Podmiot odpowiedzialny | STADA Arzneimittel AG |
Kod ATC | N05AX13 |
Procedura | DCP |
Substancja | Paliperydon |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pratyria?
Lek Pratyria zawiera paliperydon, substancję czynną należącą do grupy leków przeciwpsychotycznych. Jest stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u dorosłych pacjentów, którzy są już ustabilizowani na paliperydonie lub rysperydonie.
U pacjentów, którzy wcześniej dobrze reagowali na doustny paliperydon lub rysperydon, a ich objawy psychotyczne są łagodne do umiarkowanych, lekarz może zdecydować o zastosowaniu leku Pratyria bez wcześniejszej stabilizacji.
Schizofrenia charakteryzuje się objawami „pozytywnymi” i „negatywnymi”. Objawy pozytywne to nagromadzenie symptomów, które normalnie nie występują, takie jak słyszenie głosów, widzenie rzeczy nieistniejących (omamy), wierzenie w rzeczy nieprawdziwe (urojenia) lub nadmierna podejrzliwość. Objawy negatywne to brak typowych zachowań lub uczuć, np. wycofanie, brak reakcji emocjonalnych, trudności w logicznym wypowiadaniu się. Osoby z tą chorobą mogą również odczuwać depresję, lęk, poczucie winy lub napięcie.
Lek Pratyria pomaga łagodzić te objawy i zapobiega ich nawrotom.
Jaki jest skład Pratyria, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Pratyria jest paliperydon.
- Pratyria 75 mg: Każda ampułko-strzykawka zawiera palmitynian paliperydonu, co odpowiada 75 mg paliperydonu.
- Pratyria 100 mg: Każda ampułko-strzykawka zawiera palmitynian paliperydonu, co odpowiada 100 mg paliperydonu.
- Pratyria 150 mg: Każda ampułko-strzykawka zawiera palmitynian paliperydonu, co odpowiada 150 mg paliperydonu.
Pozostałe składniki:
- Polisorbat 20 (E 432)
- Makrogol 4000
- Kwas cytrynowy jednowodny (E330)
- Disodu wodorofosforan bezwodny (E 339)
- Sodu diwodorofosforan jednowodny
- Sodu wodorotlenek (E 542) (do ustalenia pH)
- Woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Pratyria – jak stosować ten lek?
Podawanie leku:
- Lek Pratyria jest podawany przez lekarza lub innego pracownika medycznego. Lekarz poinformuje pacjenta o terminie kolejnego zastrzyku. Ważne jest, aby nie pominąć zaplanowanej dawki. Jeśli nie można dotrzymać ustalonego terminu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia nowego terminu.
Dawkowanie i sposób podawania:
- Pierwszy zastrzyk (150 mg) i drugi zastrzyk (100 mg) zostaną podane w górną część ramienia z około tygodniowym odstępem. Następnie zastrzyki (w dawce od 25 mg do 150 mg) będą podawane raz w miesiącu w górną część ramienia lub pośladek.
- Jeśli lekarz zdecyduje o zmianie z długodziałających zastrzyków rysperydonu na Pratyria, pierwszy zastrzyk (w dawce od 25 mg do 150 mg) zostanie podany w dniu kolejnego zaplanowanego zastrzyku w górną część ramienia lub pośladek. Kolejne zastrzyki będą podawane raz w miesiącu.
- W zależności od objawów pacjenta, lekarz może dostosować dawkę leku podczas comiesięcznego zastrzyku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:
- Lekarz dostosuje dawkę leku w zależności od czynności nerek pacjenta. W przypadku łagodnych zaburzeń czynności nerek dawka może być zmniejszona. Leku nie należy stosować w przypadku umiarkowanych lub ciężkich zaburzeń czynności nerek.
Pacjenci w podeszłym wieku:
- Lekarz może zmniejszyć dawkę leku, jeśli pacjent ma osłabioną czynność nerek.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- Ponieważ lek jest podawany pod nadzorem medycznym, ryzyko podania zbyt dużej dawki jest bardzo małe.
- W przypadku przedawkowania paliperydonu mogą wystąpić objawy takie jak: senność i sedacja, przyspieszone tętno, obniżenie ciśnienia krwi, nieprawidłowy zapis EKG (elektrokardiogram) oraz spowolnione lub nieprawidłowe ruchy mięśni twarzy, ciała, ramion lub nóg.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pratyria – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać spożywania alkoholu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Pratyria w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża:
- Stosowanie tego leku w ciąży nie jest zalecane, chyba że zostało to omówione z lekarzem. U noworodków, których matki stosowały paliperydon w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży), mogą wystąpić objawy takie jak: drżenie, sztywność mięśni, osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz problemy z karmieniem. W przypadku zaobserwowania takich objawów u dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.
Karmienie piersią:
- Lek może przenikać do mleka matki i zaszkodzić dziecku. Dlatego podczas stosowania tego leku nie należy karmić piersią.
Skutki uboczne Pratyria, jakie są działania niepożądane?
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:
- Pojawią się zakrzepy krwi w żyłach, zwłaszcza nóg (objawy to obrzęk, ból i zaczerwienienie nogi), które mogą przemieszczać się do płuc, powodując ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. W razie wystąpienia takich objawów należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
- U pacjenta z otępieniem wystąpi nagła zmiana stanu psychicznego lub nagłe zwiotczenie lub odrętwienie twarzy, ramion lub nóg, szczególnie jednostronne, lub zaburzenia mowy, nawet na krótki czas. Objawy te mogą wskazywać na udar.
- Wystąpi gorączka, zesztywnienie mięśni, poty lub obniżenie poziomu świadomości (stan zwany złośliwym zespołem neuroleptycznym). Może być konieczne natychmiastowe leczenie.
- U mężczyzny wystąpi przedłużona lub bolesna erekcja (priapizm). Może być konieczne natychmiastowe leczenie.
- Pojawią się mimowolne rytmiczne ruchy języka, ust lub twarzy. Może być konieczne zaprzestanie leczenia paliperydonem.
- Wystąpi ciężka reakcja alergiczna charakteryzująca się gorączką, obrzękiem ust, twarzy, warg lub języka, dusznością, świądem, wysypką skórną, a czasem spadkiem ciśnienia krwi (reakcja anafilaktyczna). Nawet jeśli wcześniej pacjent tolerował rysperydon lub paliperydon podawane doustnie, po wstrzyknięciach paliperydonu mogą rzadko wystąpić reakcje alergiczne.
- Pacjent ma planowaną operację oka. Należy poinformować okulistę o przyjmowaniu tego leku, ponieważ podczas zabiegu usunięcia zaćmy może wystąpić zespół wiotkiej tęczówki, co może prowadzić do uszkodzenia oka.
- U pacjenta występuje niebezpiecznie mała liczba pewnych białych krwinek niezbędnych do zwalczania zakażeń.
Możliwe działania niepożądane:
Bardzo częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- Trudności z zasypianiem lub budzenie się.
Częste (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- Objawy przeziębienia, zakażenie dróg moczowych, objawy grypopodobne.
- Lek Pratyria może zwiększyć stężenie hormonu prolaktyny we krwi, co może, lecz nie musi, powodować objawy. U mężczyzn mogą to być obrzęk sutków, trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu erekcji lub inne zaburzenia seksualne. U kobiet mogą to być dyskomfort piersi, wyciek mleka z piersi, brak miesiączki lub inne zaburzenia cyklu miesięcznego.
- Wysokie stężenie cukru we krwi, zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie apetytu.
- Drażliwość, depresja, lęk.
- Parkinsonizm: wolne lub nieprawidłowe ruchy, uczucie sztywności lub napięcia mięśni, wolny posuwisty chód, drżenie spoczynkowe, zwiększone wydzielanie śliny i/lub ślinienie się, twarz bez wyrazu.
- Niepokój psychoruchowy, senność lub osłabienie czujności.
- Dystonia: powolne lub utrzymujące się mimowolne skurcze mięśni, najczęściej twarzy, w tym nieprawidłowe ruchy oczu, ust, języka czy żuchwy.
- Zawroty głowy.
- Dyskinezy: mimowolne ruchy mięśni, powtarzalne, spastyczne lub skręcające ruchy lub szarpnięcia.
- Drżenie.
- Bóle głowy.
- Szybki rytm serca.
- Wysokie ciśnienie krwi.
- Kaszel, zatkany nos.
- Ból brzucha, wymioty, nudności, zaparcia, biegunka, niestrawność, ból zęba.
- Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych we krwi.
- Ból kości lub mięśni, ból pleców, ból stawów.
- Brak miesiączki.
- Gorączka, osłabienie, zmęczenie.
- Reakcja w miejscu wstrzyknięcia, w tym świąd, ból lub obrzęk.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- Infekcje takie jak zapalenie płuc, zakażenie oskrzeli, dróg oddechowych, zatok, pęcherza moczowego, ucha, grzybicze zakażenie paznokci, zapalenie migdałków oraz zakażenia skóry.
- Zmniejszenie liczby białych krwinek, w tym tych chroniących przed zakażeniami, oraz niedokrwistość.
- Reakcje alergiczne.
