Zanacodar

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyPharmaSwiss Česká republika s.r.o.
Kod ATCC09CA07
ProceduraDCP
SubstancjaTelmisartan

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zanacodar?

Lek Zanacodar należy do grupy leków, określanych jako antagoniści receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną przez organizm, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Lek Zanacodar hamuje działanie angiotensyny II, dzięki czemu naczynia krwionośne się rozkurczają, a ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu.

Lek Zanacodar jest stosowany w leczeniu nadciśnienia samoistnego (wysokiego ciśnienia tętniczego krwi). Określenie samoistne oznacza, że wysokie ciśnienie krwi nie jest spowodowane przez inną chorobę.

Nieleczone podwyższone ciśnienie tętnicze krwi może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w różnych narządach, co w niektórych przypadkach może prowadzić do zawału serca, niewydolności serca lub nerek, udaru lub utraty wzroku. Najczęściej przed pojawieniem się powyższych powikłań nie obserwuje się żadnych objawów podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Z tego względu ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, żeby sprawdzić, czy mieści się ono w zakresie wartości prawidłowych.

Lek Zanacodar jest również stosowany w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych (tj. zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu) u pacjentów z grupy ryzyka, u których dopływ krwi do serca lub kończyn dolnych jest ograniczony albo zablokowany, lub też jeśli przebyli oni udar mózgu albo chorują na powodującą duże zagrożenie cukrzycę. Informacje na temat stopnia ryzyka wystąpienia tego rodzaju zaburzeń można uzyskać od lekarza prowadzącego.

Reklama

Jaki jest skład Zanacodar, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest telmisartan:
tabletka leku Zanacodar o mocy 40 mg zawiera 40 mg telmisartanu;
tabletka leku Zanacodar o mocy 80 mg zawiera 80 mg telmisartanu

Ponadto lek zawiera powidon (K 25), megluminę, sodu wodorotlenek, mannitol (E 421), krospowidon i magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Zanacodar – jak stosować ten lek?

Aby wyjąć tabletkę, należy wykonać następujące czynności:
1.- Oddzielić jedną część blistra z tabletką, przez delikatne oderwanie wzdłuż perforacji.
2.- Ostrożnie oderwać folię z blistra powyżej tabletki.
3.- Wypchnąć tabletkę na zewnątrz.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Zanacodar to jedna tabletka na dobę. Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze. Lek Zanacodar można przyjmować podczas posiłku lub pomiędzy posiłkami. Tabletki należy połknąć popijając wodą lub innym płynem, nie zawierającym alkoholu. Ważne jest, aby lek Zanacodar przyjmować codziennie, dopóki lekarz nie zaleci inaczej. W przypadku wrażenia, że działanie leku Zanacodar jest zbyt mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego zazwyczaj stosowana dawka leku Zanacodar u większości pacjentów to jedna tabletka 40 mg przyjmowana raz na dobę w celu kontrolowania ciśnienia krwi przez okres 24 godzin. Lek Zanacodar może być również stosowany w skojarzeniu z lekami moczopędnymi, np. hydrochlorotiazydem. Wykazano dodatkowe działanie obniżające ciśnienie krwi przy stosowaniu hydrochlorotiazydu wraz z lekiem Zanacodar. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych zazwyczaj stosowana dawka leku Zanacodar to jedna tabletka 80 mg przyjmowana raz na dobę. Rozpoczynając leczenie profilaktyczne z zastosowaniem leku Zanacodar należy często monitorować ciśnienie krwi.

W przypadku zaburzenia czynności wątroby zazwyczaj stosowana dawka nie powinna być większa niż 40 mg raz na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przez pomyłkę pacjent przyjmie zbyt dużą liczbę tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą albo z najbliższym szpitalnym oddziałem doraźnej pomocy medycznej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zanacodar – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Zanacodar można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zanacodar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci zaprzestanie stosowania leku Zanacodar przed planowaną ciążą lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci inny lek zamiast leku Zanacodar. Nie zaleca się stosowania leku Zanacodar we wczesnym okresie ciąży, a stosowanie leku po 3. miesiącu ciąży jest przeciwwskazane, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Lek Zanacodar nie jest zalecany podczas karmienia piersią. Lekarz może wybrać inne leczenie w trakcie karmienia piersią, zwłaszcza w okresie karmienia noworodków i wcześniaków.

Ulotka Zanacodar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Zanacodar - 80 mg, Tabletki (Telmisartanum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Zanacodar - 80 mg, Tabletki (Telmisartanum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
50%
Fatalny
50%

3 komentarze do “Zanacodar”

  1. ★★☆☆☆

    Stosowałam Zanacodar w leczeniu komorowych zaburzeń rytmu serca. Początkowo lek wykazywał bardzo dobrą skuteczność w kontrolowaniu arytmii, jednak z czasem zaobserwowałam znaczące pogorszenie funkcji nerek, co zmusiło mnie do przerwania terapii. Jest to istotna informacja dla osób z współistniejącymi schorzeniami nerek, które rozważają ten lek. Mimo początkowej poprawy w zakresie arytmii, konieczne było odstawienie preparatu ze względu na skutki uboczne.

    Odpowiedz
  2. ★☆☆☆☆

    W trakcie mojej terapii miałam okazję stosować różne preparaty tego leku, jednak obecny wyróżnia się niezwykle mocnym i problematycznym opakowaniem. Wyjmowanie tabletek z blistra stanowi prawdziwe wyzwanie – folia zabezpieczająca jest wyjątkowo sztywna i trudna do przebicia. Wymaga to użycia znacznej siły, co często kończy się uszkodzeniem samej tabletki. To dość frustrujące doświadczenie, szczególnie że lek powinien być przede wszystkim łatwo dostępny dla pacjenta. Żartuję nawet, że do opakowania powinny być dołączane środki uspokajające, bo sama próba dostania się do leku może wywoływać stres. Tak mocne zabezpieczenie, choć zapewne ma swoje uzasadnienie, znacząco utrudnia codzienne stosowanie preparatu, zwłaszcza osobom starszym lub mającym problemy z siłą w dłoniach.

    Odpowiedz
    • W odpowiedzi na wcześniejszą wątpliwość dotyczącą opakowania – folia zabezpieczająca została specjalnie zaprojektowana z lekko odstającym rogiem. To przemyślane rozwiązanie producenta, które znacząco ułatwia otwieranie opakowania. Wystarczy delikatnie uchwycić za wystający fragment, aby w prosty i wygodny sposób usunąć folię ochronną. Takie rozwiązanie jest szczególnie pomocne dla osób mających trudności z precyzyjnymi ruchami dłoni.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz