Vancomycin Sandoz

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaWankomycyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vancomycin Sandoz?

Wankomycyna należy do grupy antybiotyków glikopeptydowych, które eliminują bakterie wywołujące wiele rodzajów zakażeń, w tym zapalenie płuc i zakażenia skóry, kości i zastawek serca.

Wankomycyna jest stosowana w leczeniu:
– ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na wankomycynę, a oporne (niewrażliwe) na działanie wielu innych antybiotyków,
– pacjentów uczulonych na penicyliny i cefalosporyny.

Wankomycynę można stosować u dorosłych i u dzieci od urodzenia.

Wankomycynę można również podawać zapobiegawczo przed niektórymi operacjami pacjentom z dużym ryzykiem rozwoju bakteryjnego zakażenia wsierdzia (zakażenia serca), którzy nie mogą stosować innego rodzaju antybiotyków.

Lek jest w postaci proszku do sporządzania roztworu. Przed podaniem proszek zostanie rozpuszczony, a następnie rozcieńczony i podany powoli w kroplówce przez lekarza lub pielęgniarkę.

Jaki jest skład Vancomycin Sandoz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest wankomycyna w postaci chlorowodorku wankomycyny.

Każda fiolka leku Vancomycin Sandoz, 500 mg zawiera 500 mg wankomycyny w postaci chlorowodorku, co odpowiada 500 000 j.m.
Każda fiolka leku Vancomycin Sandoz, 1000 mg zawiera 1000 mg wankomycyny w postaci chlorowodorku, co odpowiada 1 000 000 j.m.

Lek nie zawiera substancji pomocniczych.

Dawkowanie preparatu Vancomycin Sandoz – jak stosować ten lek?

Lek Vancomycin Sandoz jest podawany przez personel medyczny podczas pobytu pacjenta w szpitalu. Lekarz zadecyduje ile leku pacjent powinien otrzymać każdego dnia i jak długo będzie trwało leczenie.

Dawkowanie
Podana dawka leku będzie zależała od
– wieku pacjenta,
– rodzaju zakażenia,
– czynności nerek,
– stanu słuchu,
– przyjmowania przez pacjenta innych leków.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: zwykle stosowana dawka wynosi 2000 mg na dobę podawana w dwóch lub czterech dawkach. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: otrzymują mniejsze dawki, w zależności od masy ciała.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek, pacjenci w podeszłym wieku i wcześniaki: lekarz zmniejszy dawkę lub wydłuży odstępy między kolejnymi dawkami.

Podczas leczenia pacjent może mieć wykonane badania krwi, może być poproszony o próbki moczu i prawdopodobnie będzie miał wykonane badanie słuchu w celu skontrolowania, czy nie występują u niego objawy możliwych działań niepożądanych.

Jak podaje się lek
Infuzja dożylna oznacza, że lek przepływa z butelki lub worka infuzyjnego przez rurkę do jednego z naczyń krwionośnych i do organizmu. Wankomycynę będzie podawać lekarz lub pielęgniarka, tylko do naczynia krwionośnego, nigdy domięśniowo. Lek Vancomycin Sandoz będzie rozcieńczony przed użyciem i podawany powoli (przez co najmniej 60 minut) dożylnie.

Czas trwania leczenia
Długość leczenia zależy od rodzaju zakażenia i może wynosić kilka tygodni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek podawany jest pacjentowi w warunkach szpitalnych, dlatego jest mało prawdopodobne, aby otrzymał on zbyt dużo wankomycyny. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vancomycin Sandoz – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vancomycin Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza. Wankomycynę można stosować w okresie ciąży tylko w razie bezwzględnej konieczności.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza, gdyż lek Vancomycin Sandoz przenika do mleka kobiecego. Lekarz zadecyduje, czy leczenie wankomycyną jest bezwzględnie konieczne i czy pacjentka musi przerwać karmienie piersią.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

Prowadzenie pojazdów

Wankomycyna nie wpływa lub wpływa nieznacznie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Ulotka Vancomycin Sandoz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Vancomycin Sandoz przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vancomycin Sandoz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Vancomycin Sandoz w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Vancomycin Sandoz - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Vancomycin Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz