloxiMed Forte, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest meloksykam. Każda tabletka zawiera 15 mg meloksykamu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, sodu cytrynian, krospowidon Typ A.
Dawkowanie preparatu MeloxiMed Forte – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka
W leczeniu zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów: pół tabletki (7,5 mg) na dobę. Jeżeli nie nastąpi poprawa, lekarz może zwiększyć dawkę do 1 tabletki (15 mg) na dobę.
W leczeniu reumatoidalnego zapalenie stawów: 1 tabletka (15 mg) na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zmniejszyć dawkę do pół tabletki (7,5 mg) na dobę.
W leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa: 1 tabletka (15 mg) na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zmniejszyć dawkę do pół tabletki (7,5 mg) na dobę.
Tabletki należy przyjmować w trakcie posiłku, popijając wodą lub innym płynem.
Nie należy przekraczać dawki maksymalnej 1 tabletki na dobę (15 mg).
Jeśli którykolwiek z warunków wymienionych w rubryce „Środki ostrożności dotyczące stosowania” odnosi się do pacjenta, lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg na dobę.
Jeśli pacjent uważa, że działanie leku MeloxiMed Forte jest zbyt silne lub za słabe, lub jeśli po kilku dniach nie czuje jakiejkolwiek poprawy, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku nie wolno stosować u dzieci i młodzieży poniżej 16 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku MeloxiMed Forte lub podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.
Objawy przedawkowania są zwykle ograniczone do osłabienia (uczucia braku energii), senności, nudności lub wymiotów, bólu w okolicy żołądka (w nadbrzuszu). Objawy te zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania leku MeloxiMed Forte. U pacjenta może wystąpić krwawienie z żołądka lub jelit (krwawienie z przewodu pokarmowego).
Ciężkie zatrucie może prowadzić do wystąpienia poważnych objawów niepożądanych: podwyższenia ciśnienia krwi (nadciśnienia), ostrej niewydolności nerek, zaburzeń czynności wątroby, spłycenia oddechu lub zatrzymania oddechu (depresja oddechowa), utraty przytomności (śpiączka), napadów padaczkowych (drgawki), zapaści krążenia krwi (zapaść sercowo-naczyniowa), zatrzymania akcji serca, natychmiastowych reakcji uczuleniowych (nadwrażliwości), w tym omdlenia, duszności lub reakcji skórnych.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania MeloxiMed Forte – czy mogę spożywać alkohol?
Lek przyjmuje się podczas posiłku, popijając wodą lub innym płynem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować MeloxiMed Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Nie stosować leku MeloxiMed Forte w ostatnich trzech miesiącach ciąży, ponieważ lek może mieć poważny wpływ na dziecko, zwłaszcza na jego układ krążenia i układ oddechowy oraz nerki, nawet tylko po jednokrotnym zastosowaniu.
Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku MeloxiMed Forte u kobiet karmiących piersią.
Wpływ leku na płodność – patrz punkt Ostrzeżenia i środki ostrożności.
Ulotka MeloxiMed Forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku MeloxiMed Forte przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
MeloxiMed Forte - 15 mg, Tabletki (Meloxicamum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku MeloxiMed Forte m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
MeloxiMed Forte - 15 mg, Tabletki (Meloxicamum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność MeloxiMed Forte w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o MeloxiMed Forte - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz MeloxiMed Forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.