Vesicare

Podmiot odpowiedzialnyAstellas Pharma Sp. z o.o.
Kod ATCG04BD08
ProceduraDCP
SubstancjaSolifenacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vesicare?

Nietrzymanie moczu to problem niezwykle wstydliwy i dotyczy zarówno kobiet (w zdecydowanej większości), jak i mężczyzn. Jest dolegliwością, która może bardzo uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Niekontrolowane wycieki moczu mogą pojawiać się w dzień i w nocy, a ich przyczyna być bardzo różna. W przypadku kobiet jest to najczęściej problem związany z przebytymi porodami, operacjami ginekologicznymi czy zaburzeniami hormonalnymi. Z kolei u mężczyzn jest to np. skutkiem operacji gruczołu krokowego. Oprócz tego w przypadku obu płci na nietrzymanie moczu wypływać mogą m.in. nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem dróg moczowych, infekcje dróg moczowych, kamica nerkowa, zaparcia.

Aby prawidłowo zdiagnozować to schorzenie, należy udać się do lekarza. Jest wiele sposobów na to, by poradzić sobie z nietrzymaniem moczu. Oprócz ćwiczenia mięśni Kegla (mięśni dna miednicy), ważna jest także właściwa dieta bogata w błonnik. Ponadto stosuje się także leczenie farmakologiczne. Jednym z leków jest Vesicare. Jego cenę oraz opinie o nim można sprawdzić w poniższych informacjach. Na stronie dostępna jest też ulotka tego leku. Można poznać także propozycje zamiennika.

W leku Vesicare znajduje się substancja czynna należąca do grupy leków cholinolitycznych, których celem jest zmniejszanie aktywności nadreaktywnego pęcherza moczowego – tabletki rozkurczają jego mięśnie gładkie. Dzięki temu można zachować dłuższe odstępy w korzystaniu z toalety i zwiększać ilość moczu utrzymywanego w pęcherzu. Preparat Vesicare polecany jest w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego, czyli:

  • parcia naglącego – to inaczej epizody niespodziewanej, pilnej potrzeby oddania moczu,
  • częstomoczu,
  • nietrzymania moczu – czyli sytuacji, w których chory nie zdążył skorzystać z toalety.

Jaki jest skład Vesicare, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Vesicare jest solifenacyny bursztynian w ilości 5 mg lub 10 mg

Pozostałe składniki to skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, hypromeloza (E464), magnezu stearynian, makrogol, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek (E172) .

Dawkowanie preparatu Vesicare – jak stosować ten lek?

Lek Vesicare powinien być zawsze stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się z nim skontaktować się lub zapytać farmaceutę.

Tabletkę Vesicare połyka się w całości, popijając płynem podczas jedzenia lub niezależnie od posiłków. Nie należy jej rozgniatać.

Z reguły stosowana dawka wynosi 5 mg na dobę. Lekarz może zaleci jednak jej zwiększenie do 10 mg na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po zażyciu zbyt wielu tabletek leku Vesicare, jak również wtedy, gdy przypadkowo połknie je dziecko, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Do objawów przedawkowania zalicza się m.in.:

  • ból głowy,
  • suchość skóry,
  • suchość w jamie ustnej,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • zaburzenia smaku,
  • zaburzenia widzenia, omamy (halucynacje),
  • nadmierne pobudzenie,
  • napady drgawek (konwulsje),
  • trudności w oddychaniu,
  • obrzęki kończyn dolnych,
  • rzyspieszone bicie serca (tachykardia),
  • gromadzenie się moczu w pęcherzu (zatrzymanie moczu),
  • rozszerzone źrenice.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vesicare – czy mogę spożywać alkohol?

Jeśli chodzi o przyjmowanie tabletek Vesicare, to można to robić zarówno podczas jedzenia, jak i niezależnie od posiłków. Nie stwierdzono związku leku z alkoholem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vesicare w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ze względu na brak danych klinicznych na temat zastosowania leku u kobiet w ciąży, zaleca się zachowanie w ich przypadku ostrożności (chyba że jest to bezwzględnie konieczne). Vesicare nie wolno stosować za to w okresie karmienia piersią, ponieważ zawarta w tabletkach solifenacyna przenika do mleka matki.

Ulotka Vesicare – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Vesicare przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Vesicare - 1 mg/ml, Zawiesina doustna (Solifenacini succinas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vesicare m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Vesicare - 1 mg/ml, Zawiesina doustna (Solifenacini succinas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Vesicare w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Vesicare - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Vesicare? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

10 komentarzy do “Vesicare”

  1. Brałem lek kilka miesięcy i była poprawa jeśli chodzi o dolegliwości z moczem, ale zauważyłem spadek wydolności. Tak jakbym nie mógł nabrać tyle powietrza ile bym chciał. Nie biorę żadnych innych leków.

    Odpowiedz
  2. biorę vesicare 5mg od 9miesięcy .Do tej pory działał rewelacyjnie .Mogłam żyć normalnie bez bólu i przesypiać noce .Ale zaczynają się teraz pobolewania w podbrzuszu i to mnie niepokoi .czyżby lek przestawał działać/oby nie

    Odpowiedz
  3. Biore na razie 2 tygodnie. Chialam sprawdzic czy dziala na mnie lepiej niz Mirabegron (Metmiga) 50mg. Oczy mam tak suche, ze na pewno nie zostane przy tym leku i wroce do poprzedniego.

    Odpowiedz
  4. Biorę od 6 miesięcy – jest lekka poprawa. Po odstawieniu leku było dużo gorzej, więc biorę, ale pomaga częściowo….

    Odpowiedz
  5. Brałam vesicare 5 mg przez 6 m-cy, teraz mija ok. 1, 5 roku jak nie biorę i przez cały ten czas nie mam żadnych dolegliwości ze strony pęcherza, nie brałam na to schorzenie innych leków , od razu dostałam ten lek jako najnowszy i najskuteczniejszy, co w moim przypadku się potwierdziło !

    Odpowiedz
  6. Witam,vesicare zażywam 5 mg o5 rano od 2 lat.W 60% pomógł mi .To znaczy nie mam niespodzianek typu idę drogą i nie mogę powstrzymać opróżniania pęcherza.Jednak odwiedzam toaletę często i to mnie ratuje.Może mam za małą dawkę? Podsumowując : Jest lepiej i czuję się pewniej od kiedy to biorę.

    Odpowiedz
  7. Stosuję lek od 2 tygodni. Żadnej poprawy ( wydaje mi się, że jest nawet gorzej z problemem utrzymaniem moczu ). Odczuwam suchość w ustach, zmęczenie i lekkie zawroty głowy . Kurację zaproponował mój ginekolog na lekkie nietrzymanie moczu ( np. przy kasłaniu ), 2 opakowania Vesicare 10mg/ po 1 tabletce dziennie. Zastanawiam się, czy nie przerwać leczenie. Proszę o opinie innych użytkowniczek .

    Odpowiedz
  8. Lek vesicare jest drogim lekiem biorę już 2 miesiąc i żadnej poprawy-jezyk mi się rozpulchnił,stopy i kostki opuchnięte,sucho w ustach,i jest mały problem z oddawaniem moczu-zatrzymuje się?wiec ja z niego rezygnuję !!!!!lepsze działanie było po Driptane.

    Odpowiedz
  9. mnie puchną stopy i kostki oraz mam sucho w ustach – stosuje już miesiąc i poprawy nie widzę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz