Levetiracetam Krka

Levetiracetam Krka to lek przeciwpadaczkowy. Jest stosowany jako monoterapia w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo rozpoznaną padaczką. Produkt Levetiracetam Krka jest również wskazany jako terapia wspomagająca w leczeniu różnych rodzajów napadów u dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Levetiracetam Krka jest lekiem przeciwpadaczkowym (lekiem stosowanym w leczeniu napadów w padaczce).

Lek Levetiracetam Krka jest stosowany:
– jako jedyny lek w leczeniu napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką;
– jako dodatkowy lek poza innym lekiem przeciwpadaczkowym:
– u dorosłych, młodzieży dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca życia w leczeniu napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia,
– u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną w leczeniu napadów mioklonicznych,
– u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych.

Skład

Substancją czynną jest lewetyracetam. Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg, 500 mg, 750 mg lub 1 000 mg lewetyracetamu.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, kopowidon, krospowidon, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol i barwniki* w otoczce tabletki.

Barwniki:
250 mg, tabletki powlekane: indygotyna lak (E 132)
500 mg, tabletki powlekane: żelaza tlenek żółty (E 172)
750 mg, tabletki powlekane: żelaza tlenek czerwony (E 172)
1 000 mg, tabletki powlekane: brak substancji barwiących.

Dawkowanie

Lek Levetiracetam Krka musi być przyjmowany dwa razy na dobę, rano i wieczorem, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Należy przyjmować liczbę tabletek zgodną z zaleceniami lekarza.

Monoterapia
Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 16 lat):
Zazwyczaj stosowana dawka: od 1 000 mg do 3 000 mg na dobę. Jeżeli pacjent przyjmuje lek po raz pierwszy, lekarz zaleci najpierw mniejszą dawkę przez 2 tygodnie, a dopiero potem najmniejszą zazwyczaj stosowaną dawkę. Przykładowo, jeśli dawka dobowa wynosi 1 000 mg, należy przyjmować 2 tabletki 250 mg rano i 2 tabletki 250 mg wieczorem.

Leczenie wspomagające

Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała 50 kg lub powyżej:
Zazwyczaj stosowana dawka: od 1 000 mg do 3 000 mg na dobę. Przykładowo, jeśli dawka dobowa wynosi 1 000 mg, należy przyjmować 2 tabletki 250 mg rano i 2 tabletki 250 mg wieczorem.

Dawka u niemowląt i dzieci (w wieku od 6 do 23 miesięcy), dzieci (w wieku od 2 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała poniżej 50 kg:
Lekarz zaleci najbardziej odpowiednią postać lewetyracetamu, w zależności od wieku, masy ciała i dawki. Dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat, najbardziej odpowiednią postacią lewetyracetamu jest roztwór doustny. Zazwyczaj stosowana dawka: od 20 mg/kg mc. do 60 mg/kg mc./dobę. U dzieci poniżej 25 kg należy tę dawkę podawać w postaci roztworu doustnego. Przykładowo, jeśli dawka dobowa wynosi 20 mg/kg mc./dobę, w przypadku dziecka o masie ciała 25 kg można podać 1 tabletkę 250 mg rano i 1 tabletkę 250 mg wieczorem.

Dawka u niemowląt (w wieku od 1 do poniżej 6 miesięcy)
Dla niemowląt najbardziej odpowiednią postacią lewetyracetamu jest roztwór doustny.

Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody).

Czas trwania leczenia:

– Lek Levetiracetam Krka stosowany jest do leczenia długotrwałego. Należy kontynuować leczenie lekiem Levetiracetam Krka tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący.
– Nie przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów. Jeśli lekarz zadecyduje o przerwaniu leczenia, udzieli informacji dotyczących stopniowego odstawiania leku.

Przedawkowanie

Możliwe działania niepożądane po przedawkowaniu leku Levetiracetam Krka to senność, pobudzenie, agresywność, obniżona czujność, zahamowanie oddychania i śpiączka. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz zaleci najlepsze, możliwe leczenie przedawkowania.

Jedzenie i picie (alkohol)

Levetiracetam Krka można przyjmować niezależnie od posiłków. Ze względów bezpieczeństwa podczas przyjmowania leku Levetiracetam Krka nie należy pić alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Lek Levetiracetam Krka nie powinien być stosowany w ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie można całkowicie wykluczyć ryzyka wad wrodzonych u płodu. W badaniach na zwierzętach lek Levetiracetam Krka podawany w dawkach większych niż stosowane w celu kontroli napadów drgawkowych, wykazał niepożądany wpływ na rozrodczość.

Podczas leczenia nie zaleca się karmienia piersią.

Ulotka Levetiracetam Krka

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Levetiracetam Krka (forum)

Stosujesz Levetiracetam Krka? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Levetiracetam Krka. Podziel się doświadczeniami na forum.