Venter to lek stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Substancją czynną preparatu jest sukralfat, który działa miejscowo, tworząc warstwę ochronną na powierzchni wrzodu żołądka, chroniąc go przed działaniem pepsyny, kwasu solnego oraz soli żółciowych. Lek przyspiesza gojenie wrzodów dwunastnicy i żołądka. Venter jest wydawany na podstawie recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Venter. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Venter i jakie są wskazania do stosowania?
Venter zawiera substancję czynną sukralfat, który chroni błonę śluzową żołądka. Lek działa miejscowo w obrębie owrzodzenia, wiążąc się z białkami martwej tkanki i tworząc warstwę chroniącą przed działaniem trawiennym pepsyny, kwasu solnego i soli żółciowych. Lek przyspiesza gojenie wrzodów dwunastnicy i żołądka. Venter hamuje wchłanianie fosforanów z przewodu pokarmowego.
Lek Venter zalecany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Jaki jest skład Venter, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest sukralfat. 1 tabletka zawiera 1 g sukralfatu.
Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Sukralfat.Dawkowanie preparatu Venter – jak stosować?
Nie należy zmieniać dawki ani zaprzestawać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem. Venter należy przyjmować na pusty żołądek, pół godziny do godziny przed posiłkiem. Tabletkę należy popić wodą lub rozpuścić w połowie szklanki wody i wypić.
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
Należy przyjmować 1 tabletkę przed każdym głównym posiłkiem (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 1 tabletkę bezpośrednio przed pójściem spać. W zależności od decyzji lekarza, można stosować 2 tabletki dwa razy na dobę. Wygojenie wrzodu następuje zazwyczaj w okresie 4 do 6 tygodni. Lekarz może zadecydować o przedłużeniu czasu trwania terapii. Nawet przy braku odczuwanych dolegliwości, lek należy przyjmować co najmniej 4 do 8 tygodni lub do potwierdzenia w badaniach, że wrzód uległ wyleczeniu. Nie należy stosować leku Venter przez okres dłuższy niż 12 tygodni.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku Venter u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat, z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przypadkowego zażycia zbyt dużej dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Sukralfat niemal nie ulega wchłanianiu. Pojedyncza, nawet większa dawka sukralfatu nie powinna spowodować zatrucia. U większości pacjentów, po zażyciu zbyt dużych dawek nie wystąpiły żadne dolegliwości. W rzadkich przypadkach zgłaszano wystąpienie nudności, wymiotów i bólu brzucha. Po zażyciu większej niż przepisana ilości leku Venter, należy skontaktować się z lekarzem.
Dłuższe stosowanie większych dawek leku, szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek, może powodować nadmierną kumulację glinu w organizmie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Venter – czy mogę spożywać alkohol?
Pokarm może zmniejszać skuteczność działania sukralfatu. Venter należy przyjmować na pusty żołądek, pół godziny do godziny przed posiłkiem. U pacjentów karmionych przez zgłębnik nosowo-żołądkowy lek należy podawać poza posiłkami.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Venter w okresie ciąży i karmienia piersią?
Brak doniesień o szkodliwym działaniu leku na ciążę, jednak z powodu braku dostatecznej ilości danych na temat bezpieczeństwa, nie należy stosować leku Venter u kobiet w ciąży, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań.
Nie wiadomo, czy sukralfat przenika do mleka kobiecego, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u matek karmiących piersią.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Venter
Ulotka Venter – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Venter, 1 g, tabletki (Sucralfatum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 58 razy
Rozmiar plku 122.72 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Venter, 1 g, tabletki (Sucralfatum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 17 razy
Rozmiar plku 136.31 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Venter w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Venter
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Venter? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.
Lek Venter bardzo dobry przy żółciowym zapaleniu żołądka.Biorę go przez tydzień ,jest znaczna poprawa.Moja dawka to4 tabletki między posiłkami.Polecam.