- Rozwój cukrzycy lub pogorszenie istniejącej, zwiększenie stężenia insuliny we krwi.
- Zwiększenie apetytu lub jego utrata, prowadząca do niedożywienia i niskiej masy ciała.
- Wysokie stężenie triglicerydów i cholesterolu we krwi.
- Zaburzenia snu, mania, zmniejszone libido, nerwowość, koszmary senne.
- Późne dyskinezy (niekontrolowane ruchy twarzy, języka lub innych części ciała). W razie wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie poinformować lekarza.
- Omdlenia, konieczność poruszania częściami ciała, zawroty głowy po zmianie pozycji na stojącą, zaburzenia koncentracji, trudności w mówieniu, utrata lub zmiana smaku, osłabione odczuwanie bodźców bólowych i dotykowych, uczucie mrowienia, kłucia lub drętwienia skóry.
- Niewyraźne widzenie, zakażenie oka lub zapalenie spojówek, suche oko.
- Zawroty głowy, dzwonienie w uszach, ból ucha.
- Problemy z przewodzeniem impulsów w sercu, wydłużenie odstępu QT, szybkie bicie serca po zmianie pozycji na stojącą, wolny rytm serca, nieprawidłowy zapis EKG, kołatanie serca.
- Niskie ciśnienie krwi, zwłaszcza po zmianie pozycji na stojącą, co może prowadzić do omdleń, zawrotów głowy lub utraty przytomności.
- Duszność, ból gardła, krwawienie z nosa.
- Dyskomfort w jamie brzusznej, zakażenie żołądka lub jelit, trudności z przełykaniem, suchość w ustach.
- Intensywne oddawanie gazów.
- Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, w tym GGTP.
- Pokrzywka, swędzenie, wysypka, utrata włosów, wyprysk, sucha skóra, zaczerwienienie skóry, trądzik, ropień podskórny.
- Zwiększona aktywność CPK (fosfokinaza kreatynowa) we krwi, uwalniana z uszkodzonych mięśni.
- Skurcze mięśni, sztywność stawów, osłabienie mięśni.
- Nietrzymanie moczu, częste oddawanie moczu, bolesne oddawanie moczu.
- Zaburzenia erekcji, ejakulacji, brak miesiączki i inne zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet, powiększenie sutków u mężczyzn, zaburzenia seksualne, ból piersi, wyciek mleka z piersi.
- Obrzęk twarzy, ust, oczu, warg, ciała, kończyn górnych lub dolnych.
- Zwiększenie temperatury ciała.
- Zmiana sposobu chodu.
- Ból w klatce piersiowej, dyskomfort w klatce piersiowej, złe samopoczucie.
- Stwardnienie skóry.
- Upadki.
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów):
- Infekcje oka.
- Zapalenie skóry wywołane przez roztocza, łuszcząca się i swędząca skóra głowy lub innych części ciała.
- Zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek) we krwi.
- Zmniejszenie liczby płytek krwi (komórek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie).
- Drżenie głowy.
- Nieprawidłowe wydzielanie hormonu regulującego ilość moczu.
- Obecność cukru w moczu.
- Zagrażające życiu powikłania nieleczonej cukrzycy.
- Niskie stężenie cukru we krwi.
- Nadmierne spożycie wody.
- Katatonia (brak ruchów i reakcji na bodźce u pacjenta, który nie śpi).
- Splątanie.
- Lunatykowanie (chodzenie we śnie).
- Brak uczuć.
- Niemożność osiągnięcia orgazmu.
- Złośliwy zespół neuroleptyczny (splątanie, zmniejszenie lub utrata świadomości, wysoka gorączka i sztywność mięśni), zaburzenia naczyń mózgowych obejmujące nagłe zahamowanie dopływu krwi do mózgu (udar lub “mini” udar), brak reakcji na bodźce, utrata świadomości, niski poziom świadomości, napady drgawkowe, zaburzenia równowagi.
- Nieprawidłowa koordynacja ruchowa.
- Jaskra (zwiększone ciśnienie w gałce ocznej).
- Zaburzenia ruchu oczu, rotacyjne ruchy oczu, nadwrażliwość oczu na światło, zwiększone łzawienie, zaczerwienienie oczu.
- Migotanie przedsionków (nieregularny rytm serca), niemiarowy rytm serca.
- Zakrzep krwi w płucach powodujący ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Zakrzepy krwi w żyłach, szczególnie w kończynach dolnych (objawy obejmują obrzęk, ból i zaczerwienienie kończyn dolnych). W razie wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Napady czerwienienia się.
- Zaburzenia oddychania podczas snu (bezdech senny).
- Zastój krwi w płucach, przekrwienie dróg oddechowych.
- Trzeszczenia w płucach, świszczący oddech.
- Zapalenie trzustki, obrzęk języka, nietrzymanie stolca, bardzo twardy stolec.
- Niedrożność jelit.
- Spierzchnięte wargi.
- Wysypka na skórze związana ze stosowaniem leku, zgrubienie skóry, łupież.
- Rozpad włókien mięśniowych i ból mięśni (rabdomioliza).
- Obrzęk stawów.
- Niemożność oddawania moczu.
- Dyskomfort piersi, powiększenie gruczołów piersiowych, powiększenie piersi.
- Wydzielina z pochwy.
- Priapizm (przedłużająca się erekcja, która może wymagać interwencji chirurgicznej).
- Bardzo niska temperatura ciała, dreszcze, uczucie pragnienia.
- Objawy odstawienia leku.
- Nagromadzenie ropy spowodowane zakażeniem w miejscu wstrzyknięcia, głębokie zakażenie skóry, torbiel w miejscu wstrzyknięcia, zasinienie w miejscu wstrzyknięcia.
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Niebezpiecznie mała liczba pewnych białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie zakażeń.
- Ciężka reakcja alergiczna charakteryzująca się gorączką, obrzękiem ust, twarzy, warg lub języka, spłyceniem oddechu, świądem, wysypką skórną, a czasem spadkiem ciśnienia krwi.
- Nadmierne spożycie wody.
- Zaburzenia odżywiania związane ze snem.
- Śpiączka wskutek niekontrolowanej cukrzycy.
- Zmniejszenie natlenienia różnych części ciała (z powodu zmniejszenia przepływu krwi).
- Szybki, płytki oddech, zapalenie płuc spowodowane zachłyśnięciem się pokarmem, zaburzenia głosu.
- Brak perystaltyki jelit skutkujący niedrożnością.
- Zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka).
- Ciężka lub zagrażająca życiu wysypka z pęcherzami i łuszczącą się skórą, co może pojawić się w ustach, nosie, oczach i na narządach płciowych oraz wokół tych miejsc i może również rozprzestrzeniać się na inne części ciała (zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna nekroliza naskórka).
- Ciężka reakcja alergiczna z obrzękiem, który może obejmować krtań i prowadzić do trudności z oddychaniem.
- Odbarwienie skóry.
- Nieprawidłowa postawa ciała.
- u noworodków, których matki stosowały lek Pratyria w czasie ciąży mogą wystąpić działania
- niepożądane leku i (lub) objawy z odstawienia leku, takie jak: drażliwość, powolne lub
- utrzymujące się skurcze mięśni, drżenie, senność, trudności z oddychaniem oraz trudności
- związane z karmieniem
- obniżona temperatura ciała
- martwica w miejscu wstrzyknięcia i wrzód w miejscu wstrzyknięcia.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Pratyria, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu STADA Arzneimittel AG. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Pratyria z innymi lekami
Informowanie lekarza:
- Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, a także o tych stosowanych w przeszłości i planowanych do stosowania.
Interakcje z innymi lekami:
- Przyjmowanie leku Pratyria razem z karbamazepiną (lek przeciwpadaczkowy i stabilizator nastroju) może wymagać dostosowania dawki.
- Ze względu na działanie leku w mózgu, interakcje z innymi lekami psychotropowymi, opioidami, lekami przeciwhistaminowymi i nasennymi mogą nasilać działania niepożądane, takie jak senność.
- Lek może obniżać ciśnienie krwi, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków obniżających ciśnienie.
- Pratyria może osłabiać działanie leków stosowanych w chorobie Parkinsona i zespole niespokojnych nóg (np. lewodopy).
- Lek może powodować nieprawidłowości w zapisie EKG (wydłużenie odstępu QT), podobnie jak inne leki do normowania rytmu serca, leczenia zakażeń oraz inne leki przeciwpsychotyczne.
- U pacjentów ze skłonnościami do drgawek, Pratyria może zwiększać ryzyko ich wystąpienia. Dotyczy to również niektórych leków przeciwdepresyjnych i przeciwzakaźnych oraz innych leków przeciwpsychotycznych.
- Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pratyria z lekami zwiększającymi aktywność ośrodkowego układu nerwowego (np. metylofenidat).
Ulotka Pratyria – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Pratyria przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Pratyria - 75 mg, 100 mg, 150 mg, Zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu w ampułko-strzykawce (Paliperidonum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Pratyria m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Pratyria - 75 mg, 100 mg, 150 mg, Zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu w ampułko-strzykawce (Paliperidonum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Pratyria w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Pratyria - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Pratyria? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.