Xyvelam

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny+pharma arzneimittel GmbH
Kod ATCJ01MA12
ProceduraDCP
SubstancjaLewofloksacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Xyvelam?

Lek Xyvelam zawiera substancję czynną zwaną lewofloksacyną. Lewofloksacyna jest antybiotykiem z grupy tak zwanych fluorochinolonów.

Lek Xyvelam stosuje się w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie, na które działa ten lek. Lek Xyvelam może być stosowany w leczeniu:
– zakażenia zatok,
– zakażenia płuc u pacjentów z przedłużającymi się problemami z oddychaniem lub zapaleniem płuc,
– zakażenia dróg moczowych, w tym nerek lub pęcherza moczowego,
– zakażenia gruczołu krokowego, w przypadku długotrwałego stanu zapalnego,
– zakażenia skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni. Czasami nazywa się to „tkanką miękką”.

Reklama

Jaki jest skład Xyvelam, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lewofloksacyna.

Xyvelam, 250 mg, tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 250 mg lewofloksacyny w postaci lewofloksacyny półwodnej (256,23 mg).
Xyvelam, 500 mg, tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 500 mg lewofloksacyny w postaci lewofloksacyny półwodnej (512,46 mg).

Innymi składnikami są:
Rdzeń tabletki: sodu stearylofumaran, krospowidon typ A, krzemionka koloidalna bezwodna, kopowidon, celuloza mikrokrystaliczna krzemowana (98% celulozy mikrokrystalicznej i 2% krzemionki koloidalnej bezwodnej)
Otoczka tabletki: Opadry II Pink (laktoza jednowodna, hypromeloza 15 cP, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172)).

Dawkowanie preparatu Xyvelam – jak stosować ten lek?

Lek Xyvelam należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju i ciężkości zakażenia. Zwykle stosowana dawka wynosi 1 lub 2 tabletki na dobę. Okres leczenia jest zazwyczaj nie dłuższy niż 28 dni.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek (niewydolność nerek) może być konieczne stosowanie mniejszych dawek niż u pacjentów z prawidłową czynnością nerek.

Tabletki można przyjmować podczas posiłku lub o jakiejkolwiek porze pomiędzy posiłkami. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt dużej liczby tabletek leku Xyvelam, należy skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym szpitalem. Objawami przedawkowania mogą być zawroty głowy, splątanie, zaburzenia świadomości, drgawki i nudności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xyvelam – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Xyvelam można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xyvelam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, może zajść w ciążę lub sądzi, że jest w ciąży, nie powinna przyjmować leku Xyvelam.

Ulotka Xyvelam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Xyvelam - 500 mg, Tabletki powlekane (Levofloxacinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Xyvelam - 500 mg, Tabletki powlekane (Levofloxacinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1.9 na 5 gwiazdek (na podstawie 8 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
13%
Słaby
63%
Fatalny
25%

8 komentarzy do “Xyvelam”

  1. ★☆☆☆☆

    Po tygodniowej kuracji lekiem Xyvelam 500 doświadczyłem szeregu poważnych działań niepożądanych. Pojawiły się intensywne bóle mięśniowo-stawowe, szczególnie w obrębie stawów łokciowych oraz kończyn dolnych. Najbardziej niepokojący był stan zapalny i silny ból ścięgien prawej nogi, włącznie ze ścięgnem Achillesa. Dodatkowo wystąpiły problemy ze snem. Mimo że terapia była zaplanowana na 14 dni, nasilenie objawów zmusiło mnie do przerwania jej w połowie kuracji. Uważam, że warto monitorować podobne dolegliwości podczas stosowania tego antybiotyku.

