Zulfija

Zulfija to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen - etynyloestradiol i progestagen - gestoden. Te hormony hamują owulację i zagęszczają śluz w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom dostęp do jajeczka. Lek jest wskazany do stosowania jako środek antykoncepcyjny. Zulfija jest dostępna na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Zulfija. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Zulfija jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, należącym do grupy leków często określanych jako tabletka antykoncepcyjna. Lek ten zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen – etynyloestradiol i progestagen – gestoden. Hormony te powodują co miesiąc zahamowanie uwalniania jajeczka z jajników (owulację). Zagęszczają także wydzielinę (śluz) w szyjce macicy sprawiając, że plemnikom trudniej przedostać się do jajeczka oraz zmieniają wyściółkę macicy powodując, że jest mniej przyjazna na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Badania medyczne i ogromne doświadczenie wykazały, że w przypadku prawidłowego przyjmowania, tabletka antykoncepcyjna jest skuteczną, odwracalną metodą antykoncepcji. Lek Zulfija, tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową Przed takimi chorobami mogą chronić tylko prezerwatywy.

Jak działa tabletka?
Złożona tabletka antykoncepcyjna, taka jak lek Zulfija zawiera hormony, które odpowiadają tym wytwarzanym w organizmie (estrogen i progestagen). Hormony te pomagają zapobiegać ciąży, tak jak naturalne hormony zapobiegają ponownemu zapłodnieniu, jeśli kobieta jest w ciąży. Złożona tabletka antykoncepcyjna zapobiega ciąży w oparciu o następujące trzy sposoby:

– Hamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki.
– Zapobieganie zapłodnieniu już uwolnionej komórki jajowej.
– Zapobieganie zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy.

Jaki jest skład Zulfija, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są gestoden i etynyloestradiol.

Każda tabletka drażowana zawiera 0,075 mg gestodenu i 0,030 mg etynyloestradiolu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: sodu wapnia edetynian, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K-30, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.
Otoczka tabletki: żółcień chinolinowa (E 104), powidon K-90, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, talk, wapnia węglan (E 170), sacharoza.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
,

Dawkowanie preparatu Zulfija – jak stosować?

Opakowanie jest zaprojektowane tak, aby pamiętać o przyjmowaniu tabletek.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Zulfija, powinien być przeprowadzony komplet badań medycznych i ginekologicznych, w celu wykluczenia chorób, które mogą stwarzać ryzyko po zastosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Podczas stosowania takich leków należy regularnie powtarzać badania.

Jedna tabletka powinna być przyjmowana codziennie, najlepiej zawsze o tej samej porze, począwszy od pierwszego dnia miesiączki przez 21 kolejnych dni. Po tym czasie następuje okres 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, w czasie której występuje krwawienie z odstawienia podobne do krwawienia miesiączkowego. Przyjmowanie 21 tabletek z kolejnego blistra należy rozpocząć 8. dnia nawet jeśli krwawienie miesiączkowe jeszcze się nie zakończyło. Stosowanie tabletek z drugiego opakowania należy rozpocząć w tym samym dniu tygodnia w którym rozpoczęło się stosowanie pierwszego opakowania. U pacjentki wystąpi prawdopodobnie lżejsze krwawienie menstruacyjne, ale to nie jest szkodliwe.

Jak rozpocząć stosowanie leku Zulfija
Stosowanie leku Zulfija po raz pierwszy
Należy poczekać na rozpoczęcie krwawienia miesiączkowego i zastosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywy lub kapturek ze środkiem plemnikobójczym). Pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki. Jeżeli pacjentka rozpocznie stosowanie leku Zulfija w 2.-5. dniu cyklu, należy wtedy zastosować dodatkowe metody antykoncepcji (prezerwatywy, kapturek ze środkiem plemnikobójczym) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Zmiana z innego złożonego środka antykoncepcyjnego (złożone doustne tabletki antykoncepcyjne, system terapeutyczny dopochwowy lub plaster transdermalny) na lek Zulfija Można rozpocząć przyjmowanie leku Zulfija następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki (ostatnia tabletka zawierająca substancje czynne) poprzedniego środka antykoncepcyjnego, ale najpóźniej następnego dnia po zakończeniu przerwy w przyjmowaniu tabletek poprzedniego środka antykoncepcyjnego (lub po ostatniej nieaktywnej tabletce poprzedniego środka antykoncepcyjnego). W przypadku zmiany ze złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub plastra transdermalnego, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (tabletka zawierająca tylko progestagen, wstrzyknięcie, implant lub system terapeutyczny domaciczny uwalniający progestagen) Można przestawić się w dowolnym dniu z tabletki zawierającej tylko progestagen (z implantu lub systemu terapeutycznego domacicznego w dniu ich usunięcia, lub z postaci we wstrzyknięciach w dniu planowanego kolejnego zastrzyku), ale we wszystkich przypadkach zaleca się stosownie dodatkowych środków antykoncepcyjnych (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Zastosowanie leku po poronieniu w pierwszym trymestrze
Po poronieniu pacjentka może natychmiast rozpocząć przyjmowanie leku Zulfija zgodnie z zaleceniami lekarza. W tym przypadku nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Zastosowanie po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży
Można rozpocząć przyjmowanie leku Zulfija od 21. do 28. dnia po porodzie. Jeżeli stosowanie leku rozpocznie się później niż 28. dnia, trzeba stosować tzw. metodę mechaniczną (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania leku Zulfija. Jeżeli po porodzie pacjentka odbyła już stosunek przed rozpoczęciem przyjmowania leku Zulfija (ponownie), należy najpierw upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży lub poczekać do wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego. Po poronieniu w 2 trymestrze: Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma doniesień o ciężkich szkodliwych następstwach przyjmowania zbyt wielu dawek doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Mogą wystąpić objawy w postaci tkliwości piersi, zawrotów głowy, bólów brzucha, zmęczenia, nudności, wymiotów, a u młodych dziewcząt mogą wystąpić niewielkie krwawienia z pochwy. W przypadku przyjęcia większej dawki leku Zulfija niż zalecana, należy poradzić się natychmiast lekarza lub farmaceuty

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zulfija – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Zulfija może być przyjmowany bez posiłku lub z posiłkiem, w razie potrzeby z niewielką ilością wody.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Zulfija w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża Kobiety w ciąży nie powinny stosować leku Zulfija. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Zulfija, powinna natychmiast zaprzestać przyjmowania leku i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka chce zajść w ciążę, może zakończyć stosowanie leku Zulfija w dowolnym czasie (patrz także „Przerwanie stosowania leku Zulfija” w załączonej poniżej ulotce).

Karmienie piersią
Stosownie leku Zulfija nie jest wskazane w czasie karmienia piersią. Jeśli pacjentka chce stosować tabletki antykoncepcyjne w czasie karmienia piersią powinna skontaktować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zulfija

Ulotka Zulfija – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zulfija przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zulfija m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Zulfija w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zulfija

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zulfija? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zulfija. Podziel się doświadczeniami na forum.