Haloperidol Unia

Haloperidol Unia to lek neuroleptyczny z grupy pochodnych butyrofenonu. Preparat wykazuje działanie uspokajające i słabe antyautystyczne, natomiast oddziałuje silnie przeciwpsychotycznie. Obniża niepokój oraz pobudzenie psychoruchowe. Niweluje również nudności i czkawkę. Lek ma postać kropli doustnych dostępnych w aptece na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Haloperidol Unia jest lekiem neuroleptycznym, zawiera substancję czynną należącą do grupy pochodnych butyrofenonu. Wykazuje silne działanie przeciwpsychotyczne oraz uspokajające. Zmniejsza niepokój, agresję, pobudzenie psychoruchowe, skłonność do omamów i urojeń.
Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Największe stężenie we krwi występuje po 3 do 6 godzinach po podaniu doustnym. Haloperydol wydala się w około 40% z moczem i 15% z kałem, po wcześniejszym wydzieleniu z żółcią do przewodu pokarmowego.

Wskazania do stosowania leku:

Dorośli:
• schizofrenia – leczenie objawów i zapobieganie ich nawrotowi;
• inne psychozy (szczególnie paranoidalne);
• mania i hipomania;
• zaburzenia zachowania – agresja, nadmierna ruchliwość i samouszkodzenie się u osób upośledzonych umysłowo oraz u pacjentów z organicznym uszkodzeniem mózgu;
• zespół Gillesa de la Tourette’a i tiki istotnie zaburzające funkcjonowanie.

Dzieci:
• zaburzenia zachowania – zwłaszcza zachowania agresywne i nadmierna ruchliwość;
• zespół Gillesa de la Tourette’a;
• schizofrenia dziecięca.

Skład

Substancją czynną leku jest haloperydol (2 mg w 1 ml, 20 kroplach, roztworu).
Ponadto lek zawiera: etanol 96% (v/v), kwas mlekowy, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowane dawki leku to:
Dorośli:
• Schizofrenia, inne psychozy, mania i hipomania, zaburzenia zachowania:
Dawka początkowa: w przypadku umiarkowanych objawów dawka wynosi 1,5 mg (15 kropli) do 3 mg (30 kropli) haloperydolu 2 lub 3 razy na dobę.
W przypadku nasilonych objawów lub u pacjentów niereagujących na lek, dawka początkowa wynosi 3 mg (30 kropli) do 5 mg (50 kropli) haloperydolu 2 lub 3 razy na dobę.
W razie potrzeby, lekarz może stopniowo zwiększać dawkę do 30 mg (300 kropli) haloperydolu na dobę.
Leczenie podtrzymujące: po opanowaniu objawów, lekarz może stopniowo zmniejszać dawkę leku. Zwykle dawka podtrzymująca wynosi 5 mg (50 kropli) do 10 mg (100 kropli) na dobę.

• Zespół Gillesa de la Tourette’a, tiki:
Dawka początkowa: 1,5 mg (15 kropli) haloperydolu trzy razy na dobę.
Leczenie podtrzymujące: w zespole Gillesa de la Tourette’a dawka podtrzymująca wynosi 10 mg (100 kropli) haloperydolu na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku, osłabieni albo osoby, u których po lekach neuroleptycznych wcześniej występowały objawy niepożądane, mogą wymagać mniejszych dawek haloperydolu. Początkową dawkę należy zmniejszyć o połowę, następnie stopniowo zwiększać do osiągnięcia efektu terapeutycznego.

Stosowanie u dzieci
Dzieci w wieku powyżej 3 lat:
• Zaburzenia zachowania, schizofrenia dziecięca:
Całkowita dawka dobowa wynosi 0,025 mg do 0,050 mg /kg mc. haloperydolu. Połowę całkowitej dawki dobowej należy zastosować rano, a drugą połowę wieczorem.
Nie należy przekraczać dawki 10 mg (100 kropli) haloperydolu na dobę.
• Zespół Gillesa de la Tourette’a:
U większości pacjentów dawka podtrzymująca wynosi do 10 mg (100 kropli) haloperydolu na dobę.

Przedawkowanie

Po przedawkowaniu leku Haloperidol Unia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Po znacznym przedawkowaniu pacjent wymaga leczenia szpitalnego.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy stosować z jedzeniem i piciem, aby uniknąć podrażnienia śluzówki układu pokarmowego. Można popijać go mlekiem, wodą lub sokami (np. sokiem pomarańczowym, jabłkowym lub pomidorowym). Leku nie należy popijać kawą ani herbatą. Leku nie należy stosować łącznie z syropem zawierającym cytrynian litu.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku Haloperidol Unia należy poradzić się lekarza.
Nie wykonano odpowiednich badań u człowieka. Badania na zwierzętach wskazują na możliwość wystąpienia zagrożenia dla płodu. Lek Haloperidol Unia może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Jeśli lekarz zdecyduje o zastosowaniu leku Haloperidol Unia, dawki leku powinny być możliwie najmniejsze, a czas trwania leczenia możliwie najkrótszy. Lek Haloperidol Unia należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży również ze względu na zawartość etanolu (alkoholu).

Ulotka Haloperidol Unia

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Haloperidol Unia (forum)

Stosujesz Haloperidol Unia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Haloperidol Unia”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Haloperidol Unia. Podziel się doświadczeniami na forum.