Podmiot odpowiedzialny | Sun-Farm Sp. z o.o. |
Kod ATC | D10AF51 |
Procedura | DCP |
Substancja | Klindamycyna, Nadtlenek benzoilu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Duocutan?
Duocutan to lek zawierający dwie aktywne substancje: klindamycynę i nadtlenek benzoilu. Należy do grupy leków przeciwtrądzikowych i jest stosowany miejscowo w leczeniu trądziku pospolitego o łagodnym do umiarkowanego nasileniu.
- Klindamycyna to antybiotyk, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik.
- Nadtlenek benzoilu zmniejsza liczbę zaskórników otwartych i zamkniętych oraz działa bakteriobójczo na bakterie powodujące trądzik.
Wspólne działanie tych substancji w leku Duocutan:
- Zwalcza bakterie odpowiedzialne za trądzik.
- Leczy zaskórniki otwarte i zamknięte oraz krosty.
- Redukuje liczbę czerwonych, zaognionych krost.
Duocutan jest przeznaczony do stosowania przez dorosłych oraz młodzież od 12. roku życia.
Jaki jest skład Duocutan, jakie substancje zawiera?
Substancje czynne leku to klindamycyna i nadtlenek benzoilu. W 1 g żelu znajduje się 10 mg (1% w/w) klindamycyny w formie fosforanu klindamycyny oraz 30 mg (3% w/w) nadtlenku benzoilu w postaci nadtlenku benzoilu z wodą.
Pozostałe składniki to:
- karbomer,
- dimetykon 100,
- disodu laurylosulfobursztynian,
- disodu edetynian,
- glicerol 85% (E 422),
- krzemionka koloidalna uwodniona,
- poloksamer 182,
- woda oczyszczona,
- sodu wodorotlenek (E 524) (do regulacji pH).
Dawkowanie preparatu Duocutan – jak stosować ten lek?
Duocutan należy aplikować raz dziennie, wieczorem.
- Efekty działania leku mogą być zauważalne dopiero po 2 do 5 tygodniach regularnego stosowania.
- Nie należy używać leku dłużej niż 12 tygodni z rzędu. Lekarz określi odpowiedni czas trwania terapii.
Sposób użycia: Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie należy używać zbyt dużej ilości żelu. Stosowanie go w nadmiarze lub częściej niż zalecane nie przyspieszy leczenia krost, a może prowadzić do podrażnienia skóry. W przypadku użycia zbyt dużej ilości żelu, należy zmniejszyć częstotliwość aplikacji lub przerwać stosowanie na kilka dni, a następnie wznowić leczenie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Duocutan – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Duocutan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Informacje na temat bezpieczeństwa stosowania leku Duocutan u kobiet w ciąży są ograniczone. Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Lekarz zdecyduje, czy korzyści wynikające ze stosowania Duocutanu w czasie ciąży przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.
Nie wiadomo, czy składniki leku Duocutan przenikają do mleka matki. Jednym z aktywnych składników jest klindamycyna, która przy podaniu doustnym lub w zastrzykach może przenikać do mleka ludzkiego.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem Duocutanu. Nie należy stosować leku Duocutan na skórę piersi w okresie karmienia piersią.
Skutki uboczne Duocutan, jakie są działania niepożądane?
Jeśli pojawią się jakiekolwiek z poniższych poważnych działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i pilnie skontaktować się z lekarzem – może być konieczna natychmiastowa pomoc medyczna:
- objawy reakcji alergicznych (np. obrzęk twarzy, oczu, ust lub języka, pokrzywka, trudności z oddychaniem, omdlenie),
- silna lub długotrwała biegunka lub skurcze brzucha,
- intensywne pieczenie, łuszczenie się lub swędzenie skóry.
Inne możliwe działania niepożądane: Jeśli wystąpią poniższe objawy, należy zmniejszyć częstotliwość stosowania leku Duocutan lub przerwać jego stosowanie na 1-2 dni, a następnie wznowić leczenie.
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): W miejscu aplikacji leku:
- uczucie pieczenia, łuszczenie się, swędzenie lub suchość skóry,
- zaczerwienienie skóry, szczególnie w pierwszych tygodniach stosowania. Te działania niepożądane są zazwyczaj łagodne.
Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- ból głowy. W miejscu aplikacji leku:
- nadwrażliwość na światło słoneczne, ból skóry,
- zaczerwienienie, swędzenie skóry, wysypka (zapalenie skóry).
Niezbyt często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów): W miejscu aplikacji leku:
- uczucie mrowienia (parestezje), nasilenie trądziku.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- reakcje alergiczne,
- zapalenie jelit, biegunka, w tym krwawa biegunka, bóle brzucha. W miejscu aplikacji leku:
- reakcje skórne, odbarwienie skóry,
- uwypuklona, swędząca wysypka (pokrzywka).
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Duocutan, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Sun-Farm Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Duocutan z innymi lekami
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie lub niedawno stosowanych lekach, a także o tych, które pacjent planuje stosować. Szczególnie ważne jest, aby wspomnieć o:
- innych lekach przeciwtrądzikowych, w tym antybiotykach stosowanych na skórę,
- mydłach i środkach oczyszczających o właściwościach leczniczych i złuszczających,
- mydłach i kosmetykach o silnym działaniu wysuszającym,
- produktach zawierających duże ilości alkoholu lub środków ściągających.
Jednoczesne stosowanie tych produktów z lekiem Duocutan może prowadzić do podrażnienia skóry.
Duocutan może również zmniejszać skuteczność niektórych jednocześnie stosowanych leków, takich jak:
- niektóre leki przeciwtrądzikowe stosowane na skórę, zawierające tretynoinę, izotretynoinę lub tazaroten.
W takim przypadku konieczne może być stosowanie tych leków o różnych porach dnia (np. jednego rano, a drugiego wieczorem).
Stosowanie innych leków przeciwtrądzikowych jednocześnie z Duocutanem może zwiększać ryzyko podrażnienia skóry. W przypadku ciężkiego podrażnienia (silne zaczerwienienie, przesuszenie, swędzenie, kłucie lub pieczenie), należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
- Duocutanu nie należy stosować równocześnie z lekami zawierającymi erytromycynę.
- Stosowanie Duocutanu z lekami takimi jak dapson czy sulfacetamid może czasowo zmienić kolor skóry lub włosów na twarzy na żółty lub pomarańczowy, co jest efektem nietrwałym.
- Jeden ze składników Duocutanu może wpływać na działanie niektórych leków stosowanych w znieczuleniu ogólnym (środków zwiotczających mięśnie). Należy poinformować lekarza o planowanej operacji.
W razie wątpliwości, czy którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Duocutan.
Ulotka Duocutan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Duocutan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Duocutan - 10 mg/g + 30 mg/g, Żel (Clindamycinum + Benzoylis peroxidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Duocutan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Duocutan - 10 mg/g + 30 mg/g, Żel (Clindamycinum + Benzoylis peroxidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Duocutan w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Duocutan - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Duocutan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.