Xanderla

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyTeva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Kod ATCL02AE03
ProceduraDCP
SubstancjaGoserelina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Xanderla?

Lek Xanderla zawiera substancję czynną o nazwie goserelina. Należy do grupy leków zwanych analogami LHRH.

Stosowanie leku Xanderla u mężczyzn
U mężczyzn, lek Xanderla stosuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego. Działanie leku polega na zmniejszeniu ilości testosteronu – hormonu wytwarzanego przez organizm pacjenta.

Stosowanie leku Xanderla u kobiet
U kobiet lek Xanderla stosuje się:
− w leczeniu raka piersi;
− w leczeniu schorzenia nazywanego endometriozą. W endometriozie komórki, które zwykle występują tylko w błonie śluzowej macicy, są znajdowane również w innych miejscach organizmu (przeważnie w innych strukturach w pobliżu macicy);
− w leczeniu łagodnych guzów macicy, zwanych włókniakami macicy;
− w celu ścieńczenia błony śluzowej macicy przed planowaną operacją macicy;
− pomocniczo w leczeniu niepłodności (razem z innymi lekami). Lek ten pomaga kontrolować uwalnianie komórek jajowych z jajników.

U kobiet, lek Xanderla działa poprzez zmniejszenie ilości estrogenu – hormonu wytwarzanego przez organizm pacjentki.

Reklama

Jaki jest skład Xanderla, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest goserelina.

Jeden implant zawiera 3,6 mg gosereliny (w postaci gosereliny octanu).

Pozostały składnik to kopolimer DL-laktydu i glikolidu (50:50).

Dawkowanie preparatu Xanderla – jak stosować ten lek?

− Lek Xanderla, 3,6 mg, implant będzie wstrzykiwany podskórnie w brzuch co cztery tygodnie (co 28 dni). Zastrzyk wykona lekarz lub pielęgniarka.
− Ważne jest, aby kontynuować leczenie lekiem Xanderla, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze.
− Należy kontynuować leczenie do czasu, gdy lekarz zdecyduje, że można je zakończyć.

Następna wizyta
− Lek należy stosować w postaci zastrzyku co 28 dni.
− Zawsze należy przypomnieć lekarzowi lub pielęgniarce o wyznaczeniu terminu wizyty, w celu otrzymania następnego zastrzyku.
− Jeśli termin wyznaczonej wizyty przypada wcześniej lub później niż po 28 dniach od ostatniego zastrzyku, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.
− Jeśli upłynęło więcej niż 28 dni od ostatniego wstrzyknięcia, należy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką, aby jak najszybciej otrzymać następny zastrzyk.

Informacja dla kobiet
− Jeśli pacjentka otrzymuje lek z powodu włókniaków macicy i ma niedokrwistość (mała liczba krwinek czerwonych lub mała ilość hemoglobiny), lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów żelaza.
− Czas trwania leczenia będzie zależał od przyczyny stosowania leku :
* w leczeniu włókniaków macicy, stosowanie leku powinno trwać nie dłużej niż trzy miesiące.
* w leczeniu endometriozy stosowanie leku powinno trwać nie dłużej niż sześć miesięcy.
* w celu ścieńczenia błony śluzowej macicy przed operacją, lek powinien być stosowany nie dłużej niż przez jeden lub dwa miesiące (cztery lub osiem tygodni).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Doświadczenie związanie z przedawkowaniem gosereliny u ludzi jest niewielkie. W przypadkach podania gosereliny przed planowanym czasem lub w dawce większej niż oryginalnie zaplanowano, nie obserwowano żadnych klinicznie istotnych działań niepożądanych. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że większe dawki gosereliny nie mają innych działań niż zamierzone w odniesieniu do stężeń hormonów płciowych i czynności układu rozrodczego. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xanderla – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xanderla w okresie ciąży i karmienia piersią?

− Nie stosować leku Xanderla, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.
− Nie stosować leku Xanderla, jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę (chyba że lek Xanderla jest stosowany w ramach leczenia niepłodności).
− Nie należy przyjmować „pigułek” (doustne środki antykoncepcyjne) podczas stosowania leku Xanderla. Należy stosować mechaniczne metody zapobiegania ciąży, takie jak prezerwatywa lub błona (kapturek).

Prowadzenie pojazdów

Istnieje małe prawdopodobieństwo, aby lek Xanderla wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania jakichkolwiek urządzeń lub maszyn.

Ulotka Xanderla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Xanderla - 3,6 mg, Implant w ampułko-strzykawce (Goserelinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Xanderla - 3,6 mg, Implant w ampułko-strzykawce (Goserelinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
33%
Słaby
67%
Fatalny
0%

5 komentarzy do “Xanderla”

  1. ★★★☆☆

    Proszę podzielić się swoimi doświadczeniami z wypadaniem włosów podczas stosowania leku Xanderla. Obserwuję u siebie nasilone wypadanie włosów i chciałabym dowiedzieć się więcej o przebiegu tego skutku ubocznego u innych pacjentów. Szczególnie interesują mnie informacje o tym, czy dochodzi do całkowitego wyłysienia, jak długo trwa proces wypadania włosów oraz czy włosy odrastają po zakończeniu terapii. Te informacje są niezwykle istotne dla osób rozpoczynających leczenie i mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji o terapii. Dodatkowo byłabym wdzięczna za wskazówki dotyczące metod łagodzenia tego efektu ubocznego oraz za informację, czy stosowali Państwo jakieś dodatkowe preparaty wspomagające kondycję włosów podczas kuracji.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Po rozpoczęciu przyjmowania leku Xanderla zaobserwowałam niepokojące wypadanie włosów. Jest to jeden z najbardziej stresujących skutków ubocznych, który może znacząco wpływać na samopoczucie podczas terapii. Bardzo zależy mi na poznaniu doświadczeń innych pacjentów w zakresie tego efektu ubocznego, szczególnie w kontekście jego odwracalności. Czy po zakończeniu leczenia włosy odzyskały swoją dawną kondycję? Jak długo trwał proces regeneracji? Podzielenie się tymi informacjami może być nieocenione dla osób, które stoją przed podobnym wyzwaniem w trakcie swojej terapii.

    Odpowiedz
  3. Czy ktoś doświadczył problemów z wypadaniem włosów lub łysieniem podczas stosowania leku Xanderla? Interesują mnie szczególnie doświadczenia osób, które zauważyły takie objawy w trakcie terapii. Byłabym wdzięczna za podzielenie się informacjami na temat ewentualnych zmian dotyczących kondycji włosów podczas kuracji tym lekiem.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem związanym z przyjmowaniem leku w okresie półtora roku po zabiegu oszczędzającym guza piersi. Moja tolerancja na lek jest względnie dobra – skutki uboczne, choć występują, są dla mnie możliwe do zaakceptowania i nie wpływają znacząco na jakość życia.

    Zastanawiam się jednak, jak wygląda tolerancja tego leku u innych pacjentek po podobnych zabiegach? Jakich konkretnie objawów ubocznych doświadczacie i jak sobie z nimi radzicie w codziennym funkcjonowaniu? Czy z czasem te dolegliwości ulegają zmniejszeniu?

    Odpowiedz
    • Chciałabym zapytać o kwestie związane z przyjmowaniem zastrzyków Xanderla. Czy wykonuje Pani iniekcje samodzielnie w warunkach domowych? Interesuje mnie praktyczny aspekt podawania tego leku, szczególnie w kontekście możliwości samodzielnej aplikacji.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz