Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Sumatryptan |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Migrenoxin?
• Lek MIGRENOXIN 50 mg tabletki powlekane stosuje się w celu leczenia migreny. Te tabletki zawierają jako substancję czynną sumatryptanu bursztynian, który należy do grupy leków zwanych „tryptanami” (są to agoniści receptora 5HT1).
• Objawy migreny mogą być wywoływane okresowym rozszerzeniem naczyń krwionośnych w obrębie głowy, wynikającym z tymczasowego zaburzenia równowagi chemicznej organizmu. Uważa się że ten lek pomaga wyrównać to zaburzenie i zwęża wspomniane naczynia krwionośne. Ten lek pomaga pozbyć się bólu głowy oraz innych objawów napadu migreny takich, jak: nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki.
Jaki jest skład Migrenoxin, jakie substancje zawiera?
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg substancji czynnej — sumatryptanu (w postaci sumatryptanu bursztynianu).
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH101), Skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH200),, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), talk, makrogol 6000, żelaza tlenek, żółty (E 172) i żelaza tlenek, czerwony (E 172).
Dawkowanie preparatu Migrenoxin – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie:
Dorosły:
Zalecana dawka to 50 mg sumatryptanu. U niektórych pacjentów może wystąpić konieczność zażywania dawki 100 mg sumatryptanu.
Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat i osób dorosłych po 65. roku życia
Nie wolno podawać tego leku dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ani osobom dorosłym powyżej 65. roku życia, u których występują objawy migreny. Należy skonsultować się z lekarzem.
Sposób podawania:
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, najlepiej jak najszybciej po wystąpieniu napadu migreny.
Czas trwania leczenia:
W przypadku braku reakcji na pierwszą dawkę, nie można przyjmować drugiej dawki podczas tego samego napadu migreny. Sumatryptan można ponownie przyjąć w przypadku kolejnego napadu.
W przypadku zmniejszenia objawów po pierwszej dawce, ale późniejszego nawrotu objawów, można przyjąć drugą dawkę w ciągu 24 godzin, pod warunkiem zachowania odstępu przynajmniej 2 godzin pomiędzy dawkami.
Maksymalna dawka dobowa nie może przekroczyć 300 mg.
Nie wolno przekraczać dawki zalecanej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.
Zabrać ze sobą lek w oryginalnym opakowania, co pozwoli lekarzowi łatwo zidentyfikować lek.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Migrenoxin – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat stosowania leku MIGRENOXIN z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Migrenoxin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Sumatryptan można stosować w ciąży tylko gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko szkodliwego wpływu na płód i nie ma dostępnej innej możliwości leczenia.
Karmienie piersią
Sumatryptan przenika do mleka. Zaleca się nie karmić dziecka piersią w ciągu 12 godzin od przyjęcia sumatryptanu. Nie należy karmić dziecka mlekiem odciągniętym w tym okresie.
Ulotka Migrenoxin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Migrenoxin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Migrenoxin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Migrenoxin w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Migrenoxin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Migrenoxin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.