Venter

Venter to lek stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Substancją czynną preparatu jest sukralfat, który działa miejscowo, tworząc warstwę ochronną na powierzchni wrzodu żołądka, chroniąc go przed działaniem pepsyny, kwasu solnego oraz soli żółciowych. Lek przyspiesza gojenie wrzodów dwunastnicy i żołądka. Venter jest wydawany na podstawie recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Venter zawiera substancję czynną sukralfat, który chroni błonę śluzową żołądka. Lek działa miejscowo w obrębie owrzodzenia, wiążąc się z białkami martwej tkanki i tworząc warstwę chroniącą przed działaniem trawiennym pepsyny, kwasu solnego i soli żółciowych. Lek przyspiesza gojenie wrzodów dwunastnicy i żołądka. Venter hamuje wchłanianie fosforanów z przewodu pokarmowego.

Lek Venter zalecany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Skład

Substancją czynną leku jest sukralfat. 1 tabletka zawiera 1 g sukralfatu.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Nie należy zmieniać dawki ani zaprzestawać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem. Venter należy przyjmować na pusty żołądek, pół godziny do godziny przed posiłkiem. Tabletkę należy popić wodą lub rozpuścić w połowie szklanki wody i wypić.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
Należy przyjmować 1 tabletkę przed każdym głównym posiłkiem (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 1 tabletkę bezpośrednio przed pójściem spać. W zależności od decyzji lekarza, można stosować 2 tabletki dwa razy na dobę. Wygojenie wrzodu następuje zazwyczaj w okresie 4 do 6 tygodni. Lekarz może zadecydować o przedłużeniu czasu trwania terapii. Nawet przy braku odczuwanych dolegliwości, lek należy przyjmować co najmniej 4 do 8 tygodni lub do potwierdzenia w badaniach, że wrzód uległ wyleczeniu. Nie należy stosować leku Venter przez okres dłuższy niż 12 tygodni.

Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku Venter u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat, z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego zażycia zbyt dużej dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Sukralfat niemal nie ulega wchłanianiu. Pojedyncza, nawet większa dawka sukralfatu nie powinna spowodować zatrucia. U większości pacjentów, po zażyciu zbyt dużych dawek nie wystąpiły żadne dolegliwości. W rzadkich przypadkach zgłaszano wystąpienie nudności, wymiotów i bólu brzucha. Po zażyciu większej niż przepisana ilości leku Venter, należy skontaktować się z lekarzem.

Dłuższe stosowanie większych dawek leku, szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek, może powodować nadmierną kumulację glinu w organizmie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm może zmniejszać skuteczność działania sukralfatu. Venter należy przyjmować na pusty żołądek, pół godziny do godziny przed posiłkiem. U pacjentów karmionych przez zgłębnik nosowo-żołądkowy lek należy podawać poza posiłkami.

Ciąża i karmienie piersią

Brak doniesień o szkodliwym działaniu leku na ciążę, jednak z powodu braku dostatecznej ilości danych na temat bezpieczeństwa, nie należy stosować leku Venter u kobiet w ciąży, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań.

Nie wiadomo, czy sukralfat przenika do mleka kobiecego, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u matek karmiących piersią.

Ulotka Venter

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Venter (forum)

Stosujesz Venter? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Venter”

  1. Lek Venter bardzo dobry przy żółciowym zapaleniu żołądka.Biorę go przez tydzień ,jest znaczna poprawa.Moja dawka to4 tabletki między posiłkami.Polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Venter. Podziel się doświadczeniami na forum.