Podmiot odpowiedzialny | Symphar Sp. z o.o. |
Kod ATC | C03BA11 |
Procedura | DCP |
Substancja | Indapamid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Symapamid SR?
Indapamid jest lekiem moczopędnym obniżającym ciśnienie krwi, pochodną sulfonamidu.
Indapamid jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego (pierwotnego).
Jaki jest skład Symapamid SR, jakie substancje zawiera?
Sylimarol Vita 80
Substancją czynną leku jest indapamid.
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 1,5 mg indapamidu.
Pozostałe składniki to:
laktoza jednowodna, skrobia żelowana, kukurydziana, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171).
Dawkowanie preparatu Symapamid SR – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, zalecana dawka indapamidu, to 1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu podawana rano, raz na dobę.
Sposób podawania
Lek Symapamid SR może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości (nie rozgryzać, nie żuć), popijając wystarczającą ilością płynu (tj. szklanką wody).
Czas trwania leczenia
Decyzję o długości leczenia podejmuje lekarz prowadzący.
W przypadku wrażenia, że działanie indapamidu jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przedawkowania zwiększy się częstotliwość występowania działań niepożądanych, wystąpi zwiększone działanie moczopędne z towarzyszącym ryzykiem spadku ciśnienia krwi oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.
Należy natychmiast szukać pomocy medycznej.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Symapamid SR – czy mogę spożywać alkohol?
− chlorek sodu: osłabienie działania indapamidu obniżającego ciśnienie krwi.
− alkohol: nasilenie działania alkoholu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Symapamid SR w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Należy unikać stosowania leków moczopędnych u kobiet w ciąży.
Stosowanie w okresie karmienia piersią jest niewskazane ponieważ, indapamid jest wydzielany do mleka kobiecego.
Ulotka Symapamid SR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Symapamid SR przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Symapamid SR - 1,5 mg, Tabletka o przedłużonym uwalnianiu (Indapamidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Symapamid SR m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Symapamid SR - 1,5 mg, Tabletka o przedłużonym uwalnianiu (Indapamidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Symapamid SR w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Symapamid SR - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Symapamid SR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Niestety w moim przypadku jako Zamiennik -Tertensifu SR nie zadziałał.
Ciśnienie od 3 dni bardzo rośnie. Dzisiaj wracam do Tertensif SR. Tylko forsę straciłam.
Wypłukuje potas. Koszt leczenia zwiększa się bo trzeba dokupić preparat potasu dla wyrównania w organizmie. Ponadto moczopędny, nocne wstawanie jest uciążliwe osobom w podeszłym wieku. .
Niestety, w moim przypadku jako zamiennik Tertensifu SR nie zadziałał. Ciśnienie od trzech dni bardzo rośnie. Dzisiaj wracam do Tertensif SR. Tylko forsę straciłam.