    Odpowiedz
  2. ★☆☆☆☆

    Chciałabym podzielić się swoim negatywnym doświadczeniem ze stosowaniem leku Xyvelam. Niestety, wystąpiły u mnie bardzo uciążliwe skutki uboczne, z których najbardziej dokuczliwa okazała się bezsenność. Przez większość nocy nie mogłam zasnąć, co przekładało się na znaczne pogorszenie funkcjonowania w ciągu dnia – chodziłam nieprzytomna i rozbita. Dodatkowo pojawił się uporczywy świąd skóry, który jeszcze bardziej utrudniał mi normalne funkcjonowanie. Ze względu na nasilenie tych objawów byłam zmuszona przerwać terapię już po trzech tabletkach. Szczególnie frustrujący jest dla mnie aspekt finansowy, ponieważ lek nie jest tani, a nie mogłam kontynuować jego stosowania. Żałuję wydanych pieniędzy, zwłaszcza że nie odniosłam żadnych korzyści terapeutycznych.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Po zażyciu zaledwie dwóch tabletek leku Xyvelam doświadczyłam niezwykle intensywnych i rozległych dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Ból objął praktycznie wszystkie stawy – począwszy od drobnych stawów palców dłoni i stóp, poprzez nadgarstki, łokcie, kolana, aż po odcinek szyjny kręgosłupa. Intensywność bólu była tak znacząca, że uniemożliwiała mi normalne funkcjonowanie, a nawet sen. Dolegliwości były na tyle silne i uciążliwe, że całkowicie wykluczały wykonywanie codziennych czynności. Ten niepokojący efekt uboczny pojawił się niemal natychmiast po rozpoczęciu terapii i znacząco wpłynął na jakość mojego życia.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Moje doświadczenie z lekiem Xyvelam w leczeniu zapalenia zatok okazało się bardzo niepomyślne. Nie tylko terapia nie przyniosła oczekiwanych efektów w leczeniu pierwotnej dolegliwości, ale dodatkowo doprowadziła do poważnych powikłań w postaci zakażenia Clostridium difficile. Co więcej, zaobserwowałam znaczące osłabienie odporności organizmu. Ta sytuacja pokazuje, jak ważne jest monitorowanie skutków ubocznych antybiotykoterapii i natychmiastowe zgłaszanie niepokojących objawów lekarzowi prowadzącemu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów podczas leczenia, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

    Odpowiedz
  5. ★★★☆☆

    Po dwutygodniowej kuracji lekiem Xyvelam 500 zaobserwowałem szereg niepokojących skutków ubocznych. Pojawiły się intensywne dolegliwości bólowe obejmujące ścięgna Achillesa, mięśnie łydek oraz przedramion. Dodatkowo wystąpiły bóle w okolicy szyjnej, pleców, stawów łokciowych i ramion. Uważam, że pacjenci powinni być dokładnie poinformowani o możliwych działaniach niepożądanych przed rozpoczęciem terapii. W przypadku wystąpienia podobnych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Moje doświadczenie wskazuje na konieczność szczególnej ostrożności podczas stosowania tego antybiotyku.

    Odpowiedz
    • ★★☆☆☆

      Z przykrością muszę stwierdzić, że moje doświadczenia ze stosowaniem leku Xyvelam nie były pozytywne. Po przyjęciu dziewiątej tabletki wystąpiły u mnie poważne działania niepożądane. Doświadczyłem nieprzyjemnych zawrotów głowy, którym towarzyszyło drętwienie kończyn górnych oraz wyraźnie odczuwalne kołatanie serca. Intensywność tych objawów była na tyle znacząca, że nie mogę zarekomendować tego preparatu innym pacjentom. Te niepokojące reakcje organizmu znacząco wpłynęły na moje samopoczucie podczas terapii.

      Odpowiedz
      • ★★☆☆☆

        Chciałabym podzielić się moim negatywnym doświadczeniem ze stosowaniem leku Xyvelam. Podczas kuracji wystąpiły u mnie bardzo uciążliwe skutki uboczne. Odczuwałam silne bóle i zawroty głowy, a także intensywne pulsowanie w skroniach. Dodatkowo pojawiły się zaburzenia widzenia oraz dotkliwe bóle mięśniowe. Dolegliwości były szczególnie uciążliwe w nocy, uniemożliwiając mi normalny sen. W ciągu dnia doświadczałam zaburzeń równowagi, co znacząco utrudniało codzienne funkcjonowanie. Ze względu na intensywność i różnorodność skutków ubocznych, nie mogę polecić tego preparatu. Moje doświadczenie wskazuje na konieczność szczególnej ostrożności przy stosowaniu tego leku.

        Odpowiedz
      • ★★☆☆☆

        Moje doświadczenie z lekiem było dość niepokojące. Po zażyciu pierwszej tabletki, około godziny drugiej w nocy, pojawiły się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Odczuwałam wyraźne kołatanie serca, któremu towarzyszyło silne uczucie niepokoju. Dodatkowo wystąpiły duszności i zawroty głowy, które skutecznie uniemożliwiły mi zaśnięcie. Te objawy były na tyle intensywne, że znacząco wpłynęły na mój nocny odpoczynek i samopoczucie. Reakcja mojego organizmu na ten lek była zdecydowanie zbyt silna i niekomfortowa.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz