Prokit

Prokit to lek na receptę, który jest często stosowany w leczeniu różnorodnych dolegliwości i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Zawiera substancję czynną itopryd, która działa poprzez stymulację ruchów żołądka, przyspieszając opróżnianie jego zawartości i zwiększając napięcie dolnego zwieracza przełyku. Jest zalecany dla osób cierpiących na dyspepsję, czyli trudności w trawieniu, które objawiają się uczuciem pełności, wzdęciami, bólem brzucha i czasem nudnościami. Lek ten jest również używany w celu zmniejszenia objawów związanych z opóźnionym opróżnianiem żołądka oraz w leczeniu niestabilności motoryki żołądka i jelit.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Prokit należy do grupy leków zwanych lekami prokinetycznymi. Leki prokinetyczne poprawiają lub pobudzają i nasilają motorykę (ruchliwość) przewodu pokarmowego. Podanie tych leków powoduje przyspieszenie opróżniania żołądka i przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie oraz zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo lek Prokit ma działanie przeciwwymiotne.

Prokit wskazany jest w leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka, takich jak uczucie pełności w żołądku lub ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które nie są spowodowane chorobą wrzodową lub chorobą organiczną wpływającą na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.

Prokit jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest itoprydu chlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku.

Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelowana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, otoczka Opadry II White 85F18422 (alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę, przed posiłkiem.

Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby. Dokładne dawkowanie leku oraz czas trwania leczenia będą ustalone przez lekarza.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana liczby tabletek leku lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Prokit należy przyjmować przed posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży. Z tego względu itopryd może być stosowany w okresie ciąży lub u kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży wyłącznie wtedy, gdy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią, ze względu na brak doświadczeń dotyczących stosowania itoprydu w okresie karmienia piersią.

Ulotka Prokit

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Prokit (forum)

Stosujesz Prokit? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

25 komentarzy do “Prokit”

  1. Mam refluks żółciowy. lekarz przepisał mi prokit. na mnie bardzo źle działa. mdłości, ssanie w żołądku i częste bolesne wypróżnianie się. odstawiłam. dla mnie masakra

    Odpowiedz
  2. Po zażyciu mam duszności, biegunkę i okropny posmak w ustach. Za to jako lek przewwymiotny jest świetny. Moim zdaniem zbyt chętnie zapisywany przez lekarzy.

    Odpowiedz
  3. Biorę Prokit 2-gi miesiąc, zamiast controloku(pojawiły się polipy)który brałam 10 lat.Po miesiącu zaczął boleć mnie brzuch i gazy oraz częste wyróżnienie .Czy ktoś miał podobne objawy?

    Odpowiedz
  4. Po zażywaniu przez 4 miesiące PROKITU dostałem bólu po środku w klatce piersiowej , zabolało mnie lewe płuco a uczucie mialem jakbym tam z lewej strony miał martwy organ , miałem płytki oddech i duszności . Jestem uczulony na laktozę , dieta bezmleczna , więc pojawiły sie coraz częstrze biegunki .

    Odpowiedz
  5. Ból okolicy nerek po prokicie.jeśli chodzi o nadbrzusze lepiej.

    Odpowiedz
  6. Od ponad 30 kat mam kłopoty żołądka po rezekcji jelita cienkieko i zatruciu eterem.
    Niestety z roku na rok z wiekiem gorzej. Ciągłe uczucie ciężkości i pełności w żołądku, refluks ciągłe odbijania i rozpieranie z bólem w klatce piersiowej, brak uczucia głodu, odnawiające się wrzody idp. Po zleceniu badań ( pasaż jelit i gastroskopia) od miesiąca biorę prokit. Dla mnie rewelacja bez sensacji o których czytałem w tutejszych komentarzach. Mogę jeść normalnie – oczywiście nie tłuste ciężkie smażone potrawy lecz lekkostrawne z którymi do tej pory też miałem kłopoty. Normalnie śpię, chodzę nie mam zawrotów głowy czy innych dolegliwości i nie jestem młodzieńcem bo 64 wiosny za sobą. Widocznie jak we wszystkim każdy organizm inaczej reaguje. Powtórzę dla mnie po miesiącu brania suer lek -pomaga.

    Odpowiedz
  7. Witam.
    Dla mnie tragedia.
    Zatrzymały mi się całkowicie procesy trawienne.Przestałam oddawać gazy,stolec się zatrzymał.Nawet cofał mi się z dwunastnicy do żołądka.Dostałam zapalenie żołądka, ból, nie do zniesienia.Płukanie jelit w szpitalu.
    Nie polecam.

    Odpowiedz
  8. Super lek ,mi odrazu pomógł,wcześniej przy refleksie żołądkowymi co bym nie zjadła mialam duże problemy gastryczne ,przy tym leku mogę nareszcie jeść!

    Odpowiedz
  9. Miałam problemy żołądkow przez wiele lat gastroskopia wyszła ok lekarz przepisał mi prokit zaznacze ze stosowałam wiele innych leków nie pomogły prokit mnie dopiero uzdrowil rewelacja polecsm

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Prokit. Podziel się doświadczeniami na forum.