Cefazolin Sandoz

Cefazolin Sandoz to antybiotyk, który zawiera cefazolinę jako substancję czynną. Jest to półsyntetyczna cefalosporyna, która jest podawana dożylnie lub wstrzykiwana w mięśnie. Działa ona bakteriobójczo poprzez hamowanie syntezy ściany komórki bakteryjnej, podobnie jak inne antybiotyki beta-laktamowe. Preparat jest wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez wrażliwe na cefazolinę bakterie, w sytuacji gdy konieczne jest podanie pozajelitowe. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Cefazolin Sandoz jest antybiotykiem, zawierającym jako substancję czynną cefazolinę – półsyntetyczną cefalosporynę do stosowania we wstrzyknięciach w mięśnie lub do żyły. Podobnie jak inne antybiotyki beta-laktamowe, cefazolina działa bakteriobójczo przez hamowanie syntezy ściany komórki bakteryjnej.

Lek Cefazolin Sandoz stosuje się:
w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na cefazolinę:
– zakażenia dolnych dróg oddechowych (zaostrzenie bakteryjnego przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc),
– zakażenia układu moczowego (ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek),
– zakażenia skóry i tkanek miękkich,
– zapalenie wsierdzia,
– posocznica,
w zapobieganiu zakażeniom okołooperacyjnym (zakażeniom po zabiegach chirurgicznych o dużym ryzyku wystąpienia takich zakażeń).

Skład

1 fiolka zawiera 1048 mg soli sodowej cefazoliny, co odpowiada 1000 mg cefazoliny.

Dawkowanie

Dawkę i czas trwania leczenia ustala lekarz. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zmniejszać dawki ani przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Dawka leku zależy od wrażliwości drobnoustrojów, które wywołały chorobę i od ciężkości zakażenia.

Szczegółowa tabela dawkowania znajduje się w załączonej ulotce.

Przedawkowanie

Przedawkowanie może wywołać ból, stan zapalny i zapalenie żyły w miejscu wstrzyknięcia. Podanie pozajelitowe bardzo dużych dawek leku może spowodować zawroty głowy, uczucie mrowienia i ból głowy. U pacjentów z chorobą nerek przedawkowanie leku może wywołać drgawki. Możliwe jest zwiększenie stężenia kreatyniny, bilirubiny, azotu mocznikowego, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, dodatni wynik testu Coombsa, wystąpienie trombocytozy lub trombocytopenii (zwiększenia lub zmniejszenia liczby płytek krwi), eozynofilii, leukopenii i wydłużenie czasu protrombinowego.

Leczenie przedawkowania
W razie wystąpienia drgawek należy natychmiast odstawić lek. Może być wskazane podanie leków przeciwdrgawkowych. Należy monitorować ważne czynności życiowe i parametry laboratoryjne. Po znacznym przedawkowaniu, jeśli brak reakcji na inne sposoby leczenia, może być korzystne jednoczesne zastosowanie hemodializy z hemoperfuzją, choć brak dodatkowych danych. Dializa otrzewnowa nie jest skuteczna.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kapsułki należy przyjmować doustnie popijając niewielką ilością wody, niezależnie od posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Ze względu na niewystarczające dane dotyczące stosowania cefazoliny u kobiet w ciąży, lek Cefazolin Sandoz można podawać w okresie ciąży (zwłaszcza w pierwszym jej trymestrze) jedynie wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyść stosowania leku u matki przeważa nad możliwym ryzykiem dla płodu.

Nieznaczna ilość cefazoliny przenika do mleka kobiecego. U niemowląt karmionych piersią może wystąpić uczulenie, zaburzenie składu flory jelitowej oraz nadkażenie drożdżakami. W takich przypadkach należy zaprzestać karmienia piersią.

Ulotka Cefazolin Sandoz

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cefazolin Sandoz (forum)

Stosujesz Cefazolin Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cefazolin Sandoz. Podziel się doświadczeniami na forum.