Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Magnegita?
Produkt Magnegita zawiera dimegluminy gadopentetonian, środek, który wzmacnia kontrastowanie.
Produkt przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.
Produkt Magnegita jest stosowany w czasie badania zwanego obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego (Magnetic Resonance Imaging, MRI).
Produkt Magnegita stosowany jest podczas badania MRI czaszki (głowy), kręgosłupa i całego ciała, w tym okolicy głowy i szyi, klatki piersiowej – w tym serca i piersi u kobiet, brzucha – w tym trzustki i wątroby, nerek, miednicy, w tym gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i macicy, mięśni i kości.
Produkt może być stosowany do uwidocznienia, wykrycia i charakteryzacji różnego rodzaju guzów (nowotworów) lub zmian chorobowych w obrębie głowy, kręgosłupa i różnych części ciała.
Dodatkowo możliwe jest uwidocznienie wszystkich naczyń krwionośnych (z wyjątkiem tętnic serca), zwłaszcza w celu przeprowadzenia diagnostyki zwężenia i niedrożności naczyń (angiografia metodą rezonansu magnetycznego).
Można również wykonać pomiar podaży krwi do mięśnia sercowego w warunkach obciążenia, np. wywołanego przez leki, jak i żywotności tkanki mięśnia sercowego (tzw. „opóźnione wzmocnienie”).
Jaki jest skład Magnegita, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną jest dimegluminy gadopentetonian.
– 1 ml produktu Magnegita w postaci roztworu do wstrzykiwań zawiera 469 mg dimegluminy gadopentetonianu (odpowiadające 500 mikromolom, czyli 78,63 mg gadolinu).
– Inne składniki to: kwas dietyleno-triamino-pentaoctowy, meglumina, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Magnegita – jak stosować ten lek?
Produkt Magnegita będzie podany bezpośrednio do żyły (dożylnie) przez wykwalifikowany personel medyczny.
Najlepiej jest, jeśli pacjent podczas podawania produktu jest w pozycji leżącej na plecach i pozostaje pod obserwacją radiologa/lekarza przez co najmniej 30 minut od wstrzyknięcia kontrastu. Jest to czas, w którym może wystąpić większość działań niepożądanych (np. reakcje alergiczne). Jednakże, w bardzo rzadkich przypadkach, reakcje mogą wystąpić po kilku godzinach lub kilku dniach.
Jeśli ten produkt ma być podawany przez automatyczny system aplikacji, wytwórca urządzenia medycznego musi wykazać, że sprzęt medyczny jest odpowiedni do zamierzonego stosowania. Należy bezwzględnie postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia medycznego.
Dorośli, młodzież i dzieci (w wieku powyżej 2 lat)
Dawka stosowana do badania metodą rezonansu magnetycznego czaszki, kręgosłupa i całego ciała będzie zależała od rodzaju zmiany chorobowej, która podlega badaniu, ale zazwyczaj wynosi od 0,2 ml/kg mc. do 0,6 ml/kg mc. u dorosłych i od 0,2 ml/kg mc. do 0,4 ml/kg mc. u dzieci.
Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów
Noworodki do 4 tygodnia życia i niemowlęta do 1. roku życia
Produkt Magnegita nie powinien być stosowany u noworodków do 4 tygodnia życia.
Ze względu na nie w pełni rozwiniętą czynność nerek u niemowląt do 1. roku życia, niemowlęta powinny otrzymać tylko jedną dawkę produktu Magnegita podczas badania i nie powinny otrzymywać kolejnej dawki przez co najmniej 7 dni.
Produkt Magnegita można stosować u noworodków i niemowląt w wieku poniżej 1 roku życia tylko po uważnej ocenie, ponieważ w tej grupie wiekowej prawidłowa czynność nerek nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.
Dzieci (od 1. do 2. roku życia)
U dzieci w wieku poniżej 2 lat dawka wynosi 0,2 ml/kg mc.
Osoby w podeszłym wieku (w wieku 65 lat i starsze)
Nie ma konieczności korygowania dawek u pacjentów w wieku powyżej 65 lat, lecz należy wykonać badanie krwi w celu kontroli czynności nerek.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie należy stosować produktu Magnegita u pacjentów z poważnymi chorobami nerek, a także u pacjentów, którzy mają mieć lub niedawno przebyli przeszczepienie wątroby.
Pacjenci z umiarkowaną niewydolnością nerek (jeśli wartość stosowana do oceny stopnia
wydolności nerek, wskaźnik filtracji kłębuszkowej, wynosi 30-59 ml/min/1,73 m2 pc.)
U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek należy ostrożnie rozważyć zastosowanie produktu Magnegita.
U tych pacjentów produkt pozostaje dłużej w organizmie, niż u pacjentów z prawidłową czynnością nerek.
Przed podaniem produktu lekarz wykona badania w celu sprawdzenia, czy nerki pacjenta pracują prawidłowo.
Jeżeli u pacjenta występują umiarkowane problemy dotyczące nerek, powinien on otrzymać tylko jedną dawkę produktu Magnegita podczas badania i nie powinien otrzymywać kolejnej dawki przez co najmniej 7 dni.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ten produkt będzie podawany pacjentowi przez wykwalifikowany personel medyczny. Jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt dużą dawkę produktu leczniczego, powinien natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.
W przypadku dalszych pytań dotyczących stosowania tego produktu, należy zwrócić się do lekarza, technika elektroradiologa lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Magnegita – czy mogę spożywać alkohol?
Jest bardzo ważne, aby pacjent powstrzymał się od jedzenia przez 2 godziny przed badaniem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Magnegita w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Ciąża
Kobiety, które uważają, że są w ciąży lub mogą być w ciąży powinny powiedzieć o tym lekarzowi, gdyż produktu Magnegita nie należy stosować podczas ciąży, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne.
Karmienie piersią
Kobiety karmiące piersią lub zamierzające rozpocząć karmienie piersią powinny powiedzieć o tym lekarzowi. Pacjentka nie powinna karmić piersią przez co najmniej 24 godziny po podaniu produktu Magnegita.
Ulotka Magnegita – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Magnegita przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Magnegita m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Magnegita w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Magnegita - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Magnegita? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.